Bütün Gizemleriyle MACUSA Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?

Amerika Birleşik Devletleri Sihir Konseyi (MACUSA), New York’ta Woolworth Binası’nda gizli bir şekilde bulunmakta. Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar filmi için bu binanın nasıl kurulduğuna Pottermore aracılığıyla birlikte göz atalım.

MACUSAnın sıra dışı karargahı, 233 Broadway’de, Manhattan yolunun sonuna doğru, Belediye Binası’na bir blok ötede, Woolworth Binası’nda başka bir boyutta gizlenmiş halde bulunmaktadır.

New York’un sihir topluluğu için altmış katlı meşhur bir gökdeleni ideal bir saklanma yeri olarak seçen kişi, J.K. Rowling’in kendisiydi. Woolworth Binası, 1926’da, New York’un 241 metre uzunluğuyla en uzun binası seçilmiştir; yalnız Yapım Tasarımcısı Stuart Craig, yazarın zemin ve asma kat seviyelerinde neo-gotik bir dış cephe isteyebileceğini düşünmüş. Sonuçta, bunun en güzel örneğini, Hogwarts şatosunun Avrupa’nın büyük katedrallerini yansıtan oyma ve kulelerinde görebiliyoruz.

“Bu konuda, Harry Potter etkisine bağlı kaldığımızı kabul edelim,” diyor Stuart Craig.

“Yirminci yüzyılın Gotik detaylarının mükemmel bir dönüşü oldu.Esasen, her iki filmin de estetik açıdan benzerliği, aralarında düzenli bir bağ oluşturuyor.”

Ana girişin kemerinde sembolik bir baykuş oyması var. “Rowling bunu görseydi ‘İşte bu!’ derdi.” diyor Craig gülerek.

Karakterimiz Newt Scamander, Kararname’nin 3 A bendini ihlal ettiği gibi, kendisinin büyü yaptığına tanıklık eden Jacob adlı No-Maj’in (Amerikan kültüründe Muggle) hafızasını da silmeyi başaramaz. Bu durumda Tina’nın görev bilinciyle Newt’i MACUSA’ya getirdiğine şahit oluyoruz.

MACUSA’nın olduğu yere sokaktan baktığınızda, dünyanın bu en modern şehrinin bitmek bilmez trafik akışını gören vitrinlerinden, muhasebe bürolarından ve sigorta şirketlerinden daha farklı bir şey göremezsiniz. “Görünürde bir Muggle binası olan bu binanın çevresi Muggle aktiviteleriyle çevrili,” diye açıklıyor Craig.

Tina asasını çaktırmadan taş baykuşun olduğu noktaya dokundurur ve sıradan görünen döner kapı, MACUSA’nın ana girişine dönüşerek karmaşık bir sihir faaliyetine açılan alana giriş sağlar.

“Dış cephesi sıradan görünebilir,” diyor Eddie Redmayne ve Woolworth Binası’nın ön girişinin tıpatıp bir kopyasının, özenle hazırlanmış New York setinin bir parçası olarak inşa edildiğini de ekliyor. “Ancak içeri girdiğinizde başka bir dünya görüyorsunuz.”

Sihir güçlerini No-Maj’lerin görmesi yasak olduğu için, Amerika’daki cadılar ve büyücüler çok tedbirli olmak zorunda. Nüfusun geri kalanından ayırt edilemezler. “Beşinci bölgeden geçen ve geçmekte olan insanlardan herhangi biri bir asa saklıyor olabilir,” diye açıklıyor Yönetmen David Yates.

“Bu düzende bir Gizlilik Kararnamesi var,” diyor Colin Farrell, filmde Büyü Güvenlik Direktörü gizemli Percival Graves rolüyle, büyü dünyasının Baş Seherbaz’ı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun basit bir güvenlik sorunu olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Amerika’nın olağan dışı yetenekler sergileyen kişilere zulüm ettiği karanlık bir geçmişi var.”


* Rowling’in Kaleminden MACUSA’nın Tarihini Okumak İçin Tıklayın

İnfaz Odası: MACUSA’daki İdam Cezasının Tarihteki Anlamı ve Önemi (+16)

⁠⁠⁠Evapsie!