Harry Potter: Return to Hogwarts Belgeselinden Öğrendiğimiz 9 Sihirli Bilgi

Harry Potter Sırları Return to Hogwarts liste

Harry Potter: Return to Hogwarts belgeseli ile yeni sırlar açığa çıktı. HBO Max üzerinden yayınlanan Harry Potter 20. Yıl Dönümü: Hogwarts’a Dönüş, oyuncu ve kamera arkası ekibin o yıllara ait birçok anısını izleyicilerle buluşturdu.

Yazar J.K. Rowling’in dünya çapındaki hayran kitlesinde tartışılmaz bir etki yaratan, çok satan genç-yetişkin fantastik romanı Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın vizyona girmesinin üzerinden 20 yıl geçti. Bununla birlikte, kitabın filmi ve devam filmlerinin önemli şekilde etkilediği genç oyuncular Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint, eski oyuncu arkadaşları ve yönetmenleri ile 1 Ocak’ta HBO Max’te yayınlanan özel Harry Potter 20. Yıl Dönümü: Hogwarts’a Dönüş için bir araya geldi.

20. Yıl Dönümü belgeseli, aynı zamanda birçok Potterhead’in ilk kez duyduğu bazı dokunaklı anıları da açığa çıkarttı. Bunların bazıları Büyücülük Dünyası’na dair daha önce hiçbir yerde açıklanmayan yeni bilgiler içeriyordu.

İşte Return to Hogwarts Belgeseli ile Karşımıza Çıkan Harry Potter Sırları

1. Emma Watson ve Rupert Grint Seriyi Bırakmayı Düşünüyorlardı

Emma Watson ve Rupert Grint

Ron Weasley ve Hermione Granger’ı başka birilerinin canlandırdığını hayal etmek her ne kadar zor olsa da Rupert Grint ve Emma Watson neredeyse Harry Potter film serisini seri bitmeden bırakmayı düşündüklerini açıkladılar.

Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı’nın yapımı döneminde, Watson yapımcılara rolünü gözden geçirdiğini belirtti. Serinin başarısından kaynaklanan yoğun ilgi altında ezilmiş hissederek hayatının kalanında filmlerle ilişkilendirileceğini fark etmişti. Rupert da o dönemler aynı endişelere sahip olduğunu açıkladı ancak iki oyuncu bu konu özelinde birbirleriyle hiç konuşmamışlardı.

2. Richard Harris Fawkes’un Gerçek Bir Kuş Olduğunu Düşünüyordu

Richard Harris Fawkes Harry Potter Return to Hogwarts

Harry Potter dünyası sihirli yaratıklarla dolu, filmlerde ise bu yaratıklar genelde CGI ile canlandırıldı. Ancak, yönetmen Chris Columbus, Harry Potter ve Sırlar Odası filminde farklı bir yaklaşım sergileyerek filmlerdeki Anka Kuşu Fawkes’un animatronik bir versiyonunu oynatmaya karar verdi. Sonradan Dumbedore’u oynamaya başlayan aktör Richard Harris, sette Fawkes’un söylenenlere cevap verebildiğini gördüğünde onun çok iyi eğitimli bir kuş olduğunu düşündü. Columbus ve Radcliffe, Harris’e Fawkes’un aslında aksesuar departmanı tarafından kontrol edilen bir robot olduğunu söylememeye karar verdiler.

3. Jason Isaacs Neredeyse Gilderoy Lochart’ı Canlandıracaktı

Jason Isaacs Lucius Malfoy

Jason Isaacs, aslında Draco’nun kötü kalpli babası Lucius Malfoy’u oynamaya hiç niyeti olmadığını söyledi. Kendisi ilk başta ünlü Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni Gilderoy Lockhart için seçmelere katılmış. Columbus, seçmelerdeki performansından oldukça memnun kalmış olsa da Isaacs’a Lucius rolünü de okusa sorun olup olmayacağını sordu. Isaacs biraz gönülsüzdü, çünkü zaten Peter Pan’da Kaptan Kanca rolünü yeni almıştı ve bir çocuk filminde başka bir kötü karakteri canlandırmak istemiyordu. Rolü okumayı kabul etti ancak bilerek bu rolü kinayeli bir şekilde oynadı-ki bu Lucius için son mükemmeldi. Böylelikle role alındı ve Lockhart onun yerine Kenneth Branagh tarafından canlandırıldı.

4. Weasley İkizleri Bir Dans Sahnesinde Rupert’a Şaka Yaptı

Harry Potter Ron Dans Partisi Return to Hogwarts

Weasley ikizleri Harry Potter serisi boyunca şakacı karakterleriyle bilinir, onların bu oyuncu yapıları kendilerini canlandıran oyuncular tarafından da paylaşılmaktadır. Harry Potter ve Ateş Kadehi’nin yapımında, Rupert Grint’in Maggie Smith ile Ron ve Profesör McGonagall’ın dans ettikleri bir sahneyi paylaşması gerekiyordu. Grint, ilk kez bu yaşta bir kadın ile dans edecek olmaktan dolayı doğal olarak gergindi, böylece James ve Oliver Phelps onunla dalga geçmeye karar verdiler. Grint’i tüm oyunculara karmaşık bir dans kareografisi öğretildiğine ancak kendisinin bunu bilmediğine ikna ettiler. Grint daha da endişeli hale geldi ancak sonradan böyle bir kareografi olmadığı ortaya çıktı.

5. Emma Watson Tom Felton’dan Hoşlanıyordu

Tom Felton Emma Watson Harry Potter

“Dramione” fanatikleri, filmlerin ilk yıllarında, Emma Watson’ın Tom Felton’dan hoşlandığını duyunca sevinecektir. Özel dersler sırasında, çocuklardan Tanrı’yı yorumlayan bir çizim yapmaları istendiğinde Felton şapkasını ters takmış, kaykay yapan bir kız resmi çizgi. Watson anında ona aşık oldu. Sette geçirdiği her gün çağrı kağıtlarından onun telefon numarasına baktığını, böylece iple çektiği ekstra bir şey olmuş olduğunu söyledi. Felton ondan birkaç yaş büyüktü ve Watson’ın hislerini paylaşmıyordu, onu kardeşi gibi görüyordu.  Ancak ikisi de arasında arkadaşlıktan öte bir bağ hâlâ devam etmekte.

6. Helena Bonham Carter, Bellatrix Lestrange’in Dişlerini Sakladı

Bellatrix Lestrange Return to Hogwarts

Aksesuar departmanı bazen sınırları aşarak Harry Potter setini son derece nadide malzemelerle doldurdu, ancak bunların filmerden sonra ortadan kaybolması pek alışılagelmiş şeyler değildir. Daniel Radcliffe’in, asasıyla davul çalıyor gibi yaparken onları kırmakla ilgili bir ünü varken Tom Felton ise onları çalmaya çalışırken yakalanmıştı. Ancak, Helena Bonham Carter, tüm oyuncu kadrosunun önüne geçmeyi başararak karakterine ait aksesuarlardan birini araklamayı başardı. Radcliffe ile bir sohbeti esnasında, Bellatrix’e ait sahte diş setlerinden birinin onda olduğunu açıkladı. Sonra da dişi cebinden çıkarttı ve ağzına yerleştirdi. Ayrıca Radcliffe’in imzası ve kendi el yazısıyla yazdığı teşekkürlerini içeren kişisel bir notu da hâlâ saklıyordu.

7. Fred Weasley Bir Yönetmenin Kaburgasını Kırdı

fred ve george weasley

Fred Weasley’i canlandıran James Phelps, yönetmen Mike Newell’i yanlışlıkla yaraladığına dair utanç verici bir anı paylaştı. İkizler Ateş Kadehi’nde, Fred ve George’un bir iksiri batırdıktan sonra yaptıkları fiziksel kavgayı gösteren bir  sahne çekmek zorundaydı. Newell, James ve Oliver’ı gerçekten birbirlerine girişmek için cesaretlendiriyordu ancak ikisi de çok nazik oynuyordu. O da yerde James Phelps ile gerçekten yuvarlanarak kendisi göstermek istedi ancak James onu yanlışlıkla fazla sert itip kaktı. Belgeselde, Newell’in Phelps’i yere serdikten sonra kaburgalarını yokladığını gösteren bir sahne arkası da gösterildi.

8. Çocuk Oyuncular Yetişkin Oyuncularının Aslında Ne Kadar Ünlü Olduklarını Bilmiyorlardı

Sprout mcgonagall arkadaşlık

Son birkaç on yılın en çok tanınmış İngiliz oyuncularının bir şekilde Harry Potter serisinde rol aldığı oldukça bilinen ve esprisi yapılan bir konudur. Alan Rickman, Maggie Smith ve Richard Harris, film sektöründe son derece saygı duyulan oyuncular, ancak çocuk oyuncular Felsefe Taşı’nı oynarlarken masumca bunun farkında değillerdi. Genç oyuncular, işe başladıklarında o kadar küçüklerdi ki, bu başrol oyuncularını da diğer sıradan oyuncular gibi düşünmüşlerdi. Bu yetişkin oyuncuların çoğu sette öyle eğlenceliydi ki çocuk oyuncular belirli bir yaşa gelene kadar onları ciddiye almamıştı.

9. Emma Watson ve Rupert Grint Birbirlerini Öpmekten Nefret Etmişti

Ron ve Hermione

Serinin en başlarında Ron ve Hermione’nin kaderlerinde bir aşk olacağı belliydi. Pek çok hayran finalde onları sonunda birlikte görecek olmaktan dolayı sabırsızlanıyordu. Çiftin öpüşmesini dört gözle beklemeyen nadide kişiler ise Emma Watson ve Rupert Grint’ti. Watson öpüşme sahnesinin “korkunç” olduğunu çünkü ikisinin kardeş gibi büyüdüklerini söyledi. Ölüm Yadigarları İkinci Kısım’ın çekim karelerinde, büyük bir kadronun önünde öpüşmeye çalışmadan önce gergince gülüştükleri görüntüler gösterildi. Radcliffe de öpücük ile dalga geçerek ve hatta onlara sırf bu sahneyi izlemek için sete geleceğini söyleyerek işleri onlar için daha da zor hale getirmişti.

Harry Potter: Return to Hogwarts belgeselinde ortaya çıkan bu sırlardan daha önce duymadığınız var mıydı? Yorumlarda buluşalım!

Kaynak: CBR

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir