Gölün Küçük Yaramazları “Garkenezler” Sinemaya Nasıl Aktarıldı?

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde karşımıza çıkan Garkenezlerin beyaz perdeye nasıl aktarıldığını hiç merak ettiniz mi? Pottermore ekibi bu büyüleyici süreci sizler için kaleme almış. Gelin Üçbüyücü Turnuvası‘nın karanlık anlarına geri dönelim ve şu Garkenezlerle yakından tanışalım!

Ateş Kadehi‘nden Harry’nin adı çıktığında kimsenin Harry’nin başına neler gelebileceğinden haberi yoktu. Ron bile Harry’nin kendi adını gizemli bir yol keşfedip Ateş Kadehine kendisinin attığını düşünmüş ve herkesin içinde tartışmaya tutulmuşlardı. Eğer Üçbüyücü Turnuvası’nın bu denli tehlikeli olduğunu bilselerdi, hiç kimse bunu düşünmezdi demek çok mümkün.

Her bir aşamasında büyülü görevlerin giderek zorlaştığı bu büyük turnuvanın ikinci görevinde Harry’nin yapması gerekenler basitti. Dibinde ne ile karşılaşacağını bilmediği denize dalmak ve dostlarını kurtarmak! Ancak burada dikkat etmesi gereken küçük bir detay vardı. Harry o sularda yalnız değildi. Garkenezler kısa ahtapot kolları ve korkutucu görünüşleri ile Harry’nin amacına ulaşmasını önlemek için ellerinden geleni yapmaya hazırdılar. Sevimli bir görünüşe sahip olsalar da sesleri ve nereden çıkacaklarının belli olmayışı Harry’yi oldukça zor bir duruma sokmuştu.

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde Garkenezleri tasarlayan ekip bu küçük yaratıkların neye benzeyeceği üzerinde birçok farklı seçenek oluşturdu. Günün sonunda varılan karar Garkenezlerin küçük başlıklı, iki bacaklı, sekiz el örgülü, iri parlak gözlü ve dahada önemlisi büyük sivri kulaklı yaratıklar olması oldu. Bazılarının bacakları kurbağa bacağına benzerken bazıları mühür taşıyordu.

Garkenezlerin görüntüsünün netleşmesinden sonra karar verilmesi gereken nokta bu yaratıkların işlevsel olarak neler yapıp neler yapamayacağıydı. Tam da bu noktada keskin dişlerle dolu büyük bir sırıtış tasarımı yapıldı. Harry Potter film serisinin diğer filmlerinde olduğu gibi Garkenezler tam boy silikon ile yaratılıp boyandı. Sonrasında ise görev animasyon yapımcılarındaydı. CGI sanatçıları siber olarak tasarlanacak modelleri oluşturdu. Dahası, filmin görsel ekibi bu küçük, tatlı ama korkutucu yaratıkları basitleştirilmiş bir şekilde kullanmak için yepyeni bir yazılım geliştirdi. Garkenezler Potter dünyasına dört bir koldan büyük bir dikkat ve özenle yapılan çalışmalar sonucunda getirildi.

Peki Garkenezlerin sinemaya aktarılışını sizler nasıl buldunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Sitemize özel Garkenez çizimi Berra Sözeri’ye aittir.

Garkenezler hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir