Gringotts’un Asabi Cincüceleri Beyaz Perdeye Nasıl Uyarlandı?

gringotts-goblinleri

Büyücü dünyasının en güvenilir yapısı, Gringotts Bankası‘nın sahibi, yöneticisi ve koruyucusu olan büyülü yaratıklar Cincüceler İngiltere’deki tüm büyücülerin mal varlıklarını korkusuzca bu bankada saklayabilmesi ise cincücelerin büyük bir başarısı. Bu küçük ama bir o kadar disiplinli halkın beyaz perdeye nasıl aktarıldığına bir göz atalım!

Gringotts Bankası cincücelerini yaratmak özellikle çok zordu. Fakat filmler ilerledikçe, maske teknoloji de onunla birlikte gelişti.

Harry Potter Page to Screen: The Complete Filmmaking Journey kitabından alınmıştır.


Harry’nin Gringotts’a ilk ziyareti Felsefe Taşı kitabında, ilk kez tanıştığı fantastik yaratıklardan biri olan büyücü dünyası bankası sahipleriyle oldu.

Yaratık efektleri yöneticisi Nick Dudman şöyle anlatıyor:

“Cincüceleri yaratmak çok zordu. İlk olarak, bilindik yaklaşımlardan kaçınmamız esastı; ikincisi ise teknoloji bize karşı duruyor gibiydi; ve son olarak onlardan çok, çok fazla vardı!”

Sorunun çözümü ilk olarak tüm cincücelerin birbirine benzemediğine karar vermekti. Dudman bu konuda şunları söylüyor:

“Konsept çizimlere baktıktan sonra en önemli özelliklerinin karakterleri olduğunu fark ettik. Bu yüzden ilginç bir karakter yaratıp onu cincüceleştirebilirdik, en az insanlar kadar farklı görünüşlerde olmalarını sağlayarak.”

Cincüce protez kulakları, çeneleri ve kulakları Felsefe Taşı’nda silikondan yapılmıştı, ki bu Dudman için ‘şüpheli’ bir materyaldi.

“Silikonun etkili olacağı konusunda tamamen ikna olmamıştım fakat risk almaya değerdi. O zamandan beri çok şey değişti. Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla modern silikon insan derisine en yakın şey. Hareket ediyor ve tam olarak bir et gibi davranıyor. Yapıştırıldıktan sonra, vücut sıcaklığına çıkıyor.”

Gringotts’u Ölüm Yadigarları’nda tekrar ziyaret etme vakti geldiğinde, yaratık istasyonu hazırlanmıştı. Peruk yapımı, el ve yüz boyacılarından oluşan bir hat kurulmuştu. Saç çizgileri her seferinde tek bir saç telini yerleştirerek yaratıldı, ki bu Dudman için en yüksek derecede gerçekçiliği yaratıyordu ve hala yansıtıyor. Ayrıca, cincücelerin kaşları ise özel bir dikkat istiyordu. Dudman ise kaşlar ile ilgili konuşuyor:

“Çok kıvırcıklardı ve her defasında tek bir saç teli yerleştiriliyordu ve her zaman aynı açıyla konuyordu. Bu sayede bir karakterin herhangi bir günündeki hali ekrana yansıtılıyordu.”

Griphook Harry’ye çok yararlı bilgiler vermişti. Şahsi fikrim olarak cincücelere sıcak bakmamın tek yolu bu sanırım. Sizler bu büyülü halk hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

goblin

⁠⁠⁠Evapsie!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir