Seçmen Şapka’nın Belalıları: Harry Potter, Neville Longbottom ve Diğerleri

secmen sapka ve mcconagal

Seçmen Şapka‘nın bazı isimleri hangi binaya koyacağına karar vermesi bazen dakikalar alır. Bu aksi ihtiyarın kararsızlığının bir ismi varmış: “Şapka Oyalayıcısı(Hatstall). Gelin J.K. Rowling‘in kaleminden bu keyifli olaya hep birlikte göz atalım!

Hatstall, Bina Seçmesi beş dakikadan fazla süren öğrenci için kullanılan eski bir Hogwarts terimidir. Bu Seçmen Şapka’nın üzerinde düşünmesi için son derece uzun bir zaman alan ve nadiren gerçekleşen bir durumdur, belki elli yılda bir karşımıza çıkar.

Harry Potter’ın zamanından, Hermione Granger ve Neville Longbottom Hatstall olmaya en yakın isimlerdi. Seçmen Şapka’nın Hermione’yi Gryffindor’a mı yoksa Ravenclaw’a mı yerleştireceğine dair karar vermesi yaklaşık dört dakika sürmüştür. Neville’ın olayında ise Şapka onu Gryffindor’a yerleştirmeye kararlıydı: Binanın cesaretiyle ünlü olması Neville’ın gözünü korkmuştu, bu yüzden Şapka’dan onu Hufflepufff’a yerleştirmesini istedi. Sessiz kavgaları Şapka’nın zaferiyle sonuçlandı.

secmen sapka

Harry Potter’ın şahsen tanıdığı gerçek Hatstall’lar Minerva Mcgonagall ve Peter Pettigrew’du. İlki şapkanın Minerva’nın Ravenclaw’a mı yoksa Gryffindor’a mı gitmesi konusunda beş buçuk dakika boyunca kıvranmasına sebep olmuştur; ikincisinin ise Gryffindor ve Slytherin arasında uzun bir gelgitten sonra Gryffindor’a yerleşmesiyle sonuçlanmıştır. İnatçılığıyla adı çıkmış olan Seçmen Şapka, Pettigrew’ın ölme şeklini (şaibeli) kanıt olarak göstererek, onun binası hakkında kararının hatalı olduğunu kabul etmeyi hala reddetmektedir.

Seçmen Şapka‘nın bu kararları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Şapka, zaman zaman hatalı kararlar vermiş olabilir mi?

Site Yorumları
8 Yorum