Xenophilius Lovegood’u Beyaz Perdeye Aktarmak

Xenophilius Lovegood

Kenarından ipler sallanan el örgüsü antik bir ceket, uçurulabilir erik ve mitolojik yaratıklarla bezenmiş bir yelek… Bu yalnızca bir adamın kıyafeti olabilir. Elbette Xenophilius Lovegood‘dan bahsediyoruz! Rhys Ifans tarafından canlandırılan karakterin sinemaya nasıl aktarıldığını hiç düşündünüz mü?

Harry Potter: The Character Vault kitabından çevirilmiştir.

Xenophilius Lovegood, Luna Lovegood’un babası, kırsaldaki evinden Dırdırcı’nın editörü olarak çalışmaktadır. “Bu adamın kendince sebepleri var,” diyor Jany Temime. “İnandığı şeyler var. Ve bence böylesine izole bir dünyada yaşadığı için pijamalarıyla çalışmak zorunda. Bilirsin, evde çalışıyorsan neden giyinesin ki?

Harry, Ron ve Hermione, Lovegood’u evinde ziyaret ettiğinde üzerinde yelek olan uzun çizgili bir gömlek ve daha iyi günler görmüş bornoz tipi bir ceket giyiyordu. “Bu çok doğal ve organik olan motor ceketini, bu güzel el örgüsü antik ceketi buldum.” Ceket ve iki kopyası da ‘parçalanmıştı’ ama ipleri sökmek yerine, “Daha fazla ip ekledik.” diyor Temime.

“Biz ceketin kenarlarından sarkan ipler istiyorduk ve üzerindekiler yeterli değildi.”

Xenophilius Lovegood 2

Ben bunu Ryhs için ayarlarken,” diyerek devam ediyor Temime,onun karakterinin farklı katmanlarını yansıtacak daha çok ceket katmanı istedim.” Ifans ve Temime öncesinde de birlikte çalışmış ve bu fikri değerlendirmeye almışlar.

“Bizim düşündüğümüz şeyler Luna’nın Xenophilius için yaptığı minik yamalardı. Bunların Luna tarafından hazırlanmış olması fikrini ben önermiştim.”

Ifans, “Onunla aramda bir bağ olsun istedim çünkü Luna aslında orada olmamasına rağmen sahnede fazlasıyla mevcuttu. Bu yüzünden belki de bunlar benim doğum günüm veya annesinin doğum günü için yıllardır işlediği şeyler olabilirdi.” diyor. Ve Temime ekliyor, “Şöyle bir hatırlıyordum da Luna sürekli el yapımı takılar ile süslenirdi.”

“Bu yüzden aklıma yamalı bir yelek yapabileceğimiz ve bunların her birinin Luna’nın Xenophilius için diktiği veya işlediği yamalar olabileceği fikri geldi. Böylece her zaman kızının el emeği işlerini üzerinde taşıyabilecekti çünkü Luna onun dünyası.”

Luna’nın kendi kıyafet ve takılarıyla sergilediği doğal bir imajı var ve bu imaj kelebekler, çiçekler, mitolojik yaratıklar, Uçurulabilir Erikler ve Luna’nın Gryffindor aslanlı şapkasına ve Durmstrang gemisine benzeyen resimlerle bezenmiş yelekle tam anlamıyla temsil edilmiş.

Rhys, Xenophilius karakteri olarak Luna’nın o uzun bukleli saçlarının bir yansıması olan uzun sarı bir peruk takıyor. Ifan, “Xenophilius kitapta uzun altın sarısı saçlara sahip olan bir adam olarak tanımlanıyor,” diyor.

“Ayrıca kitapta şaşı gözleri var ki ben gözlerimi gerçekten uzun süre o şekilde tutamıyorum. Lens kullanmayı da denedim ama çok acı vericiydi. Ve bence bu onu bir bakıma çok komik bir hale sokardı.”

Ifans karakterin çok komik olmaması gerektiğini düşünüyormuş ancak bu onu setteki diğer oyuncuları kırıp geçirmekten alıkoymamış. Özellikle ciddi kalmak konusunda usta olan Emma Watson bile onu çok çılgın bulmuş. “Kendimi toparlayamadım,” diye itiraf ediyor Emma. “Kahkahalarıma engel olamadım.” Ifans birlikte çekim yaptıkları süre sonunda Emma’ya “Kıkırdayan” lakabını takmış.

Xenophilius - Luna Lovegood - Harry Potter

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir