Gizli Kahramanlar: Filius Flitwick

Filius Flitwick fc

Pottermore‘un aylık olarak hazırladığı Gizli Kahramanlar listesinde bu defa Filius Flitwick var! Ravenclaw Binası başkanı ve Tılsım dersi profesörünü Flitwick’i incelemeye hazır mısınız? Çünkü bazen istediğiniz tek şey gerçek anlamda “iyi” olan biridir.

İlki ve en önemlisi, Filius Flitwick bir eğitimcidir. Uzun dönemlerce sürdürdüğü görev süresi, en az Severus Snape ve James Potter‘ın öğrenci olduğu zamanlara kadar uzanır. Bu görev bilgi aşkına ve kayda değer becerilerini nesiller boyunca Hogwarts öğrencilerine aktarma isteğidir. Genel olarak sevgi dolu ve zararsız bir karakter olarak resmedilse de, Flitwick hikayelerin inanılmaz derece önemli bir parçasıdır. Neden olduğunu ise şöyle açıklıyoruz.

İşini Gerçekten Sever

Harry Potter‘a eğitim vermek konusunda o kadar heyecanlıydı ki genç büyücünün ismini listede gördüğünde duyulabilir bir şekilde ciyaklamıştı. Aslında Potter’a sınıfta Çağırma Büyüsünü öğreterek, Sağ Kalan Çocuk’un Üç Büyücü Turnuvası görevlerinden ilkini geçmesini sağlamıştır. Ayrıca öğrencilerine sirkeyi nasıl şaraba dönüştüreceklerini ve Neşelendirme Büyüsü’nü (basit bir şekilde sadece insanları mutlu etmek için bulunmuştur) güzel bir şekilde öğretmiştir. Uzaklaştırma Büyüsü’nü de öğretmiştir, bahtsız Neville Longbottom‘ın büyüyü yanlış yere atması ve ufak tefek büyücüyü odanın diğer tarafına fırlatmasına rağmen, Flitwick bunu geleneksel sabrıyla ve zarafetiyle karşılamıştır.

Daha az yetenekli öğrencilere yüz vermesinin yanı sıra -cezalandırıcı okul hapsi yerine fazladan ev ödevi vermeyi tercih ederek- Flitwick güzel performansları sıcak sözlerle ödüllendirerek daima özel bir puan verir. Hermione, görece başlangıç seviyesi olan havalandırma büyüsünü ustaca yaptığında, “Oh, harika! Herkes baksın, Miss Granger başardı!” demişti Flitwick.

flitwick tılsım dersi

Arkadaş canlısı yaklaşımı daha ciddi olan Severus Snape ya da Minerva McGonagall’a karşı bir tezat oluşturur. Ravenclaw Bina Başkanı olarak Flitwick’in kapısı okul hayatını zor bulan herhangi bir öğrenciye sonuna kadar açıktır. Hermione sınavlardaki başarısı hakkında güvensiz hissettiğinde, Flitwick onu neşelendirirken – sadece sınavı geçmemişti, etkileyici bir şekilde %112 puan yapmıştı – çok daha mutluydu. Fred Weasley’nin bir zamanlar incelediği gibi: “Yaşlı Flitwick… genellikle sınavlarından herkes geçer.” Yarısı değil.

Hogwarts’ı Sevecen Bir Yer Yapar

Mutlu tavırları kendini yaratıcılık olarak da gösterir. Noel zamanı dekorasyonları halleder, buna canlı perileri festival eğlencesi listesine eklemek de dahil. Noel Balosu‘ndan önceki dersinde öğrencilerinin dersinde birkaç oyun oynamasına bile takılmamıştır. Aslında, öğrencilerinin amacı ne olursa olsun, Flitwick gerçek yeteneğe karşı çok saygı duyar. Örneğin Fred ve George Weasley‘nin Hogwarts’tan çıkarken bir koridoru taşınabilir bataklıkla doldurduğunda, kendisinden bunu kaldırması istenen Filius Flitwick bir parça su birikintisini kendisine ayırmıştır. Bunu sadece “Gerçekten güzel bir parça sihir” olduğu için yapmıştır.

Flitwick yilbasi orkestra

Fakat Kolay Lokma Değildir

Asla bu Tılsım Profesörü’nün kolay lokma olduğunu düşünme – işler Hogwarts’ı korumaya geldiğinde, kendisi tamamen merhametsizdi.

En belirsiz seviyesinde, Dolores Umbridge Başmüdire olduğunda, Flitwick kendi kusursuz standartlarında eğitimine devam etmişti – her zamanki gibi, Flitwick her şeyin üzerinde bir eğitimcidir. Fakat Fred ve George sınıfında havaifişekler fırlattığında, Ravenclaw Binası’nın sinsi Başkanı, kendisi tamamen yapabilecek yetenekte olmasına rağmen, fişekleri kaldırma işini Umbridge’e bırakarak kendi zamanını harcamamıştır.

Ölüm Yiyenler son kez okula yaklaştığında, Flitwick kayda değer yeteneklerini bir dizi karmaşık koruma büyüleri yapmak için kullanmıştır (buna Protego Horribilis de dahildir).

Kale, kaçak Sirius Black’in bir ziyarette bulunacağını korkuyla beklerken, Flitwick dışarıdaki meşe kapılara Azkaban kaçağının resmini tanımalarını öğreterek güvenliğe yardım etmiştir.

Snape tarafından Sersemletildikten hemen sonra kendine geldiğinde direk olarak işine koşturmuştur. Zirveye ulaşan son görevlerinde, eski düello şampiyonu Antonin Dolohov‘u yenmiştir – ek bilgi olarak Dolohov, Alastor Moody’yi yenmiş ve Remus Lupin’i öldürmüştür.

Toparlamak gerekirse, öğrencilerine baba gibi yaklaşan profesör, çalışkanlığın, yaratıcılığın ve okulu savunmadaki bağlılığının örneklerini göstermiştir. Bu yüzden Flitwick adına en sevdiği ve sık sık içtiği bir kadeh kaldıralım – eksantrik ‘buzlu ve şemsiyeli kiraz şuruplu soda’.

Filius Flitwick hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

flitwick koro

***

Gizli Kahramanlar: Aberforth Dumbledore çevirimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

Gizli Kahramanlar: Pomona Sprout çevirimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

Saklı Kalmış Bir Kahraman: Lily Potter çevirimiz için buraya tıklayabilirsiniz!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir