Rowling’in Ölüm Yadigârları’nı Yazdığı Odaya Doğru Büyülü Bir Yolculuğa Çıkıyoruz!

jk rowling olum yadigarlari fc

J.K. Rowling Ölüm Yadigârları’nın son kelimelerini yazdıktan 10 yıl sonra, Pottermore yazarın yedinci Harry Potter hikâyesini tamamladığı odayı görmek için Edinburg’daki Balmoral Oteli’ni ziyaret etti! Gelin o harika günlere geri gidelim!

J.K. Rowling’in Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nı yazmasının üzerinden 10 yıl geçti.

11 Ocak 2007’de yazar Harry Potter serisindeki son romanı bitirip Balmoral Oteli’nden dışarı çıktı, 17 yıllık yazma sonlanmıştı.

Ama bu J.K. Rowling’in oradayken yazdığı tek şey değildi…

(9 yıl önce bugün Yadigârlar’ı yazmayı bitirdim. Bunu otel odamdaki bir büste yazarak kutladım. Bunu asla yapmayın. Çok yanlış bir şey.)

Otelden ayrılmadan önce J.K. Rowling odasındaki Hermes büstüne şunu yazdı:

“J.K. Rowling Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nı yazmayı 11 Ocak 2007’de bu odada (552) bitirdi.”

Peki J.K. Rowling romanını neden tam bu yerde bitirdi? Yazar Ölüm Yadigârları’nı tamamlarken rahat ve sakin bir ortam bulmakta güçlük çekmiş.

2010 yılında Oprah Winfrey’e şöyle anlatmış:

“Yıllar boyunca bir kafeye girer farklı farklı gürültü ortamlarda oturup çalışırdım. Sonra sakin bir yere gideyim diye düşündüm; o yüzden bu otele geldim çünkü güzel bir oteldi ama niyetim burada kalmak değildi. Ama bana oldukça nazik davrandılar. Bence yazarlar biraz batıl inançlı olurlar, yazmada ilk günüm çok iyi geçti, o yüzden de sürekli buraya geldim ve Harry Potter kitaplarının sonuncusunu bu otelde tamamlamış oldum.”

Ağustos 2006’da J.K. Rowling son Hary Potter romanını bitirmek için ihtiyatla “oraya yerleşti”. Kaldığı oda artık J.K. Rowling Süiti adını taşıyor.

jk rowling otel

Sağ köşedeki masa bizzat J.K. Rowling’in o son önemli bölümleri yazmak için kullandığı masadır ve arka tarafındaki raflar ise Harry Potter kitaplarının tamamlanmış iki serisini taşımaktadır.

İmzalı büstü muhafaza etmeye karar verildi ve artık bir vitrinin içinde duruyor. J.K Rowling’in yazısı yıllar geçtikçe soldu ancak Hermes büstünün arkasındaki duvarda çerçevelenmiş bir kopyası bulunmakta.

Hatta kapının dışında sevimli bir baykuş tokmağı var. Eminiz Hedwig gurur duyuyordur.

jk rowling otel hedwig

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir