J.K. Rowling’in Kaleminden “Vampirler” Hakkında Her Şey

HoraceSlughorn PM B6C15M1 SlughornsChristmasParty Moment

Adı çok sık anılmasa da vampirler, Harry Potter dünyasındaki bir gerçek. Hayranlar arasındaki Snape’in vampir olduğu iddiaları her ne kadar J.K. Rowling tarafından yalanlanmış olsa da, kendisinin de vampirler için edeceği iki çift lafı varmış.

Harry Potter ve arkadaşlarının Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde de gördükleri üzere, vampirler Harry Potter dünyasında var olmalarına rağmen hikayede onlara ayrılan kısım oldukça az. Vampir miti çok zengin ve birçok kere hem edebiyata hem de filmlere konu olmuştur, ben de bu kültüre katkıda bulunabileceğimi hissettim. Her hâlükârda, vampirler Doğu Avrupa’ya ait bir kültür ve ben Harry’nin düşmanlarını yaratırken genellikle Britanya’nın mitolojisinden ve folklorundan esinlendim. Sözlü olarak bahsedilmesinin dışında Harry’nin kitaplarda tanıştığı tek vampir Melez Prens’te, partideki hafif gülünç görünümüyle Sanguini’ydi.

Ancak ilk defterlerime geri dönüp baktığımda, ilk öğretmen listemde ‘Trocar’ isimli, branşı belli olmayan ve unuttuğum vampir bir öğretmen olduğunu gördüm. Bir Trocar, sivri uçlu, damarlara ya da oyuklara sokulan ve vücut sıvılarını çekmek için kullanılan iğneye verilen isim, o nedenle bir vampir için iyi bir isim olduğunu düşündüm. Belli ki onu bir karakter olarak çok düşünmemişim çünkü notlarımda çok erken ortadan kaybolmuş.

Uzun zamandır Snape’in bir vampir olduğuna dair ısrarlı bir hayran dedikodusu var. Sağlıksız bir solgunluğu olmasına ve o uzun siyah pelerininin içinde devasa bir yarasaya benziyormuş gibi tasvir edilmesine rağmen hiçbir zaman yarasaya dönüşmüyordu, onunla gün ışığında şatonun dışında da buluşuyorduk ve Hogwarts’ta boynunda delik izleriyle hiçbir ceset ortaya çıkmadı. Kısacası, Snape yenilenmiş bir Trocar değil.

Vampirleri J.K. Rowling’den dinledik. Peki şimdi ne yapalım diyorsanız:

Konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce seride daha fazla vampir görmemiz gerekir miydi? Fikirlerinizi bizimle paylaşın!

J.K. Rowling’in kaleminden yazılan diğer makaleler için buraya tıklayın!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir