Çılgın Teori: Draco Malfoy Bir Kurtadam mı?

malfoy-kedavra

Daha önce şuradaki yazımızda Draco Malfoy’un kurtadam olabileceği teorisinden ufacık bahsetmiştik ancak, “Bu ne ola ki?” diyen sevgili okuyucularımız için şu konuyu derinlemesine aktarmanın vakti geldi. Bakalım işin aslı astarı neymiş?

Görünüşe göre bazı hayranlar Draco Malfoy’un kurtadam davranışları sergilediğini düşünüyor. Melez Prens kitabı boyunca bu Syltherinli arkadaşımızın hem davranışı hem de görüşüyle ilgili pek çok detay edindik. Bildiğimiz üzere Draco ölümcül rakibi olan Gryffindor’la yapılacak Slytherin maçını kaçırmıştı. Draco’nun, düşmanı Harry Potter’ı saf dışı bırakabileceği şansı asla kaçırmayacağı gerçeğini göz önünde bulundurursak maç esnasında orada olmaması oldukça garip. Ayrıca Hermione’den öğrendiğimiz üzere Draco iki gün üst üste Biçim Değiştirme ödevini vermemişti. Draco neden böyle bir şey yapar? Kendisi nispeten iyi bir öğrenci ve üstelik McGonnagal’ın FYBS (Feci Yorucu Büyücülük Sınavı) seviyesindeki sınıfa girecek kadar da yetenekli. Neler dönüyor burada? Kitaptaki şu bölümde, Harry’nin Draco hakkındaki izlenimi oldukça ilginç:

Harry Malfoy’a baktı. İlgisini çeken şey yağcılık  değildi; Malfoy’un Snape’e bunu yapmasını uzun zaman izlemişti. Malfoy yine de biraz hasta görünüyordu. Bu onun Malfoy’u yıllardır ilk kez yakından görüşüydü; şimdiyse Malfoy’un gözünün altındaki koyu renk gölgeleri ve teninin griye çalan rengini görmüştü.

Bunu Remus Lupin’in Azkaban Tutsağı’ndaki betimlemesiyle karşılaştıralım:

Profesör Lupin işe geri dönmüştü. Kesinlikle hastalık geçirmiş gibi görünüyordu. Cübbesi üzerinden daha da gevşekçe sarkıyordu ve gözlerinin altında koyu renk halkalar vardı…

draco-malfoy-6

Bu Draco’nun hasta olarak tanımlandığı tek sefer değil. Daha sonra Slughorn’un sınıfında “daha zayıf” ve “daha solgun” olarak betimleniyor ve “teninde hala o grilik var”. Harry’nin düşüncesinden dolayı biz de Draco’nun durumunu görevinin “iyi gitmemesi” ile bağdaştırdık. Peki ya başka bir şey varsa? Neden Draco aynı bir kurtadam olan Lupin gibi betimleniyor? Ya Draco bir kurtadamsa?

Sonrasında Draco’nun Fenrir Graybeck’i nereden tanıdığı sorunsalı var. Graybeck’le Burgin & Burkes’te Draco Borgin’i “Frenrir Graybeck’i tanıyor musun? Aile dostudur. Kendisi senin bu probleme tüm dikkatini verdiğinden emin olmak için ara ara buraya uğrayacak” şeklinde tehdit ederken tanıştırılmıştık. Şu “Graybeck – aile – dostudur” lafını, özellikle de Graybeck’in çocuklara karşı doyumsuz olan tehlikeli bir kurtadam olmasından dolayı birçok okur pek yememiş. Yirmi yedinci bölümde Draco’nun Graybeck’ten korktuğu izlenimini veren bir nokta var:

 “Eh, beni az da olsa tiksindirdiğini söylemem lazım,” dedi Dumbledore. “Ve, evet , Draco’nun onca insanın arasından kalkıp da seni arkadaşlarının yaşadığı okula davet etmesi bana küçük bir şok yaşattı…””Ben davet etmedim,” diye soludu Malfoy. Greyback’ e bakmıyordu; onu görmek bile istemiyor gibiydi.” “Geleceğini bilmiyordum-” (sayfa 543)

Fenrir Greyback

Bu konuşmayı incelerken ele alınması gereken iki nokta var. Neden Dumbledore Draco’nun arkadaşlarının yaşadığı yere Greyback’i davet etmesine şaşırdı? Draco’nun kendisinin aksine Dumbledore yalnızca Draco’nun arkadaşlarından bahsediyor. Bu demek oluyor ki Draco Greyback yüzünden arkadaşları kadar tehlikede değil. Acaba Dumbledore Draco’nun hali hazırla bir kurtadam olduğunu mu ima ediyor? Ayrıca, neden Draco Greyback’ten korkuyor? Acaba ikisinin bir geçmişi mi var?

Lupin’in şu sözlerinden Greyback’in neler yapabileceğini zaten biliyoruz:

“Fenrir Greyback belki de yaşayan en vahşi kurtadam olabilir. Olabildiğince kişiyi ısırıp bunu bulaştırmaya görev gözüyle bakıyor, büyücüleri alt etmeye yetecek kadar kurtadam yaratmak istiyor.”

Bunun, Voldemort’un ‘Greyback’i hizmetleri için ödüllendireceği‘nden bahsedildiği sayfada geçmiş olması birilerine oldukça ilginç gelmiş olacak ki Draco’nun Greyback’in ödülü olabileceği düşünülüyor. Voldemort’un Lucius Malfoy’a kızgın olduğunu düşündüğümüzde bu o kadar da, “Yok artık!” denilecek bir şey değil gibi. Narcissa, Draco’nun annesi, Draco’nun Dumbledore’u öldürme anlaşmasının, “Lucius’un hatalarının intikamı” olduğuna inanıyor. Lucius yalnızca kehaneti Voldemort’a getirme görevinde başarısızlığa uğramadı; Voldemort’un Horkuluklarından birini de (günce) heba etti. Ya Voldemort Luciıs’un hatalarından dolayı Greyback’e Draco’yu ısırmasını emrettiyse?  Eğer bu doğruysa, Draco’ya verilen görev Voldemort’un intikama olan arzusunu pek de bastırmaya yetmemiş anlaşılan. Bir şeyler daha gerekiyormuş. (Bu arada bu Lupin’in talihsiz durumuna da benzerlik gösteriyor: Lupin’in babası Greyback’i gücendirmişti ve buna karşılık kurtadam da oğlunu ısırmıştı.)

Hadi o zaman, Borgin & Burkes’teki sahneye geri dönelim. Draco Greyback’in aile dostu olduğundan bahsederken Borgin’e bir şey gösteriyor. Harry bunun Karanlık İşaret olduğunu ve Draco’nun da Ölüm Yiyen olduğunu düşünüyor. Bu düşüncesini kitap boyunca sürdürüyor ve Hermione başka türlü olabileceği konusunda onunla tartışırken bile ufacık da olsa yanılmış olabileceği ihtimalini kabullenmiyor. Ya Draco’nun gösterdiği şey Karanık İşaret değil de kurtadam ısırığıysa?

Tüm bu durumları göz önünde bulundurunca teorisyenlere göre Draco’nun kurtadam olması mantıklı. Bu durum, onun neden tüm okul dönemi boyunca hasta olduğunu ve Greyback’ten korktuğunu açıklıyor. Bu Snape’in Slughorn’un Noel partisinde Draco’ya neden kızgın ve… bu mümkün müydü?… biraz korkmuş? baktığını ve Draco’nun neden Mızmız Myrtle’ın önünde ağladığını açıklıyor.

draco-malfoy-aglarken

Tabii kim ne derse desin son söz ana kraliçe J.K.Rowing’e kalıyor ve o, bu teoriyi kati suretle reddediyor. Ama hayallerimizi de satmadık ya!

“Böylesini hiç görmedim. Draco kesinlikle bir kurtadam değil (ve Snape de vampir değil).”

Siz de bu konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: MuggleNet

Site Yorumları
14 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir