Düşünseli Hakkında Bilmeniz Gerekenler

dusunseli

Pottermore’da yayınlanan bu yazı, Düşünseli hakkında merak ettiğiniz pek çok sorunun cevabını verecek!

Düşünseli geniş, sığ bir metalden ya da taştan yapılma, genellikle özenle dekore edilen veya değerli taşlar kakılan, çok güçlü ve karmaşık sihirler taşıyan bir tabaktır. Düşünseli çok nadirdir çünkü onları sadece çok yetkin büyücüler kullanır ve de büyü dünyasının büyük bir bölümü Düşünseli kullanmaktan korkar.

Düşünseli hakkında kabul edilen tehlikeler anı veya düşüncelerimiz üzerindeki gücü hakkındadır. Düşünseli bilinçaltımızda depolanmış her detaya sadık kalarak anıları tekrar yaratmak ve tekrar yaşatmak için büyülenmiştir. Böylece anının sahibi veya (burada tehlike devreye giriyor) ikinci bir kişi anıya girip anıda dolaşabilir. Kaçınılmaz olarak, saklayacak şeyleri olanlar, geçmişlerinden utananlar, sırlarını saklamak için inatçı olanlar ya da mahremiyetleri konusunda korumacı davrananlar Düşünseli gibi bir nesne için dikkatli davranmak durumundadırlar.

Anıların tekrar yaratılmasından daha zor olansa fikirlerin, düşüncelerin incelenmesi ve sıralanmasıdır. Çok az büyücü bunu yapabilme kabiliyetine sahiptir. Albus Dumbledore’u Hogwarts’taki Düşünseli’nde bunu yaparken görebiliriz; Harry Potter ve Ateş Kadehi Bölüm 30’da, düşüncelerini Düşünseli’ne aktarır ve Harry’nin yüzü Snape’e dönüşür. Dumledore, Harry ile Snape arasındaki gizli bağlantıyı kendisine hatırlatmaktadır (Snape’in Harry’nin annesine aşık olduğu ve şimdi isteksizce de olsa onu korumak için kendini onursal biçimde bağlı görmesi).

Geleneksel olarak, bir cadı veya büyücünün Düşünseli, tıpkı asaları gibi, son derece kişisel bir eser olarak görüldüğünden onlarla birlikte gömülür; sahibi aksini belirtmedikçe Düşünseli içinde bırakılmış anılar da aynı şekilde defnedilmiş olur. Hogwarts’taki Düşünseli’nin ise bireysel bir bağlılığı yoktur, okula aittir. Uzun bir müdür ve müdire listesi bu Düşünseli’ni kullanmış ve de hayat deneyimlerini anı biçiminde arkasındakilerin kullanımına bırakmışlardır. Bu anılar günümüz müdür ve müdireleri için paha biçilemez bir referans kütüphanesi halini almıştır.

Orphanage_Moment

Hogwarts’taki Düşünseli süslü bir şekilde oyulmuş ve taştan yapılmıştır. Üzerinde okulun kuruluşundan da öncesine dayanan Saksonca rünler kazılıdır, ki bu onu büyük bir antik eser olarak gösterir. Bir (asılsız) efsanenin dediğine göre, kurucular Düşünseli’ni tam da okulu dikmek istedikleri yerde yarı gömülü şekilde bulmuşlardır.

‘Düşünseli’ (İng. Pensieve) ismi derince düşüncelere dalmış, dalgın anlamında ‘düşünceli’ (İng. Pensive) ile benzer olduğundan verilmiştir. Ancak aynı zamanda bir kelime oyunu da yapılmıştır. Kelimenin ‘seli’ (İng. Sieve) kısmı objenin düşünceler ya da anılar denizinden bir anlam çıkarma görevini ima etmektedir. Sieve İngilizcede süzmeç anlamına gelmektedir.

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir