Fantastik Canavarlar Oyuncuları İçin Özel Bir Şehir: New York

newt-scamander-new-york

Fantastik Canavarlar filminin oyuncularının pek çoğunun hikayenin geçtiği New York şehri ile çeşitli bağlantıları var. Bakalım sevgili oyuncularımız bu koca şehir için Pottermore‘a neler söylemişler?

Eddie Redmayne, Carmen Ejogo ve Dan Fogler’ın filmin çekildiği bu şehirle ilgili söyleyecek iki çift lafı var.

New York’ta bir şeyler var. Dünyadaki diğer yerlerden çok farklı: cesur, sinirli, yenilikçi, çeşitli, yaratıcı ve her zaman uyanık. İnsanlar bu şehirden saygıyla söz ediyor, sanki kendi isteklerinin dışında seviyorlarmışçasına, sanki bir bağımlılıkmış gibi.

Bu şehir, gerçek New Yorklular’ın kanında akıyor. New York’un çalışma şekli şöyle: Onu miras alırsın ve sonra kendi yerini orada tutmak için çok çalışırsın. Geri kalanımız için şehir Amerikan rüyasından ibaret – kırılmış, kurtarılmış ve farkına varılmış. Orası filmlerin çekildiği, dükkanların yığıldığı, romanların yazıldığı, yıldızların Broadway’de parladığı ve sokaklarına kanarya sarısı taksilerin saçıldığı bir yer.

Belki de bu yüzden J.K. Rowling ilk senaryosunu, Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ı, New York’ta geçirdi. Belki de kültürel olarak zengin, özellikle de 1920ler için karşı konulamaz bir yerleşim yeri olduğu için. O, hiçbirimizin yüzünü çeviremeyeceği bir şehir.

Ve, ortaya çıktığı üzere, Fantastik Canavarlar oyuncularının pekçok üyesinin bu şehirle kendi kişisel bağlantıları var. Katherine Waterston efsanevi Tisch Sanat Okulu’nda oyunculuk eğitimi aldı ve diğer yapımların arasında, Broadway’in çok sevilen yapımı Bachelorette’te baş rolü oynadı.’

Dan Fogler Broadway’deki The 25th Annual Putnam County Spelling Bee müzikalinde, ona Tony ödülü kazandıran rolüyle ünlendi. “Ben bir New York insanıyım” diyor bana telefonun ucundan. “Tam şu anda küçük New York balkonumda duruyorum.”

Alison Sudol ilk rollerinden birini CSI:NY’ta yaptı ve Ezra Miller da opera şarkıcısı olarak The Metropolitan Opera’da eğitim aldı.

Katherine, Dan, Alison ve Ezra önüne geçilemeyen bu New York aşkını tecrübe ettiler ve hepsinin kariyerleri boyunca burada gerçekleşmiş çok önemli anları var. Orası özel bir yer.

fantastik_canavarlar_ny3

Tam bir İngiliz olan oyuncu Eddie Redmayne’in bile bu şehirle çok sevimli bir bağlantısı var, İngiltere’den gemiyle New York’a giden ve bir Büyüzoolog olan Newt Scamander rolüne hazırlanmasını sağlayan bir bağlantı. Eddie Redmayne şöyle konuşuyor:

“Büyükannem Newt’tan birkaç sene sonra New York’tan Boston’a gemiyle gitmişti. Bu nedenle bana o gemilerden birinden olmakla ilgili her şeyi anlatmıştı ve bu muhteşem bir şeydi.”

New York’la kişisel bir bağlantısı olan ve şimdi de ailesiyle beraber orada yaşayan bir diğer İngiliz oyuncumuz ise Carmen Ejogo. Biz konuşurken, MACUSA setinden henüz çıkmış ve Serephina Picquery kostümüyleydi. Çekimler esasında İngiltere’deki Leavesden’de yapılmasına rağmen hikayeye göre MACUSA New York’un Woolworth Binası’nda yer alıyor.

Bana göre, New York’tan İngiltere’ye New York’ta geçen bir film setinde oynamak için gitmek oldukça tuhaf.

“New York’tan Londra’ya, Amerikalı birini oynamak için gelen bir İngiliz oyuncu olmak oldukça tuhaf…Gerçekten de geriye doğru!” diyor gülerek. “Ama neyse ki sette yeteri kadar Amerikan’ım ve setler oldukça gerçekçi, evden uzakta ama evde gibiyim. Evde (New York’ta) olduğuma tamamen ikna olmuş durumdayım.”

fantastik_canavarlar_ny4

Geriye kalan bizler için New York, büyüleyiciliğiyle oldukça özel bir yer çünkü birçok ikonik sinematik olay orada gerçekleşti:

 “Bu şehir beni büyülüyor” diyor Carmen.

“Buraya gelmeden önce New York’u filmlerde izleyerek büyüdüm ve neye benzediğine dair özellikle de 1920ler’e ait o görüntü var aklımda.”

 “Bu filmin bir şekilde başka bir nesil ve bizler için New York’u yeniden yorumlamasını ve pek çoğumuzun sevdiği o baş döndürücülüğünü şehre koymasını seviyorum.”

Ve işte bu da tam olarak bir J.K. Rowling hikayesi tanıdık bir şehirde ortaya çıkınca olan şey. Harry Potter filmleriyle birlikte ‘Muggle Londrası’nın sihirli görünümüne göz atmıştık. Şimdiyse New York’u, hepimizin çok iyi bildiğini sandığı şehri, hiçbir zaman görmediğimiz bir şekilde göreceğiz.

fantastik_canavarlar_ny1

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir