J.K. Rowling’in Kaleminden “Uçuç Tozu” Hakkında Her Şey

ucuc-tozu

Harry Potter evreni bizlere sayısız sihirli ulaşım yöntemi sunmuştur. Uçuç Tozları ise kuşkusuz bu yollar arasında en tuhaflarından biridir. Gelin serinin yaratıcısı J.K. Rowling‘in kaleminden Uçuç Tozları’nı okuyalım!

Uçuç Tozu, 13. yüzyılda Ignatia Wildsmith tarafından icat edilmiştir. Üretimi sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. İngiltere’deki tek lisanslı üreticisi, merkezi Diagon Yolu’nda bulunan Floo-Pow isimli bir şirkettir, ve ön kapılarından kim geldi diye asla bakmazlar.

Hiçbir zaman bir Uçuç Tozu kıtlığı yaşanmadığı gibi, kimse bu tozu üreten birini tanımamaktadır. Yüz yıldır fiyatı aynı kalmıştır: bir kepçesi iki Sickle. Her büyücünün evinde bir Uçuç Tozu stoku vardır ve genel olarak rahatlıkla alınabilmesi için şömine rafında bir kutuda ya da vazoda bulunur.

Uçuç Tozu’nun tam olarak nasıl yapıldığı çok gizli tutulmaktadır. Kendi Uçuç Tozu’nu yapmaya çalışanlar her zaman başarısız olmuştur. Yılda en az bir kez St. Mungo’s Sihirsel Hastalıklar ve Sakatlıklar Hastanesi’ni birisi ‘Uçuç Tozu’ sakatlıkları için aramaktadır –başka bir deyişle, birisi ev yapımı tozunu ateşe atıp sonuçlarına katlanmaktadır. Sinirli bir Şifacı ve St. Mungo’nun sözcü büyücüsü olarak Rutherford 2010’da şöyle demiştir:

“Bir kepçesi iki Sickle, cimri olmayın, Runespoor (üç başlı yılan) dişi tozunuzu ateşe atmayı kesin ve kendinizi bacadan dışarı fırlatmayın! Bir büyücü daha sırtı yanık olarak buraya gelirse yemin ederim tedavi etmeyeceğim. Bir kepçesi iki Sickle!”

ucuc-tozu__diagonally

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir