Hogwarts’ta Bir Binaya Seçilmek Nasıl Bir Süreç?

secmen sapka

Eski, konuşan bir şapka Hogwarts’taki ilk yemeğinizde kafanıza konulacak bir şey olarak garip bir nesnedir. Bildiğiniz üzere Hogwarts öğrencilerini dört binaya ayırır. Fakat öğrenciler nadiren hiç düşünmeden binalarına yerleştirilir. Seçmen Şapka‘nın bu süreci nasıl idare ettirdiğine ve nelere dikkat ettiğine hep birlikte göz atalım.

Her ne zaman Seçmen  Şapka yepyeni, korkmuş ve titreyen bir Hogwarts öğrencisini yerleştirse, kararını öğrencinin karakterindeki belirli özelliklere göre verir. Bu noktayı hepiniz çok iyi biliyorsunuz fakat yine de üzerinden geçelim. Gryffindor öğrencileri cesur olmaya yatkındır, Ravenclaw zeki, Hufflepuff nazik ve Slytherin ise, ortak inanışlara karşı olarak, kurnaz ve becerikli öğrencileri bünyesine alır.

Fakat her zaman bu kadar keskin ayrımlar olmaz…

secmen-sapka-havali

Bazı Hogwarts Öğrencilerinin Diğer Binalara Eğilimli Olduğu Görülür

Tanıştığımız bazı Hogwarts öğrencilerinin binaları için mükemmel olduğunu görüyoruz – Draco Malfoy’u Hufflepuff’ta düşünebiliyor musunuz? Kesinlikle hayır. Tam bir kaos olurdu.

Fakat bir de Hermione gibi öğrenciler var, cesur olduğu kadar zeki, Ravenclaw yerine Gryffindor’a seçilmesi gibi bıçak sırtı bir karar gerekenler. Seçmen Şapka’nın Hermione’yi bir binaya yerleştirmesinin dört dakika sürmesi bir sürpriz değil – neredeyse bir Şapka Oyalayıcısı yaşanıyordu: Seçmen Şapka’nın bir öğrenciyi yerleştirmek için beş dakikadan fazla beklemesi durumu. (Ayrıntılı bilgi için diğer yazımız)

Neville de aynı durumda: Gryffindor’a seçilmesine rağmen, Neville çoğunlukla bir Hufflepuff’un özelliklerini gösteriyor – özellikle sonsuz nezaketiyle. Hatta Seçmen Şapka’ya Hufflepuff için rica etmiş ve neredeyse bir başka Şapka Oyalayıcısı’na neden olmuştur. Son senesinde, Hogwarts’taki çoğunlukla unutkan ve ezik olarak geçirdiği yıllardan sonra, Seçmen Şapka Neville’i Gryffindor’a koyarak kararının doğru olduğunu göstermiştir. Neville, Nagini’yi Gryffindor’un Kılıcı ile Hogwarts Savaşı’nda öldürmüştür, muhtemelen en Gryffindor şeyi yaparak.

Yine de biraz Hufflepuff tarafı her zaman Neville’e de görülmüştür, özellikle eski Hufflepuff Bina Müdürü Profesör Sprout’tan sonra Bitkibilim Profesörü olunca. Neville ayrıca bir Hufflepuff olan Hannah Abbott ile evlenmiştir. Serideki en cesur karakterlerden biri olmasına rağmen, içindeki ufak sarı parıltının yaşadığını her zaman görebiliriz.

Seçmen Şapka Bile Bazen Afallayabilir

Dört Kurucu’nun aktardığı bilgileri barındırması, şapkanın parmaklarını şıklatmasıyla  – parmağı olsaydı, tabii ki – binanızı seçmesi anlamına gelmiyor. Minerva McGonagall durumunda Ravenclaw yerine Gryffindor’a seçilmesi mükemmel zekasının ve cesaretinin eşit olduğunu gösterircesine beş buçuk dakika almıştır.

secmen sapka harry potter

Eğer Öğrenciler Daha Büyük Olduklarında Seçilseler, Farklı Binalarda Olurlar Mıydı?

Birinci sınıf Hogwarts öğrencileri genelde 11 yaşında olurlar, böylece o yaşta seçilirler. Fakat Peter Pettigrew, asil yiğitliğin kesinlikle bir örneği olmayan bu adam, Gryffindor’a seçilmişti. Hepimizin bildiği gibi, Pettigrew biraz büyüdüğünde Karanlık Lord’a o kadar bağlanmıştı ki Lily ve James Potter’a ihanet etti – tekrar, gerçekten cesaretin bir simgesi değil. Seçmen Şapka’nın seçimlerinin yanlış olduğunu inatla reddetmesine rağmen, bunca yıl sonra Pettigrew tekrar Gryffindor’a seçilebilir miydi?

Bir Öğrencinin Binası Genelde Diğer Aile Üyeleriyle Aynı Olur – Fakat Her Zaman Değil

Weasley ailesi Gryffindor olmak konusunda ünlülerdir, bu kızıl saçlı aile kesinlikle mert olmasına rağmen Percy Weasley’nin gerçek kızıl ve altın renklerini göstermesi çok uzun zaman almıştır. Harry onunla tanıştığı zaman genelde kafasını kitaplara gömüyordu, ki bu açık arayla bir Ravenclaw özelliği. Percy ayrıca şiddetli bir şekilde hırslıdır, bir Slytherin özelliği olarak görülür – özellikle Bakanlık’taki işi yüzünden kendini ailesinden uzaklaştırdığı zaman.

Sonunda, Percy’nin Gryffindor tarafı Hogwarts Savaşı’nda açığa çıkar, Sihir Bakanı Pius Thicknesse’yle savaşır ve derhal istifa eder. Gerçek bir Gryffindor.

Weasley Harry Hermione

Bir Öğrencinin Bina Tercihi Fark Yaratır

Tabi ki, kaderinizin bir parçası hangi binaya seçildiğinizde yatar. Harry, örneğin, Slytherin hakkında korku hikayeleriyle daha henüz Hogwarts kapılarına gelmeden binadan bezmiştir. Bu yüzden Seçmen Şapka’dan umutsuzca başka bir binaya seçilmesini ister. Neville ise tam tersine Gryffindor olduğuna inanmakta zorlanır, zavallı çocuk.

Sonunda, Seçmen Şapka Harry’nin önerisini dikkate alır, Harry’nin yıllar sonra oğlu Albus Severus Potter’a da söylediği gibi.

Bu sahne, Dumbledore’un haklı olduğunu bize gösterir niteliktedir:

“Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir.”

secmen sapka wizarding world

Sizler ne düşünüyorsunuz, kendi binanızın hangisi olduğunu nedenleriyle birlikte bizlerle paylaşabilirsiniz.

Seçmen Şapka’nın Seçimlerine Bilimsel Bir Bakış

Site Yorumları
7 Yorum