Harry Potter’ın En Sadık Dostu Unutulmaz Baykuş Hedwig Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Hedwig Hakkında Bilgiler - Harry Potter

Hedwig, Harry Potter dünyasının olmazsa olmaz karakterlerinden birisi. Okurlara veda ettiği o malum sahneyle kalplerimizi kıran bu ikonik posta baykuşu hakkında, az bilinen bazı gerçekleri sizlerle buluşturacağız.

Harry, 7 kitap boyunca birçok sadık dosta sahip oldu. Ron’un şakaları, Hermione’nin yol gösteren tutumları, Dumbledore’un akıl hocalığı, Hagrid’in baba rolünü üstlenişi, Dobby’nin korumacılığı… Ancak Hedwig, tüm bu saydıklarımız arasında Harry’nin en yakın dostuydu. Üstelik hepsinden önce, o vardı. Bunu da unutmamak lazım.

Hedwig ilk bakışta “sadık bir baykuş”tan fazlası olarak görülmeyebilir. Ancak onun hakkında en sıkı Harry Potter hayranlarının bile gözden kaçırmış olabileceği birçok detay bulunuyor.

Hedwig Hakkında İlginç Bilgiler

1. Hedwig, Bir Adrese Sahip Olmadan Bile Postaları Doğru Kişiye Götürebiliyordu

Bu, kesinlikle bugünkü postacılık servislerinden çok daha öte bir detay!

Baykuşların akıllı hayvanlar olduğunu herkes bilir. Ancak Hedwig, türdaşlarının çok ötesinde bazı yetenekler taşıyor. Potter’ın sıkı yoldaşı, herhangi bir adres bilgisine sahip olmadan yalnızca isimle bile doğru noktaya posta gönderebilmesiyle tanınıyor. Üstelik hareket halinde olan kişilere bile posta gönderme becerisine sahipti.

2. Hedwig Bir Keresinde Fransa’ya Uçmuştu

Hedwig’in insanları bulma konusundaki etkileyici yeteneğinin özel bir örneği de bu olaydı. Yaz tatilinde Hermione’nin Harry’ye Fransa’dan hediye gönderme isteği, Hedwig tarafından “hissedilmiş” ve postacı baykuş tüm yolculuğu kendi içgörüsüyle tamamlayarak Harry’nin kalmamasını sağlamıştı.

Hogwarts

Üstelik dönüşte Harry’nin çoktan Çatlak Kazan’a gittiğini de biliyordu ve sahibinden yalnızca 5 dakika önce o da Çatlak Kazan’a giriş yapmıştı.

3. Hedwig, Harry Potter’ın İlk Gerçek Doğum Günü Hediyesiydi

Harry çocukluğunun ilk yıllarında Dursleyler’den kürdan, mendil ve çorap gibi hediyeler almıştı. Ancak işin aslı, ailesi öldürüldüğünden beri hiç gerçek bir hediye ile ödüllendirilmemişti.

Hagrid ve Harry

Hagrid’in Harry’ye armağanı; Harry’nin gerçek anlamda ilk şefkat dolu hediyesi olmuştu.

İlginizi çekebilir: En Kötüsünden En İyisine Harry Potter’ın Doğum Günleri

4. Ron’un Baykuşu Pigwidgeon’u Hiç Sevmezdi

Hogwarts Ekspresi’nde Ginny Weasley’nin omzunda duran Pigwidgeon’u hayranlar hiçbir zaman pek fazla görme fırsatına erişemedi. Ron’un son derece sinir bozucu bu minik baykuşu, Hedwig tarafından da pek sevilmiyordu.

Hedwig Hakkında Bilgiler - Harry Potter Seri

Mağrur ve biraz da züppe tavırlara sahip olan Hedwig, bu çocuksu baykuşun aşırı hareketli tavırlarından pek de fazla haz etmediğini söylemek yanlış olmaz.

5. Umbridge Terörü Sonrası Profesör Grubbly-Plank Tarafından İyileştirildi

Dolores Umbridge’in Hogwarts’taki terör saltanatı, öğrencilere yöneltilen psikolojik şiddetin yanı sıra fiziksel işkenceye de varmıştı. Umbridge, Harry’nin kimlerle haberleştiğini öğrenebilmek için postasını ele geçirmek adına Hedwig’in yaralanmasına neden olmuştu.

Harry Potter ve Hedwig

Zavallı baykuş daha sonra Sihirli Yaratıkların Bakımı dersinde profesör olarak görev alan Grubbly-Plank tarafından iyileştirildi.

6. Hedwig, İsmini Bir Ortaçağ Azizinden Aldı

J.K. Rowling birçok tartışmalı görüşe sahip olsa da isim bulma konusunda oldukça ustaydı. Harry Potter karakterlerinin isimlerini bulmada etimolojik kaygılar güden yazar, Hedwig’in ismini de özenle seçmişti.

Hedwig Hakkında Bilgiler - Harry Potter Serisi

Ünlü kar baykuşu Hedwig’in ismi iki ortaçağ azizinden geliyor. Bunlardan ilki yetimlerin koruyucusu Andech’li Aziz Hedwig ve diğeri de 14. yüzyılda Polonya Kraliçesi olan bir diğer Aziz Hedwig idi.

7. Film Serisi Boyunca Hedwig Birden Fazla Baykuş Tarafından Canlandırıldı

Filmler boyunca gördüğümüz Hedwig versiyonları, dış görünüş açısından oldukça tutarlı olsa da perdenin arkasında birden fazla baykuş bulunuyor. Ancak serinin ana baykuşunun adı Gizmo’ydu.

Hedwig

Ayrıca Oak ve Sprout isimli başka eğitimli dublör baykuşlar da vardı. Oak ise ilk Harry Potter filminde karşımıza çıkan baykuşun da adıydı.

8. Hedwig, Kitaplarda Dişi Olmasına Rağmen Filmlerde Onu Canlandıran Bütün Baykuşlar Erkekti

Hedwig Hakkında Bilgiler - Harry Potter Kitapları

Dişi kar baykuşları, erkeklerine göre çok daha büyüktü. Dolayısıyla onların çocukların yanında daha rahat edebilmeleri için özellikle erkek baykuşlar tercih edildi. Bu da Hedwig’i kitap serisinde dişi olmasına rağmen onu canlandıran tüm baykuşların erkek bireyler arasından seçilmesiyle sonuçlandı.

9. Hedwig Tema Müziği, Aynı Zamanda Serinin de Ana Müziğiydi

Harry Potter serisinin ana temasına aşina olmayan birini bulmakta zorlanabilirsiniz. Seriyle ilgili ilgisiz hemen herkesin kulağına en az bir defa çalınmış olan bu notalar, John Williams’ın müziğinin alameti farikaları arasında yer alıyordu. Aynı zamanda Büyücülük Dünyası da Hedwig Tema Müziği’ni ana tema parçası olarak seçmişti.

10. J.K. Rowling Baykuşlar Hakkında Birçok Hata Yapmıştı

Harry Potter evreninde ufak tefek birçok kitap hatası bulunuyordu. Bunlar arasında dikkat çeken detaylardan birisi de J.K. Rowling’in Hedwig’i yarattığından beri kar baykuşlarını yanlış tasvir etmesiydi.

Harry ve Hedwig

Rowling, bu baykuşların gündüz uçtuklarını, çok az ses çıkarttıklarını ve pastırma yiyeceklerini yazmıştı. Ancak bunların hepsi hatalı bilgiydi ve ünlü yazar daha sonra bu hatalı tasvirleri nedeniyle özür dilemişti.

Hedwig hakkında sizlerin eklemek istediği başka hangi bilgiler var? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı ve Fantastik Canavarlar’ı Google News’ten takip etmeyi unutmayın!

Kaynak: Screen Rant

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir