Süpürgelerin Ötesinde Sihirli Ulaşım

MinistryOfMagic_PM_B5C7M1_LondonEntranceToMinistry_Moment

Harry Potter dünyasındaki sihirli taşıma yöntemlerinden hiçbiri tabii ki sıkıcı değil ancak bazıları kesinlikle diğerlerine göre çok daha acayip (Sonuçta hangimiz yeni yıl hediyesi olarak bir Ateşoku istemez ki!).

Şimdi süpürgeler, cisimlenmek, anahtarlar, ve uçuç tozu gibi tipik sihirli ulaşım yöntemlerini unutup Harry ve arkadaşlarının bir yerlere gitmek için kullandığı en sıra dışı ve acayip yöntemleri hatırlama zamanı!

Tuvalet Ağı

Her sabah işe gitmek için kendinizi tuvaletten sifonla yollamak ister miydiniz? Tabii ki hayır. Ama maalesef Sihir Bakanlığı tehdit altında olduğu zamanlar, daha önce bakanlık çalışanları tarafından İngiliz sihir merkezine ulaşmak için kullanılan (ve biraz daha normal bir yol olan) telefon kulübeleri kullanım dışıydı. Bu yüzden tek yol umumi tuvaletten aşağı gitmekti, ayaklar önden lütfen.

“Harry, kendini fena halde budala gibi hissederek, tuvalete tırmandı. Hemen doğru şeyi yaptığını anladı; suda duruyor gibi görünse de ayakkabıları, ayakları, ve cübbesi kuruydu. Uzandı, zinciri çekti ve bir an sonra kısa bir oluktan hızla kaymış, Sihir Bakanlığı’ndaki bir şömineden çıkıyordu.”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Hızır Otobüs

Harry talihsiz bir kaza sonucu halasını şişirdikten sonra gidecek bir yeri yoktu. Şans eseri Sirius Black’in hayvan formu tarafından ürperen Harry, yanlışlıkla Hızır Otobüs’ü çağırmış oldu. Bu araç son derece mor bir araçtı ve içinde yolcuların uyuması için yatak bulunduruyordu ayrıca göz açıp kapayıncaya kadar sıfırdan yüz kilometreye çıkabiliyordu.

“Harry başını kaldırdığında tekerlek ve farların üç katlı, iflah olmaz derecede mor bir otobüse ait olduğunu gördü. Otobüs adeta orada bitivermişti. Ön camında altın harflerle Hızır Otobüsü yazıyordu. Harry bir an için düşüşten dolayı sersemledim mi acaba diye merak etti. Darken otobüsten mor üniformalı bir biletçi çıktı ve yüksek sesle gecenin karanlığına doğru konuşmaya başladı. ‘Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs’e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, size istediğiniz yere götürelim.”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Thestrals_WB_F5_ThestralsAndHarryOverLondon_Illust_100615_Land

Testraller

Bu kanatlı atlar ölümü görmemiş, tanıklık etmemiş kişilere karşı görünmezlerdir. Dünyanın en tatlı sihirli ulaşım araçları olmadıkları kesin. Harry, daha önce Şahgaga adlı Hipogrif (bir başka kanatlı yaratık, yarı at yarı kartal) ile başarılı bir şekilde uçtuğu için arkadaşlarına göre Testraller konusunda daha başarılıydı. Ancak henüz ölümlü hayatın sona erişine hiçbir şekilde tanıklık etmemiş arkadaşları için bu durum biraz daha korkutucuydu:

“‘Nasıl bineceğiz?’ dedi Ron cılız bir sesle. ‘Onları göremiyoruz bile.’ ‘Aa, kolay,’ dedi Luna, nazik bir şekilde Testral’inden inip Ron, Hermione, ve Ginny’nin yanına giderek. ‘Şöyle gelin…’… ‘Delilik bu,’ diye mırıldandı Ron, serbest elini atının boynunda yukarı aşağı hareket ettirerek. ‘Delilik… Görebilseydim keşke-‘”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Atadamlar

Harry, Yasak Orman’da unicorn kanı içen pelerinli bir figürle karşı karşıya geldikten sonra, olay yerinden hızlı bir kaçışa ihtiyacı olmuştu. Sonrasında bu kaçışı ona Atadam Firenze sağlamıştı ama Firenze’nin arkadaşı Bane’e göre Firenze Harry’nin sırtına binmesine izin vererek büyük bir ihanet ve günah işlemişti.

“’Firenze!’ diye kükredi Bane. ‘Ne yapıyorsun? Sırtında bir insan var! Utanmıyor musun? Katır mısın sen?’”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

FordAnglia_PM_B2C3M2_FordAngliaFlyingAboveTheClouds_Moment

Uçan Ford Angela

Muggle’ları oldukça seven Arthur Weasley mavi Ford Angela’sıyla bir hayli gurur duyuyordu. Eğer Harry ve Ron açıklanamaz bir şekilde Platform 9 ¾’ten geçemeyip kullanmak zorunda kalmasalardı karısı Molly Weasley’nin arabanın özel yeteneklerinden hiç haberi olmayabilirdi. Harry ve Ron ikilisi iç güdülerine güvenerek treni kaçırdıklarında Hogwarts’a gitmek için alternatif yollar aramak yerine Arthur’un uçan arabasını ödünç almaya karar verdiler. İkili Hogwarts’a dönem başlama ziyafeti zamanında yetişseler de maalesef Arthur’un sevgili arabası Şamarcı Söğüt’ün gazabına uğradı.

“’Harry!’ dedi Ron, gözleri parlayarak. ‘Araba!’ ‘N’olmuş arabaya?’ ‘Onunla Hogwarts’a uçabiliriz!’ ‘Ama ben sanıyordum ki…’ ‘Burda takıldık kaldık, tamam mı? Ve okula da gitmemiz gerek, ha? Eğer gerçekten acil bir durum varsa, yaşı tutmayan büyücülerin bile sihir kullanmasına izin verilir. Kısıtlama’nın on dokuzuncu bölümü mü ne…’ Harry’nin panik duygusu birden heyecana dönüştü. ‘Uçurabilir misin?’ Ron el arabasını çıkışa döndürerek, ‘Sorun değil.’ dedi.”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

--Albus_Dumbledore--_using_Fawkes_to_teleport_away_from_--Cornelius_Fudge--_and_--Doleres_Umbridge--

Anka Kuşu Fawkes

Bırakın normal insanları büyücüler arasında bile bir anka kuşuyla seyahat ettiğini söyleyebilenler bir elin parmaklarını geçmez. Dumbledore’un evcil anka kuşu Fawkes, Harry ve Ginny’nin hayatını kurtarmakla kalmayıp Harry, Ginny, Ron ve oldukça sersemlemiş bir halde olan Profesör Lockhart’ı Basilisk’in ininden dışarı çıkarmıştı.

“Ron, Harry’nin cüppesinin arkasını kavradı ve Harry uzanıp Fawkes’un tuhaf bir şekilde sıcak olan kuyruk tüylerine tutundu. Bütün bedenini olağanüstü bir hafiflik hissi sarmış gibiydi ve hemen sonra, vıjjt diye havalanıp borudan yukarı çıkmaya başladılar.”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Ejderha

Çoğu insan hayati tehlikede oldukları durumlar dışında bir ejderhanın sırtına binmeyi düşünmez bile. Harry kendilerini Gringotts’ta bir sürü cin cüce tarafından köşeye sıkıştırılmış bir halde bulduklarında kasaları korumak için orada olan ve özellikle sinirli bir ateş-soluyu olan ejderhayı serbest bırakmaya karar verdi. Şans eseri ejderhanın derisi inanılmaz derecede kalın olduğundan uçarken üzerinde olan Harry, Ron, ve Hermione’yi fark etmedi bile.

“İstedikleri yöne gitmenin hiçbir yolu yoktu; ejderha nereye gittiğini göremiyordu ve sert bir dönüş yaparsa ya da yan yatarsa onun geniş sırtına tutunmanın imkansız olacağını biliyordu Harry. Yine de gitgide yükselirken, altlarında Londra yeşil ve gri bir harita gibi açıldıkça açılırken, Harry’nin içini kaplayan duygu, imkansız görünen bir kaçışı başarmış olmanın getirdiği minnet duygusuydu.”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Dragon_PM_B7C26M1_DragonInGringotts_Moment

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir