İzlerken Kendimizden Geçtiğimiz 10 Efsane Severus Snape Sahnesi

severus snape

Severus Snape, nam-ı diğer Melez Prens‘in Harry Potter serisinde hepimiz için yeri ayrıdır. Evet, belki Harry’e bilerek çok kötü davranmış, ilk altı kitap boyunca sinirlerimizi zıplatmış ve Harry’le birlikte İksir dersine girerken bizleri de strese sokmuştur. Ama kaba tabirle yaptığı tüm bu ‘zorbalıklar’ yedinci ve son kitaptaki hareketi ile önemsiz kalmış, kendisine olan sevgimizi açığa çıkartmıştır. Harry’nin de dediği gibi Severus Snape, tanıdığımız en cesur adamlardan biri olmuştur.

Peki sevdiği kadın uğruna dünyanın görüp görebileceği en karanlık büyücüye dahi kafa tutmuş ve onu kandırabilmiş bu adamın en sevdiğimiz sahneleri hangisi? Fantastik Canavarlar Ekibi olarak bunları 10 başlık altında listeledik. Hadi gelin hep birlikte göz atalım!

1. Sayfa Üç Yüz Doksan Dört

Azkaban Tutsağı’nda Profesör Lupin’in “özel durumu” sebebiyle giremediği derste, Kurtadam konusunun işlenmesine inatla itiraz edilmesi üzerine o keskin, kan dondurucu sesi ve ifadesiyle üstüne basa basa “Sayfa üç yüz doksan dört” dediği sahne.

2. Melez Prens’in Kendisi Olduğunu Açıkladığı An


Dumbledore’u öldürdükten sonra kaçarken, büyük bir hiddetle onu kovalayıp Sectumsempra büyüsü yapmaya çalışan Harry’ye, “Benim icat ettiğim büyüyü üzerimde kullanma.” dediği sahne.

“Benim kendi büyülerimi bana karşı kullanmaya cüret ediyorsun ha, Potter? Onları icat eden bendim – ben, Melez Prens! Ve icatlarını benim üzerimde kullanacaksın, öyle mi, pis baban gibi? Hiç sanmıyorum…hayır!”

3. Düelloda Gilderoy Lockhart’ı Rezil Ettiği An

l3vRjweYefRZc1HqM

Sırlar Odası’nda savunma dersleri için örnek teşkil etmesi amacıyla Snape ve Lockhart düello yaparken, rezil olmaya meyilli Lockhart’ı kendine has üslubuyla, son derece havalı bir şekilde rezil rüsva ettiği sahne.

4. Umbridge Karşısında Kendini Tutmaya Çalışırken

l3vRi7zNTwvVGU7i8

Umbrigde’in öğretmenleri teftiş ettiği esnada, cool’luğundan ödün vermeden o sakin, tok sesiyle sabrının taştığını bize çok güzel gösterdiği sahne. İzlemesi çok ayrı keyifli bir sahne bize göre.

5. Arkadaşına Yardım Edemediği O Çaresiz An

l3vR6WdOfulCYC3EQ

Ölüm Yadigarları’nda Karanlık Lord, Snape’in iş arkadaşı Charity Burbage’i öldürmek üzere getirttiğinde, sözde boş bir ifadeyle baktığı ancak şüphesiz ki içten içe üzüldüğü o sahne.

6. Hayatının Aşkının Öldüğü An

giphy

İçine atıp kimseyle -neredeyse kimseyle- paylaşamadığı aşkının ölümünü gördüğü sahne. Yıllarca seven ve “her zaman” sevecek olan Severus Snape, bize gerçekten nasıl aşık olunur dersi verdi.

7. Hogwarts Savaşı’nda Beklediği Anın Geldiğini Anladığı Zaman

l3vRl24oq5nWNvwGY

Ne Harry, ne McGonagall ne de diğerleriyle asla savaşamayacağını bilip “korkak” damgası yeme pahasına görevine sonuna kadar devam etmişti.

8. Gümüş Maral

Ölüm Yadigarları’nda Harry Snape’in anılarını izlediği sahne. Dumbledore’un, Snape’in Lily’ye olan hislerini sorguladığı esnada Snape asasını çıkarıp Patronus yaratmıştı. Gerçek aşk demiş miydik?

9. Harry ve Ron’a Vurmaya Hazırlanırken

Ateş Kadehi’nde gençlerimiz Noel Balosu’na kimi davet edeceğini tartışırken, yine ve yine o cool, kendinden emin havası ve kollarının yakasını edalı edalı çektiği sahne. Adamın ifadesiz bir ifadesi var, öyle ki lügatte tasviri yok, çok enteresan.

10. Ölürken Harry’ye Söylediği Son Sözler

Ah çilekeş adam ah… Sen yıllar boyunca Lily uğruna çabala, canını dişine tak, hayatını tehlikeye at, sonra öl. Hayatının son saniyelerinde kurabileceği en muhteşem cümleyi kurmuştu:

“Annenin gözlerini almışsın.”

Sırf ölümü bile gözlerimizde yaşlardan bir perde oluştururken bir de bu sözleri duygularımızın kabarıp taşmasına sebep olmuştu. Ne sahneydi be.

Peki ya sizin favori Snape sahneniz hangisi? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İflah olmaz bir Severus Snape hayranı mısınız? Öyleyse bunlar da ilginizi çekebilir:

* “Severus Snape ve Çapulcular” Hayran Filmi İçin Tıklayın!

Alan Rickman’ın Snape Karakteri Hakkında Hepimizden Önce Bildiği Küçük Sır İçin Tıklayın!

Severus Snape’i Hepimize Sevdiren “O Bölüm” İçin Tıklayın!

Snape’in “İyi Tarafta Olduğu” Gerçeği Çok Önceden Fısıldanmış mıydı?

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
7 Yorum