Weasley Ailesi’nin İsimlerinin Pek de Şaşırtmayan Etimolojisi

weasley ailesi misir

Weasley ailesinin isimlerinin arkasında yatan anlamları merak etmiş miydiniz? Pottermore’un Weasleyler’in isimlerinin etimolojisini inceleyen yazısına hep birlikte göz atalım.

1) Ron Weasley

ron weasley quidditch fc

Eğer kelimesi kelimesine çevirecek olsaydık, Ronald Bilius Weasley tam anlamıyla tanrı gücüne sahip olma, mide bulantısı ve gelinciği andıran (weaselly) olurdu. Bunlardan birkaçı az çok bizim tanıdığımız Ron’la uyuşuyor, tabii Ron yine sümüklü böcek kusmaya başlamazsa bunları kelimenin tam anlamıyla almazsanız daha iyi sanırım.

İlk önce “Ronald” ismine bakalım: kökeni Eski Nors diline dayanan oldukça yaygın bir erkek ismi “Rognvald”dan gelir. “Rognvald” veya “Ragnvald” da denebilir, pek çok eski kralın ismiydi – bu da Malfoy’un çıkardığı tezahürat şarkısı “Kralımızsın Weasley”ye yepyeni bir anlam katmaktadır.

“Bilius”kelimesi İngilizce’de safralı ve huysuz anlamlarına gelen “bilious” kelimesinden gelmektedir, aynı zamanda bu kelimenin içinde geçen ve safra ve huysuzluk anlamlarına gelen “bile” kelimesi Antik Yunan’da bir insanın sağlığını ve bünyesini kontrol edildiği sanılan dört vücut sıvısından ikisini oluşturmaktadır. Safranın öfke ve melankolinin belirtisi olduğu söylenmiştir ve Ron kesinlikle çabuk sinirlenen bir yapıya sahipti, özellikle de erkek kardeşlerini veya Harry’yi kıskandığı zamanlarda.

“Weasley” kelimesinin anlamını çıkarmak zor olmasa gerek. Yukarda da belirtildiği gibi gelincik anlamına gelmektedir. Gelincikler karakteristik olarak sinsi ve düzenbaz olmaya meyillidirler ve ama bunun Weasley ailesinin herhangi bir şekilde hilekâr olduğunu belirtmek için söylenmediğine bahse gireriz. Burada söylenmek istenen daha çok gelinciklerin edindiği kötü şöhreti hak etmediğidir. Ve tabii bir kovukta yaşıyor olmaları da bir tesadüf değil, tıpkı Weasley’ler gibi.

2) Ginny Weasley

ginny weasley 2

Kral Arthur efsanelerini biliyorsanız, Ginny’nin tam ismi, Guinevere’in İtalyanca versiyonu olan Ginevra’yı fark edebilirsiniz. Guinevere kuşkusuz Kral Arthur’un karısıydı ve adil olan anlamına geliyordu. Ginny olarak görmeye alıştığımız isim Ginevra ise bakire olarak çevrilmektedir, iki ismin de saflık ve masumluğu andırdığı görülür.

Ginny küçük olmasından dolayı kesinlikle masum ve şirin biri olarak yola koyuldu, özellikle de Tom Riddle’ın günlüğü tarafından yönetildiği zaman, ama çok daha olgun biri hâline gelip erkek kardeşlerine yetişti ve kraliçeden aldığı adı gibi daha iradesi sağlam biri oldu.

3) Molly Weasley

molly weasley

Bildiğimiz kadarıyla Mrs. Weasley’nin ikinci bir ismi yoktu, o yüzden burada sadece bir ismi ele alacağız. “Molly” İbranicede aşırı sert anlamına gelmesiyle oldukça dosdoğru bir isimdir. Mrs. Weasley elbette aşırı sert biri değildi ancak zekâsıyla ve gerektiğinde katı birine dönüşmesiyle keskin bir yanı bulunmaktaydı.

Molly’nin isminin diğer bir yorumlaması da üzerine titremek anlamına gelen “mollycoddle”ın kısaltılmış versiyonu olabilir. Düşününce oldukça mantıklı çünkü Mrs. Weasley katı ve aile reisi gibiyken, aynı zamanda çocuklarına düşkün bir anne ve belki birazcık da aşırı koruyucu tavra sahipti. Bu belki de Arthur’un Molly’ye koyduğu çok da özel ismi andırmayan takma ad “Mollywobbles”ın esin kaynağıdır.

4) Arthur Weasley

arthur weasley

Mr. Weasley’nin de ikinci bir adı olmadığını düşünüyoruz, o yüzden saklı bir anlamı var mı diye asıl ismini çözümleyebiliriz. “Arthur” ismi şaşırtıcı bir şekilde karmaşık bir kökene sahip ancak kökeni Keltler’e dayanmaktadır. Ayı anlamına gelen “artos” ve kral anlamına gelen “rigos” kelimelerinden oluşmuştur. Yani… Ayılar kralı mı? Weasley kabilesinin ayılardan oluşan bir aile olduğu düşüncesi mantıklı geliyor çünkü korumacı bir yapıya sahiptiler ve kalabalıktılar. Peki, kabul uçan kuştan medet umuyor olabiliriz.

5) Bill Weasley

bill weasley

Fleur’la düğünlerini bir kenara koyarsak Bill’in tam ismiyle yani William Arthur Weasley olarak seslenildiği çok az olay vardır. William ismi de Arthur gibi tek belirgin bir anlamı olmayan bir isimdir. Arzu anlamına gelen “wil” ve koruma anlamına gelen “helm” Germen terimlerinden oluşmaktadır.

Bill’in okulda sınıf ve okul başkanı olması onun daha çok kahraman yanını ve sorumluluk gerektirecek görevlerde yer almaya istekli olduğunu öne çıkarmaktadır, Gringotts’da lanet kırıcı olarak çalışması ise Ginny’nin dile getirdiği gibi; “O birazcık macera, birazcık cazibeyi seviyor…” olmasını göstermiştir. Bill kesinlikle arzuyla dolu birisiydi – özellikle de koruma arzusuyla.

6) Percy Weasley

harry cho percy

Percy Ignatius Weasley muhtemelen Weasleyler’in en kibirli olanıydı, aralarında şakadan anlamayan ve asık suratlı olarak dolaşan oydu. Percy isminin altında yatan belirli bir anlam yok ancak bu ismin geçmişte ve günümüzde İngiliz soylu sınıfı tarafından sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Percy’nin tutuculuğu ve genel anlamda kendini beğenmiş tavırları ismine son derece uymaktadır. Ayrıca kardeşlerinin veya anne ve babasının isimlerinden tümüyle daha aristokratik olduğunu söyleyebiliriz.

Percy’nin ikinci ismi Ignatius’da daha fazla anlam yatmaktadır. Bu isim, Geç Roma döneminde ateş anlamına gelmektedir. Başlarda Percy’yle ilgili ateşli görünen bir şey yok gibiydi, ama fazlaca kafasının dikine gider, onu ilgilendirmeyen şeyler hakkında dolu dolu yorum yapardı. Percy’deki hırs da baştanbaşa ateşliydi, güce karşı ve kariyerinde zirveye çıkma gibi bastırılamayan bir arzusu vardı.

7) Charlie Weasley

Harry Potter kitaplarının sayfalarında fazla yer almamış olabilir ancak Charlie Weasley yine de ailenin önemli bir üyesiydi. Hayvanlara karşı olan sevgisi dışında onunla ilgili pek bir şey bilmiyoruz ancak ismi, Charles, (ikinci bir ismi var mı bilmiyoruz) Almancada insan anlamına gelen isim “Karl” ve ordu veya savaşçı anlamlarına gelen “hari” kelimelerinden türemiştir.

Charlie ilk bakışta savaşçı tipinde biri gibi görünmemiş olabilir, ama savaşçıların şiddet yanlısı olması gerektiğini kim söylemiş? Romanya’ya ejderhalar üzerinde incelemeler yapmaya gitti ve onların sıkı bir savunucusu oldu, mesela Norbert’i de kanatlarının altına almıştır. Charlie Weasley: Kesinlikle bizim en sevdiğimiz savaşçı tipi.

8) Fred ve George Weasley

Fred george ageing potion

En fırlama Weasley çocukları iki ilginç isme sahip karakterlerdi, ancak ikisinin de ikinci bir isimleri yoktu. George ismi çiftçi, toprak işçisi anlamlarında Yunancadan türemiştir. Elbette bir çiftçi değildi ama mucit olarak bu dünyaya geldiği kesindi, kardeşiyle birlikte Weasley Büyücü Şakaları’nı kurmak için en başından sıkıca çalıştılar.

Benzer şekilde Fred’in ismi barışçıl yönetici anlamına geliyordu. Weasley ikizlerinden daha atılganı olduğu düşünülünce ironik kaçtığı ortada. Fred’in bitmek bilmez oyunları, şakaları ve otoriteye karşı gelmeleri barışçıl birisinden başka her şey olduğuna bir kanıttı.