Bir Tasarım Harikası Olan “Burnuk” Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar filminin yıldızları arasında rahatlıkla gösterebileceğimiz bir karakter var: Burnuk. Pottermore’dan çevirdiğimiz bu yazıda, tasarım ekibinin bu sevimli sihirli yaratığı nasıl yarattığının detaylarını öğreneceğiz!

Newt’in çantasından ilk tüyen canavar Burnuk, ister düğme olsun ister lavabo musluğu ister saf altın, parıltılı olduğu sürece mali değeri ne olursa olsun parlak her türlü objeyi saplantılı şekilde çalmaya meyilli, haylaz ve açgözlü bir yaratık.

“Newt ile arasında oldukça alengirli bir ilişki olan Burnuk arsız, güzel, yaban gelinciğini andıran küçük, tuhaf bir dostumuz,” diyor Yönetmen David Yates. “Newt onu sürekli her yerde kovalıyor.”

Eddie Redmayne ise Burnuk’u şöyle anlatıyor:

“Burnuk benim başımın tam bir belası. Ne kadar en sevdiğim canavarlardan biri de olsa, sürekli karışıklığa yol açıyor. Küçük hünerli bir arkadaşımız, aynı zamanda çok da çevik. Doymak bilmez bir iştahı var ve önüne gelen her şeyi yiyebilir. Özellikle parlak şeylere bayılır. Bu yüzden ışıldayan ve parıldayan her şey tam da ona göre. Newt’ın bu yaratıkla arasında bir çeşit sevgi/nefret ilişkisi var. Burnuk, başına açtığı onca derde rağmen Newt’ın yardım edemediği ama sevdiği türden bir karakter.”

Fantastik Canavarlar kitabında ise Burnuk, “İngiliz asıllı, tüylü, siyah ve uzun burunlu” olarak tanımlanıyor. Burnuk’un filmsel görünüşü, Ressam Paul Catling tarafından tasarlandı. Catling, Burnuk’u tasarlarken ördek gagalı ornitorenk ile köstebeğin bir karışımı olarak düşünmüş. Bu iki hayvanın şeklini bir araya getirmiş ve yaratığın kendine has karakterini eklemiş. “Ornitorenk gibi belli başlı hayvanlara bakarak, onların yüzlerinde bulunan doğal cazibeden ve muziplikten faydalanıyor ve bu elementleri ise bir tasarımda topluyorsunuz,” diyor Animasyon Yönetmeni Pablo Grillo.

Burnuk’un tasarımı belirlendikten sonra, sırada hareketlerini tanımlama işlemleri var. Bunun için ise Warner Bros.’un Looney Tunes karakterlerinin hızından, komikliğinden ve enerjisinden bir parça esinlenilmiş. “Çok eğlenceli, çok enerjik hareketler yaratmaktı amaç,” diyor Grillo, “bir sonraki aşama, bu aksiyonu gerçekleştirebilecek, mizahı sergileyecek uygun bir anatomiyi oluşturup becerisini sınamaktı. Mimiklerini, hareketlerini geliştirmeye başladığınız noktada ise, görmek istediğiniz karakter ortaya çıkmış oluyor.”

Burnuk’un tasarlanmasında emeği geçen bu isimleri alkışlıyor ve bu baş belası yaratığı bize sevdirdikleri için teşekkür ediyoruz.


bunlar da ilginizi çekebilir:

* Ayın Canavarı: Burnuk / Niffler

* Bir Burnuka En Çok İhtiyaç Duyacağınız 5 Yer

* Çok Sevgili Burnuk’un Kendine Has Bir Film Serisini Hak Ettiğinin 7 İspatı