Harry Potter Serisinden En İlham Verici Saç Modelleri

severus snape

Pottermore ile birlikte, birazcık da karakterlerin dış görünüşüne bakalım ve Hogwarts’ın öğrencisinden öğretmenine kadar tekrar göz atalım.

Hogwarts Tarzına Geçin!

Sihirbazların ve cadıların dünyasındaki karakterler, kendine has tarzları ile övünürken, herhangi bir kişinin görünüşünden nasıl tipler olduklarını da tahmin edebilirsiniz. Örnek olarak, harika sınıf başkanı Percy Weasley’i ele alalım; düzgün ve temiz tıraşı ile diğer kardeşlerinin arasından sıyrılırken, kurallara ne kadar sadık olduğunu da anlayabilirsiniz, belki biraz fazla sadık. Veya onun patronu, kötü ve bayağı Bartemius Crouch, pek de doğal olmayan bir biçimde çevresindeki herkesten kolayca ayrıştırabilir.

Minerva McGonagall’ın çok sıkı yapılmış topuzu tıpkı kendisi gibi kontrol dışı bir harekete mahal vermemek için yapılmışken, Kendra Dumbledore’un tarzı ise çektiği acıların boşa olmadığını gösteren, güvenilir bir imaj çiziyor.

Öte yandan, tarzına daha az dikkat eden biri varsa, bunun sebebi çalıştığı alan da olabilir. Profesör Pomona Sprout’un düzenli taramadan uzak saçları, sıkça bulunduğu seralardaki gibi, biraz uçuşan ve rahat bir tarz.

PomonaSprout Greenhouse

Benzer şekilde, hayatının büyük kısmını sihirli yaratıkların bakımına adayan Hagrid’in ayna karşısında pek vakit geçirdiği söylenemez. Hagrid’in, biraz derlenip toparlanmaya çalıştığını Madam Maxime’in ziyareti sırasında olduğunu görmüştük ve o halinin bile çok da iyi olduğu söylenemezdi.

Nymphadora Tonks ise görünüşünü bir saniye içerisinde değiştirebilmenin avantajını kullanırken, sıklıkla kabarık ve sakız renkli saçlar tercih ederek, renkli kişiliğini ve ne kadar sıkı bir seherbaz olduğunu göstermek ister gibi.

nymphadora tonks

Bazen saçların, karaktere dair daha az ipucu verdiği durumlar da olabilir. Dolores Umbridge’i düşünün ve saçlarını gözünüzün önüne getirin. Sıkıca tutturulmuş ve neredeyse hiç hareket etmeyen bir model, 90’lar dediğimiz olay bu mu?

Rita Skeeter’ın görkemli ve her daim düzenli bukleleri, gerçeğe ne kadar sadık kalmak istediğine dair bir ipucu veriyor gibi. Ayrıca Gilderoy Lockhart’ın saçlarındaki altın rengi dalgalar ona lejyonlar dolusu hayran kazandırmış olsa bile, kötü kaderi düşünüldüğünde belki de önceliklerini tekrar gözden geçirse onun için iyi olurdu. Sonuçta gizli emelinin “dünyayı kötülüklerden kurtartmak ve kendi saç bakım iksirlerini pazarlamak” olan birinden bahsediyoruz.

lockhart ve harry potter

Peki, pek ilgilenilmemiş gibi görünen saçlar? Göz ardı edilmiş bir ve kendi haline bırakılmış bir saç, bazen daha derin sorunların belirteci olabilir. Mızmız Myrtle’ın düzgünce bağlanmış ve iki yana dökülen saçları onun acısını gizlemiyor. Aynı şekilde Severus Snape’in yağlanmış ve yüzüne bir perde gibi inen saçları da onun kederinin ve izole hayatının bir göstergesi.

Gençliği, güzelliği ve yaşamı anlatmak için zarafet ve canlılık dolu saçlardan daha güzel bir şey olabilir mi? Fleur Delacour’un gümüşi sarı renkteki zarif saçları olmasaydı, bu kadar etkileyici görünebilir miydi? Hermione Granger’ın aklı ne kadar derslerinde olsa da, özel zamanların önemini çok iyi bilir. Görünüşünü ve saçlarını anında değiştiren Hermione, Yılbaşı Balosunda tüm gözleri üzerinde toplamayı başarmıştı. Sevin ya sevmeyin ancak Malfoy’un, son derece iyi kesilmiş sarı saçlarından ise zenginlik, statü ve stil akıyor.

malfoy viktor

Potter ailesine bakacak olursak; aynı derecede asi olan Harry ve James,  sadece okul kurallarına karşı değil, muntazam bir saça sahip olmaya da karşılardı. Her ikisi de yataktan kalkmış da gelmiş gibi bir saç modeline sahipken, tarakla pek araları yoktu.

Öte yandan, pek bir saçı olmadan da etkileyici bir görünüme sahip karakterler de vardı. Kingsley Shacklebolt’un ışık saçan tarzı gibi mesela. Arthur Weasley’nin tarzı, yedi çocuğunu da en iyi şekilde yetiştirmek için son derece sıkı çalışan bir babanın tezahürü. Tabi bu ekibin içerisinde bir de Adı Anılmaması Gereken Kişi var ki, bizlere söyleyecek fazla bir şey bırakmıyor.

Bu açıklamalardan sonra, yeni bir tarz denemek isterseniz diye…

severus snape cizim

Yeni Tarzınıza Yardımcı Olabilecek Bazı İpuçları;

Severus Snape: Saçınızı kendiniz kesin ve yıkamayın. Hem de hiç.

Rubeus Hagrid: Yaklaşık kırk yıl boyunca hiçbir şey yapmayın.

Nymphadora Tonks: Metamorfagus olun ya da hayatınızın geri kalanı boyunca saçınızı her gün boyayın.

Draco Malfoy: Saçlarınızı sarartın ve biraz karizma hissi ekleyin.

Kingsley Shacklebolt: İyi bir jilet ve sadece insanların içten hissedebileceği bir saygınlık.

kingsley shacklebolt

Dumbledore ve Sirius’un tarzları da takdire şayan. Siz kimlerin tarzını ve saç modellerini beğeniyorsunuz? Bizimle paylaşın!

İlginizi çekebilir:

* Giydikleriyle Modaya Yön Veren 10 Hogwarts Kahramanı

Site Yorumları
2 Yorum