Fred ve George Weasley’yi Oynayan Phelps İkizleri’ne Dair Bilmeniz Gerekenler

Weasley-Kardesler-Zumruduanka-Yoldasligi

Fred ve George Weasley, Harry Potter evreninde samimiyetleri ve şakalarıyla yüzümüzü en çok güldüren karakterlerdendi. Weasley İkizleri‘ne hayat veren Phelps İkizleri ise rollerini en iyi şekilde bize yansıttılar. Ama en başında Phelps İkizleri bu muzip kardeşleri oynama konusunda pek de hevesli değillermiş! İşte Pottermore‘da yayınlanan Phelps İkizleri’ne dair detaylı bir perde arkası. 

Fred Weasley‘yi oynayan James Phelps ve George Weasley’yi oynayan Oliver Phelps başından beri pek çok çocuk gibi Harry Potter serisinin hayranıydılar. Ama anneleri Harry Potter ve Felsefe Taşı filmi oyunculuk seçmelerinden bahsettiğinde okuldan bir günlük kaçamak yapmak onlara filmde oynamaktan daha çekici gelmiş. Aslında tam da Fred ve George Weasley’den beklenecek bir hareket. Bu düşünceleri bile onların rollerine ne kadar uygun olduklarının göstergesi. “Evet, tamam, eğer yapmak zorundaysak…” diye düşündük diyor James. Seçmelere aynı kıyafeti giymeden giden tek ikizlerin onlar olduğunu fark ettiklerinde hemen en yakın mağazaya koşmuşlar.

Okula turuncu saçları ile gidene kadar arkadaşlarının hiçbiri onların Weasley ikizi olarak seçildiklerine inanmamış. Son karar senaryo okumaları sırasında verilmiş. “Yönetmenin yanına gittiğimizde hangimizin George hangimizin Fred olduğunu sorduk.” diyor Oliver.Elimizde iki senaryo vardı.” diye devam ediyor James.

“Ama kimse bize hangimizin hangi karakter olduğunu söylemedi! Sonunda rol dağıtımından biri bize kimin Fred kimin George olduğunu söyledi ama bu daha önceden verilmiş bir karar mıydı yoksa o anda mı karar verdiler bilmiyoruz.”

Weasley-Kardesler-Zumruduanka-Yoldasligi-Full

Fred ve George ilk iki filmde Hogwarts cübbelerinin içinde değilken aynı giydirildiler. Kostüm tasarımcısı Jany Temime, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmine kadar bu geleneği devam ettirdi. Ta ki ikizler beşinci filmde girişimci kişilikleri ile öne çıkıp kendi kişiliklerini gösterene kadar. Okul üniformalarını farklı tarzda giymenin dışında, Temime ikizlere benzer ama birbirini tamamlayan farklı renklerde gömlek ve kazaklar giydirerek kişiliklerini göstermelerini sağladı.

Harry Potter ve Melez Prens filminde ikizlerin Weasley Büyücü Şakaları dükkanını açtığını gören Temime, ikizlerin artık kendi markalarını oluşturduklarını göstermek istemiş. Her ne kadar takım elbiseleri aynı olsa da gömlekleri, ayakkabıları ve o ışıldayan kravatları farklı renkteydi hatırlarsanız. Takım elbiseler Londra’da bir terzi tarafından dikilmiş ve içine özel bir cep eklenmesi istenmiş. Maalesef Muggle dünyasında kravatınızı, asanızı sallayarak ışıklandıramıyorsunuz. Işıldayan kravatların sırrını, “Yeleğin içinde gizli bir bölme vardı.” diyerek açıklıyor Oliver. Bu bölmeye kravatı kontrol etmeye yarayan batarya konulmuş. Temime ikizlerin bu filmde şık olmasını istemiş.

“Artık kendi dükkanları ve paraları var. Bu sayede şık olabilirler.”

fred ve george weasley

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filmi ilk kısmında Harry’i güvenli eve taşırken George Weasley’e ne olduğunu kimse unutamaz herhalde. Bir kulağını kaybetmişti. Oliver Phelps tek klostrofobik olduğu zamanın bu sahnenin çekimlerinde olduğunu söylüyor. Görünüşe göre kafasının etrafında çok şeyler dönmüş. James, “Biz sadece Oliver’ın kulağının etrafına altı mavi nokta konur, geri kalanını bilgisayar halleder zannediyorduk.” diyor. Anlaşılan ikizler teknolojiye fazla güvenmiş ve bu konuda biraz hayal kırıklığına uğramış.

Peruk ve bandajın altına en iyi etkiyi yaratmak için üç farklı protez konulmuş. Tam bu işlemler olurken David Yates‘in aklına George’un kaybettiği kulağı yerine karikatürümsü bir kulak takabileceği fikri gelmiş ve Rubert’ın kazandığı bir fikir yarışına girmişler. Aslında bunu yapsalardı ikizlerin en karamsar olayları bile nasıl komik bir hale döndürebildiğini göstermiş olurlardı ama tartışmanın sonunda bunu yapmama kararı almışlar. Bunun yerine, hepimizin de bildiği gibi, Oliver’ın kulağına dış fırçası sıkıştırılmış. “Aslında fışkırmasına neden olacak pek de fazla beyin yoktu zaten.” diyor James.

Harry Potter: The Character Vault adlı kitaptan çevrilmiştir.