Fantastik Canavarlar’da Gördüğümüz Büyünün Ortaya Çıkma Seviyesini Ölçen Cihaza Yakından Bakalım!

Threat Detector

Fantastik Canavarlar filminde gördüğümüz büyünün ortaya çıkma seviyesini ölçen cihaza yakından bakalım!  Pottermore muhabiri kaleme almış ve bize de bunu sizlere aktarmak düşer.

1926’da Kuzey Amerika’da, Büyüdışılardan sır saklama savaşı oldukça meşakatliydi. Peki Fantastik Canavarlar fragmanında çıtlatılan bu cihaz ne iş yapıyor olabilir?

Bahsi geçen cihaz MACUSA’nın giriş salonunda, merdivenlerin hemen üstünde yer alıyor. Dört yüzü olan kocaman, çok ağır ve muhteşem görünümlü bu cihazın bir saatin akrep ve yelkovanı gibi uzun ince ve siyah kolları var. Sihirli olduğu şüphe götürmez.

Fantastik Canavarlar filminde, bu cihazı Başkan Seraphina Picquery’nin portresinin hemen sağında ve koşuşturan Seherbazların üstünde fark etmiş olabilirsiniz.

Bu cihaz havadaki değişimleri tahmin eden meteorolojik bir aygıt gibi, bir barometre gibi çalışmakta. Tek fark bu cihazın bu kadar basit olmadığı. Bu cihaz daha çok kötülük habercisi, hatta şom ağızlı bir cihaz. Bu cihaz tehlikeyi ölçmekte…

Bu cihaz Amerika’da yaşayan cadı ve büyücülerin Büyüdışılara görünüp görünmediğini, onların içinde bulundukları tehlike seviyesini ölçüyor.

Magical

Küçük kollar tehlikenin derecesini bildirmek için seviyeler arasında gidip gelmekte;  yeşil daha düşük risk, mavi daha yüksek bir seviye, sarı tehlike durumu, turuncu açıklanmamış yoğun hareketlilik ve kırmızı da acil durum anlamına geliyor. Bu cihaz ayrıca Amerika’da başlatılan cadı avı sayısını, bir cadının yada büyücünün kaç kez büyüye uzak dünyaya görüldüğünü ve Büyüdışılara karşı kaç kez Obliviate (hafıza silme) büyüsünün yapıldığını saymaktadır.

Eğer sihir dünyası açığa çıkma gibi bir tehditle karşı karşıyaysa ya da bir Büyüdışının büyü yapıldığına şahit olması gibi bir durum söz konusu ise bu cihaz alarm verir. Amerikan Seherbazları için bu fazlasıyla yararlıdır.

Grafik tasarımcı Miraphora Mina, “Grave’in masasında cihazın bir minyatür versiyonu mevcut,” diyor planlı bir şekilde. “Kendi cihazı var.” Mira ve grafik tasarım ortağı Eduardo Lima bu cihazın çizimlerinde yapım tasarımcısı Stuart Craig ile işbirliği içinde çalışmış.

Stuart ne istediği konusunda çok netti

Cihazın sıradan bir tren istasyonu saati gibi görünmesini istedi. Amerika’da tehlike anında ya da Ulusal Güvenlik sorunlarında verilen alarmları inceledik ve onların renk dağılımlarını kullandık.

diyor Eduardo.

J.K. Rowling’in hazırladığı senaryoda riski ya da tehlikeyi ölçen radar benzeri bir saatin varlığından bahsediliyor.

Notlar arasında göstergenin ‘açıklanmayan yoğun hareketlilik’ üzerinde olduğu yazmaktaydı, biz de saatin diğer yüzlerine isimler bulduk ve altta çalıştığı görülen çarkları oluşturduk.

diye devam ediyor Mira. Eduardo sonrasında şöyle konuşuyor:

Evet, elimizdeki küçük masum bir resim bu cihazın doğuş noktası oldu, o noktadan sonra bir sanat yönetmeni teknik gereklilikleri kaleme alır ve dekor bölümüne de cihazı o ebatlarda gerçeklemek kalır.

magical-exposure-threat-level-fc

Çok güzel görünmüyor mu? MACUSA merkezinin setinde iseniz, sihirli ifşa tehdit seviyesi cihazı sonsuz salonda kocaman, parıltılı bir hayalet gibi havada asılı duruyor. Bütün alana, sihirli ve güzel bir şekilde Grand Central İstasyonu’nun aciliyet hissiyatını aşılıyor.

Cihazın da geçtiği, Rowling‘in ağzından Newt Scamander‘ı dinlediğimiz o tanıtım videosu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz!

MACUSA hakkında daha fazlası için ise buraya tıklayabilirsiniz!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir