Harry Potter Karakterleri Sinema Uyarlamasında Kitaptaki Tasvirlere Ne Kadar Uygun?

Harry Potter

Kimi karakter için “İşte bu cuk oturmuş,” dedik, kimisi ise hayallerimizdekinden çok daha farklıydı. Harry Potter karakterlerinin sayfadan perdeye uyarlanırken geçirdikleri serüven hakkında Pottermore’dan yeni bir yazıyla huzurlarınızdayız. 

Harry Potter filmlerini izlerken sayfalardan okuduğumuz karakterlerin bizim hayal ettiğimizden farklı yorumlamalarını görmek hoşumuza gitmişti. Harry’nin meşhur yeşil gözlerinin maviye çevrilmesinden tutun Narcissa Malfoy’un sıradan saçlarının eşsiz iki farklı tona dönüştürülmesine kadar, işte Harry Potter karakterlerinin sayfadan perdeye nasıl aktarıldığı ve filmler için nasıl yeniden tasvir edildikleriyle ilgili bir yazı.

Harry Potter

Kitaplarda nasıl tasvir edilmişti…

İncecik bir yüzü vardı Harry’nin, kemikleri fırlamış dizleri, siyah saçları, yemyeşil gözleri vardı. Taktığı yusyuvarlak gözlük dünyanın seloteypiyle tutturulmuştu, Dudley yumruğu hep burnuna yapıştırırdı çünkü. Harry’nin görünüşünde hoşuna giden tek şey, alnındaki şimşek biçimindeki yara iziydi. Kendini bildi bileli vardı bu; hatırlıyordu, Petunia Teyze’ye sorduğu ilk soru, bunun nasıl olduğuydu. – Harry Potter ve Felsefe Taşı

Filmlerde nasıl görünüyor?

Harry Potter

Daniel Radcliffe bizce kesinlikle kitaplarda tanımlanan Harry ile tıpatıp uyuşan bir fiziğe sahip: Küçücük bir şey haricinde. Daniel’ın canlandırdığı Harry’nin gözleri kitapların bize her seferinde tekrar tekrar Harry’nin gözlerinin aynı annesininkiler gibi yemyeşil olduğunu belirttiği halde- mavi. Aslında bunun çok basit bir sebebi var. Mavi renkli gözlere sahip olan Radcliffe alerjik reaksiyonundan dolayı kontakt lens kullanamıyordu.

Hayranların en fazla merak ettiği detaylardan biri de şimşek biçimindeki yara izinin konumuydu. Kitaplar her ne kadar yara izinin Harry’nin alnının tam olarak neresinde olduğunu belirtmemiş olsa da –ki kitapları okurken biz alnının tam ortasında olduğundan emindik– Daniel Radcliffe’in yara izi alnının kenarındaydı. Ama endişeye mahal yok çünkü bu JK. Rowling’in kararıydı. Yönetmen Chris Columbus’a “Tıpkı jilet kesiği gibi ve ortada olmayan” bir yara izi tarifi yapmıştı.

Kingsley Shacklebolt

Kitaplarda nasıl tasvir edilmişti…

“Kingsley Shacklebolt hızla yanından geçti, saçsız kafası ve küpesi ay ışığında parlıyordu…” – Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Filmlerde nasıl görünüyor?

kingsley shacklebolt

Kitaplarda bu dayanıklı Seherbaz’ın dış görünüşü hakkında pek bilgi yoktu. Uzun, siyahi, kel olduğunu ve küpe taktığını biliyorduk bilmesine ama geri kalan özellikleri tamamen hayal gücümüze bağlıydı. Filmlerde ise aktör George Harris Kingsley’nin tarzına biraz Afrikan havası katmaya karar vermiş.

“Seçmelere rolüme tam uyan bir kıyafetle gelmiştim,” diyor Harris. “Bir Nijerya tören kıyafeti olan Agbada’yı giyiyordum ve onun altında Hintliler’in pijamalarına benzeyen Kota pantolonum vardı.”

Kostüm tasarımcısı Jany Temime, Harris’in kıyafetinden ilham almış ve bunu Kingley’nin görünümüne uyarlamaya karar vermiş. Harris/Shacklebolt aynı zamanda özel yapım Nijeryan stili bir başlık giyiyormuş ve bu başlık ışığı farklı açılardan yansıtabiliyormuş.

Harris’in söylediğine göre başlık, Kingsley’nin güçlerini saklamaya yardımcı oluyor gibi hissettiriyormuş. Nihayetinde Kingsley muazzam güçlü bir büyücüydü ve güçlerini muhafaza etmeye özen gösteriyordu.

Kingsley Shacklebolt’a bir göz atmalısın. Adamın bir tarzı var!

Hermione Granger

Kitaplarda nasıl tasvir edilmişti…

Sesi buyururcasına çıkıyordu, gür kahverengi saçları vardı, ön dişleri oldukça iriydi. -Harry Potter ve Felsefe Taşı

Filmlerde nasıl görünüyor?

Crookshanks Hermione

Dişleri Madam Pomfrey tarafından küçültülmeden ve Sleekeazy’nin Saç İksiri’ni keşfetmeden evvel, ilk kitaplarda Hermione büyük dişli ve kabarık gür saçlı bir kız olarak tasvir ediliyordu. Filmlerde ise onu bu tasvirden birazcık daha farklı bir şekilde görüyoruz: Saçları kabarıklıktan ziyade dalgalı ve –çoğunlukla– dişleri de pek de büyük görünmüyor. Yönetmen Christopher Columbus ve Emma Watson ilk film için Watson’a takma diş kullandırmayı denemişler ancak Columbus bunun “gereksiz ve işe yaramaz” olduğunu düşünerek vazgeçmiş.

Narcissa Malfoy

Kitaplarda nasıl tasvir ediliyor?

“Narcissa küçük bir umutsuzluk çığlığı attı ve uzun sarı saçlarına yapıştı.” -Harry Potter ve Melez Prens

Filmlerde nasıl görünüyor?

NarcissaMalfoy F6 e1568234362193

Diğer tüm Malfoy’lar gibi Draco’nun annesi Narcissa da sarışın olarak betimlenmişti. Ayrıca “sanki burnunun altında tezek varmış gibi” şeklinde bir duruşu olduğu şeklinde tasvir edilmişti. Ancak bu belki de, hmm, sadece Harry’ye özgü bir gözlem olabilir. Yine de filmde aktris Helen McCrory’nin saçları alışılmadık bir iki-tonlu şeklinde görünüyor- bir kısmı sarı, bir kısmı siyah.

Bunu yapmadaki amaç koyu saçlı kız kardeşi Bellatrix ile arasına bir benzerlik katmaktı.

“Sarı saçın her türünü ve şeklini denedik ve sonunda bunda karar kıldık,” diyor Harry Potter filmlerinin saç stilisti Lisa Tomblin.

Helen McCrory de bu saçın modadan son derece anlayan ve göze batar derecede şık bir cadı olan Narcissa’ya yakıştığını düşünmüş.

Nymphadora Tonks

Kitaplarda nasıl tasvir edilmişti…

Aralarında en genç o görünüyordu: solgun, kalp biçiminde bir yüzü, ışıldayan koyu renk gözleri ve parlak mor renkte kısa, diken diken saçları vardı. “Naber,Harry?” – Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Filmlerde nasıl görünüyor?

Natalia Tena Nymphadora Tonks 1

Eh, Tonks’un dış görünüşü biraz şaşırtmacalı bir karakter olduğu pek açık, bir Metamorfmagus olduğunu akla getirirsek… Yine de filmlerde Natalia Tena tarafından canlandırılan Nymphadora Tonks’un onun kitaplardaki tasvirini tamamlayıp ordaki haliyle uyuşan bir görünüşü vardı. Vahşi, mor saçlarına da dokunulmamıştı.

Kostüm tasarımcısı Jany Temime, Tonks’un punk tarzından memnuniyet duymuş ve daha iyi bir izlenim için Tonks’un karakterinden izler barındıran birkaç fazlalık katmayı da ihmal etmemiş. Örneğin Natalia Tena sürekli takılıp düşmesine sebep olabilecek tarzda bir bot giyiyordu, burada Tonks’un kitaplardaki sakarlıklarına gönderme var. Ancak kıyafetleri aynı zamanda da onun azılı Seherbaz rolünü de en iyi şekilde yansıtıyordu. Sihir Bakanlığı’ndaki çarpışma sırasında örneğin, askeri tarzda dikilmiş kırmızı bir palto giymişti.

“Savaşa hazırdı,” diyor Tina bu görünüm hakkında. “Yine de ne olursa olsun havalı görünmeyi de ihmal etmiyordu.”

Peki siz Harry Potter kitaplarındaki karakterlerin, filmdeki yansımalarını -dış görünüş olarak- nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Harry Potter Kitapları Filme Uyarlanırken Yapılan En Acımasız 5 Değişiklik

Forumdan Cevaplar!