Weasley Ailesinin Evi “Kovuk” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TheBurrow

Eğer Harry’nin Hogwarts dışında evi olarak gördüğü bir yer daha varsa o da Weasley Ailesinin, o sıcacık, karmakarışık evi “Kovuk” olurdu.

Harry, Weasley ailesinin evi olan Kovuk’a ilk kez Harry Potter ve Sırlar Odası’nda gitmişti. Burası çok gelişigüzel yapılmış gibi görünse de, filmlerin set dekoratörü Stuart Craig bunun arkasında bir mantık ve gerçeklik olduğunu söylüyor.

“Kitaplarda bir domuz ağılından bahsediliyor. Ben de belirli bir alana, Tudor mimarisine sahip, tek katlı, küçük bir domuz ağılı koydum, tüm yapının temeli aslında buydu.”

Craig daha sonra Arthur Weasley’nin evi yatay olarak değil de dikey olarak inşa etmeye devam ettiğini ve bunu yaparken de, Muggle’lara olan malum ilgisinden dolayı, onların inşaatlarından arta kalan malzemeleri kullandığını öne sürüyor.

“Bildiğiniz Muggle artıkları. Yani baktığınızda, gayet gerçek, hepimizin bildiği ve halihazırda var olan malzemelerden yapılmış, çılgın bir büyücü evi. Çatısı, Bay Weasley’nin Muggle’lardan aşırdığı kalastan yapılma ve kayrak taşı, kiremit ve ince tahtalar –artık ne bulduysa onlarla- örülü. Evin tam ortasından muhteşem bir baca yükseliyor ve eklenen diğer tüm odalar bu bacaya tutunuyor, böylece de ev üst üste oluşmuş bir yığınmış gibi duruyor.”

PM_Moment6_DG_chopped

Craig böyle dikey bir yığını koymak için en uygun yerin düz bir arazi olduğunu düşünmüş. “Dorset’teki Chesil sahiline yakın, çok güzel bir bataklık araziyi ziyaret ettik. Ev burada nasıl dururdu diye düşündük. Etraftaki tek dikey yapı olması, ilginç bir görsel ortaya çıkardı. Kovuk’u bataklık bir araziye koymak ise ona, Muggle’lar tarafından görülemeyecek kadar uzak olduğu izlenimini verdi. Ben bu konuya özellikle dikkat ediyordum.”

Jody Revenson’ın Harry Potter: Filmdeki Sihirli Yerler adlı eserinden alıntılanmıştır.

magical-places

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir