Slytherinlerin Özellikle Seveceği 7 Bilimkurgu Romanı

slytherin marsli

Slytherinler gibi edebiyatın bilimkurgu yanı da genelde yanlış yorumlanıyor. Evet elbette ciuv ciuv lazer savaşlarıyla ve koca kafalı pörtlek gözlü uzaylılarla dolu bir dolu şey var ancak bunların yanında insanı şaşırtacak kadar güzel işler de yok değil. Özellikle de Slytherinlerin seveceği, psikolojik bilimkurgular!

Gryffindor, Ravenclaw ve Hufflepuff‘ın aksine kitaplarda Slytherin‘e derinlemesine girebilmiş değiliz. Slytherinler hakkında genel bilgimiz Draco Malfoy ve çetesinden ibaret. Ancak bu demek değil ki tüm Slytherinler zengin züppesi gençler. Eğer kendinizi becerikli, kurnaz ve sonu gelmez şekilde hırslı hissediyorsanız Slytherin’e seçilebilirsiniz. Salazar Slytherin‘in binasına giren cadı ve büyücüler, hangi bedel ödenmesi gerekiyorsa ödensin hayatta hırsları ile daima önde oluyorlar. Düşmanlarını savaş alanında yenmek yerine oyuna getirerek yenmeyi yeğliyorlar. Gerçek dostlarının kim olduğundan eminler. Bu da esasen onları iyi bir bilimkurgu okuru yapıyor.

Bilimkurgu tamamen yaratıcı düşünmeden ibaret. İyi bilimkurgular bizi genelde uzay savaşlarının içine atmaz. Her şey kademe kademe gelişir, evrilir. Ahlaki olarak kimse siyah ya da beyaz değildir. Asıl olan gridir. Slytherinler de bu yüzden kendilerini bu bilimkurgu romanlarına kapılmış bulabilir. Gelin Bustle‘ın hazırladığı listeye hep birlikte göz atalım!

1. Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick

Yüksek Şatodaki Adam

Yeni çıkan dizileri takip ediyorsanız bu kitabın aynı adlı televizyon uyarlamasını görmüş olabilirsiniz. Kitap Amerika’nın kaybettiği, Almanya ve Japonların İkinci Dünya Savaşı’nı kazanıp Amerika’yı ikiye böldüğü bir 1962 yılında geçiyor. Neler olabileceklere dair karanlık bir bakış açısı sunuyor bizlere. İyi kurgulanmış karakterler ve politik oyunlar ile Slytherinler bu kitabı oldukça sevebilir!

2. The Book of Phoenix – Nnedi Okorafor

The Book of Phoenix

Ahlaki gelişimini tamamlamamış olağanüstü yetenekli bir birey? Kulağa tam bir Slytherin gibi geliyor. The Book Phoenix insanların genetik mühendisliği ile farklı güçler ile oluşturulabildiği bir gelecekte Kuzey Amerika ve Afrika’da geçiyor. Bir ‘deney ürünü’, esir yaşamından hayal kırıklığına uğrayıp kaçış planı yapıyor. Kendi özgürlüğü insanoğlunun tarih boyunca attığı adımlarını takip etmekte bulabilir. (Bu hırs değil de nedir?)

3. Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Enderin Oyunu

Bir savaşın içine girmek aslında Gryffindor özelliği gibi. Ancak stratejik zekaya sahip çocukları kaçırıp onları askeri taktikler bulmaya zorlamaya ne demeli? Tam bir Slytherin’den beklenen hareket! Ender’in Oyunu insanoğlunun daha gelişmiş bir uzaylı ırk ile savaşta olduğu karanlık bir gelecekte geçiyor. Dünya’nın tek şansı bu stratejik zekaya sahip çocukları savaş oyunlarında eğiterek insanoğlunu kurtaracak birer general olmasını sağlamak.

4. Marslı – Andy Weir

Marslı Andy Weir

Slyherin’in biri Mars‘ta kalsa ne yapar? Hayatta kalır! Mark Watney Mars’ta tek başına kaldığında hayatta kalmanın çaresini kendi zekasında bulmuştu. Slyhtherinlerin hepsi sadece hırstan oluşmuyor elbet; hedeflerine ulaşmak için ellerinde olan her şeyi kullanıyorlar. Ancak bütün Slytherinler en düşük olasılıklara karşın bir adamın becerisi hakkındaki bu bilimkurgu romanını takdir edeceklerdir. (Adamımızın espri anlayışı da hayatta kalmasına çok yardım ediyor bu arada.)

5. Kaplan! Kaplan! – Alfred Bester

Kaplan Kaplan Alfred Bester

İyi bir intikam hikayesini hangi Slytherin sevmez ki? Kaplan! Kaplan! için Monte Cristo Kontu‘nun futuristik bir yeniden yorumlanışı denebilir. Yani tamamen intikam üzerine desek kimseyi kandırmış olmayız. Aynı zamanda binlerce kilometreyi göz açıp kapayana kadar ışınlanan insanlar ve radyoaktif kiralık katillerle dolu bir kitap. Sert kahramanları ve klasik edebiyatı seven Slytherinler için, bu kitap okunması gerekenler listesine en üst sıradan giriş yapabilir!

6. Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut

kedi besigi ust

İfadesiz bir mizah. Kıyamet gibi bir tehlike. Tamamen ayaklarda bir din. Kedi Beşiği Slytherinlerin ilgisini çekecek kadar garip, ironik, zekice ve oldukça karanlık bir mizaha sahip bir kitap. Slytherinler karakterler kıyameti getirmesin diye tırnaklarını yerken kitaptaki zekice oyunları kesinlikle çok sevecekler. Vonnegut‘ın insanlığın geleceği hakkında düşünceleri oldukça pesimist. Ancak gördüğü dünyanın trajedisi ne kadar vahim olsa da Slytherinler için gülünecek birkaç sebep her zaman bulunacaktır!

7. Altın Pusula – Philip Pullman

altın pusula slytherin

Bilimkurgu ve fantazi kitaplarının çok azı yalancıları Altın Pusula kadar yüceltir. Lyra ve cini Pan cesur ve zeki olabilir. Ancak asıl yeteneği bir Slytherinler gibi aldatma üzerine. Artı olarak altında yatan ahlaki karmaşa ve sorgulanabilir otorite temaları da oldukça Sltyherinlere özgü. Ayrıca Altın Pusula‘nın düzenbaz bir kızı merkezine alan zekice yazılmış bir roman olduğunu da unutmamak gerekir.

Bu listeye sizlerin de eklemek istediği kitaplar var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

* Slytherin’lilere Gerçekten İhtiyacımız Olduğunu Gösteren 6 Haklı Neden

* Kulaktan Kulağa Dolaşan Salazar Slytherin Efsanesi

* Önyargılarınızı Yıkacak 6 Slytherin’li

* Slytherin’lerin Dünyamıza Kazandırdığı 7 Karanlık Hazine

5 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir