Adların Yolculuğu: Harry Potter Karakterlerinin İsimlerinin Büyüleyici Etimolojisi

WB_F3_HarryHedwig_HarryExaminingMaraudersMap_C556-30_UP_HPE3

Harry Potter camiası hali hazırda büyülü bir toplum ancak isimlerinin arkasında da birçok büyü barındırıyor. Esasen belirli karakterlerin isimleri onlar hakkında tahmin ettiğinizden çok daha fazla gerçeği ortaya çıkarıyor.

Harry Potter

Harry Potter’ın ismindeki esas eğlenceli şey pek çok şey başarmış biri için çok sıradan durması. Ama biraz daha derine doğru eşelediğimizde Sağ Kalan Çocuk için çok uygun bir isim olduğu görülüyor.

Harry ismi pek çok İngiliz kral tarafından tercih edilen bir isim olan “Henry”nin Ortaçağ İngilizcesi’ndeki başka bir formu. Liderlik Harry’nin isminin derinlerine işlemiş, aynı zamanda Harry’nin de oldukça aşina olduğu üzere savaşla ilgili kullanılan bir kelime. Harry ayrıca Eski Almanca bir kelime olan ve “ordu” anlamına gelen “Heri” ile de ilişkili. Dumbledore’un Ordusu’nu kuranlardan biri olarak oldukça uygun görünüyor.

Albus Dumbledore

AlbusDumbledore_WB_F6_DumbledoreHoldingElderWandToHisForehead_Still_100615_Land

“Dumbledore”un bombus arısının (bumblebee) eski ismi olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. “Albus” Profesör’ün meşhur sakalına uygun olarak “beyaz” anlamına geliyor. Ama onun karmaşık karakterini yansıtan pek çok diğer ismi olduğunu da unutmamak lazım.

Percival” Kral Arthur’un kalesindeki efsanevi şövalyelerden birinin adı olarak bir savaş hikayesinde geçer. Wulfrickurt gücü” anlamına geliyor ve eminiz ki Albus’un kurda dönüşme yeteneği yoktu. Peki ya Brian? Eski Keltçe bir isim olan Briansoylu” anlamına geliyor ki Albus oldukça asil biriydi.

Rubeus Hagrid

RubeusHagrid_WB_F3_HagridsFaceLookingSadBeforeExecution_Still_080615_Land

Hagrid’in ismi “endişeli” anlamına gelen “hagridden” kelimesinen türetilmiş olabilir. Sonuç olarak Hagrid, Harry’nin güvenliği için sürekli endişe duyuyordu. “Rubeus” Latince bir kelime olan “Rubeo”dan geliyor olabilir çünkü “kırmızıyım” ya da “elma gibiyim” anlamına geliyor. Bu, kitaplarda Hagrid’in şarap içtikten sonra tam olarak olduğu şey.

Draco Malfoy

DracoMalfoy_WB_F6_EmotionalDracoPointingWand_Promo_080615_Port

Kesinlikle bir tesadüf değil, Draco ağzından ateş saçan korkutucu bir canavarın, yani ejderhanın, Latince ismi. Draco’nun isminin aynı zamanda Hogwarts’ın sloganında da geçtiğini fark etmişsinizdir: “Draco dormiens nunquam titillandus” yani “Uyuyan bir ejderhayı asla gıdıklama”. Aynı mantığı Draco için de yürütebiliriz şüphesiz.

Pek sevgili soyismi Malfoy için “zengin, sarışın ve muhtemelen kaba” anlamlarını düşünebilirsiniz. Şey, pek de öyle değil. “Mal” kelimesi esasen Eski Fransızca’da genellikle “kötü” anlamında kullanılıyordu ve “foi” ise “inanç” anlamına geliyor. Ne kadar da ilginç…

Tom Marvolo Riddle

TomRiddle_WB_F6_TomRiddleSlughornMemory_Still_080615_Land

Tom Marvolo Riddle’ın isminin karakter için pek çok kişisel anlamı olduğunu zaten biliyoruz. Tom her zaman “pis Muggle babası”nın verdiği ismi kullanmaktan dert yanıyordu, bu nedenle gelecekteki kendisi için “Lord Voldemort”u türetti.

Tom’un kullanmaktan bu kadar kaçındığı isim 1700’lerden beri kullanılmakta ve tarihteki en popüler isimlerden birisidir. Rastlantıya bakın ki hem onun hem de Harry’nin ismi bir deyim olan “Her Tom, Dick veya Harry”de (Every Tom, Dick or Harry) geçiyor. Tom ayrıca bir şeyin erkek versiyonunu belirtmek için de kullanılıyor, “kedi tom” gibi.

Marvolo” pek geleneksel bir isim değil ve Tom’un safkan büyükbabası olan Marvolo Gaunt’tan geliyor. “Riddle” ise “kafa karıştıran bir şey, bilmece” anlamlarına gelse de ki Tom Riddle için oldukça doğru, 1800’lerde “pek çok deliği olan” anlamına gelen bir Ortaçağ İngilizcesi kelimesi. Harry’nin Sırlar Odası’nda güncesini parçaladığı zamanki gibi diyebilirsiniz…

Hermione Granger

Wands_WB_F2_HermionesWand_Still_100615_Land

Kitapları okumaya başladığında Hermione’nin ismini yanlış telaffuz edenler ellerini kaldırsın! Evvet, ben de öyle düşünmüştüm. Karmaşık telaffuzu bir yana, “Her-May-Ov-Nii” mitolojik değeri olan bir isim. Yunan mitolojisinde Sparta Kralı Menelaus ve karısı Troyalı Helen’in kızlarının ismi Hermione’ydi.

Granger” ise Ortaçağ İngilizcesi’ndeki tanımına göre “icra memuru” anlamına geliyor. Ron ve Harry’ye ağzının payını ne kadar çok verdiği düşünülürse tam uyuyor aslında.

Remus Lupin

WB_F7_RemusLupinAndNymphadoraTonks_HPDH1-06585

Bu en ağır başlı Çapulcu’nun isminin kökeni için daha uygunu olamazdı. İlk olarak, elimizde Roma mitolojisinde doğumda terk edilen ikiz erkek kardeşlerin dişi bir kurt tarafından yetiştirilip Roma’yı bulmaya gitmelerini anlatan “Romulus ve Remus” hikayesindeki “Remus” var.

Sonrasında “Lupin” geliyor ki kendisi Latince “lupinus” kelimesinden türetilmiştir ve “kurda ait” anlamına geliyor… ta daaa! Görünen o ki Remus Lupin’in kaderi her daim isminde gizliymiş.

Harry Potter büyülerinin etimolojik kökenleri için ise buraya tıklayabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!