J.K. Rowling’in Kaleminden “Uçuç Ağı” Hakkında Her Şey

ucus-tozu-fc

Büyülü Ulaşım Yolları yazı dizimizde yeni bölüm! Yanlış kullanmanız durumunda sizi Knockturn Yolu’nda korkutucu bir dükkana götürebilecek olan Uçuç Tozu, büyücü dünyası tarafından sık sık kullanılan bir ulaşım yolu. Hep birlikte Uçuç Ağı‘nın, Rowling’in aklına nasıl geldiğini ve geçmişindeki hikayelerini okuyalım! 

Kullanımda olduğu yüzyıllar boyunca, Uçuç Ağı, bir şekilde konforsuz olsa da, birçok avantaja sahiptir. İlk olarak, uçan süpürgelerin aksine, Ağ Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü çiğnemeden kullanılabilir. Ayrıca, Cisimlenme’nin aksine, ciddi bir sakatlık tehlikesi olasılığı neredeyse yoktur. Son olarak ise, çocuk, yaşlı ve engelli büyücüleri taşımak için güvenli bir yoldur.

Neredeyse her cadı veya büyücü evi Uçuç Ağı’na bağlıdır. Basit bir büyü ile şömine, ağdan koparılırken, bağlantının kurulması Sihir Bakanlığı tarafından izin alınmasını gerektirir. Sihir Bakanlığı, Uçuç servisini düzenler ve Muggle şöminelerinin kazara sisteme bağlanmasını engeller -Yine de acil durumlarda geçici bağlantılar kurulabilir -.

ucus-tozu-bellatrix

Evlerde bulunan şöminelere ek olarak, Britanya’nın dört bir yanından bin şömine -Sihir Bakanlığı’nın ve çeşitli büyücü dükkanları ve hanlarının şömineleri dahil olmak üzere- Uçuç Ağı’na bağlıdır. Hogwarts’taki şömineler genellikle ağa bağlı değildir, yine de bir ya da daha fazlasının kurcalandığı ve sıklıkla çalışanın bilgisinin olmadığı olaylar olmuştur.

Genel olarak güvenilir olmasına rağmen, yanlışlıklar olabilir. Uçuç alevlerinin içine girerken varış noktasının ismini yüksek ve temiz bir şekilde söylemek bazen küller, sıcaklık ve panik yüzünden zorlaşır. En bilinen yanlış kullanım, 1855’te kocasıyla çok şiddetli bir şekilde tartıştıktan sonra cadı Violet Tillyman’ın başına gelmiştir.

Tillyman, hıçkırıklar ve iç çekmelerle beraber oturma odası alevine annesinin evine gitmek için atladı. Birkaç hafta sonra, kirli tencereler ve acilen yıkanması gereken çoraplar yüzünden kocası Albert, karısının eve dönme vaktinin geldiğine karar verdi ve Uçuç Ağı’nı kullanarak kaynanasının yanına gitti. İlginçtir ki, kadın Violet’in hiçbir zaman gelmediğini iddia etti. Albert, şüpheli ve biraz sinirli, evi hızla ve zorbaca aradı, fakat kaynanasının haklı olduğunu gördü. Kayıp ilanları ve Gelecek Postası’ndaki bir seri makale sonrasında bile Violet hala bulunamamıştı. Kimse onun nereye gittiğini bilmiyor gibiydi ve başka bir şömineden çıktığını gören de olmamıştı. Kayboluşundan birkaç ay sonra, insanlar basitçe ince havaya karışmaktan korktuğu için Uçuç Ağı’nı kullanmaya korkar olmuştu. Ancak, zaman geçti, Violet’in anıları silindi, ve kimse kaybolmadı, böylece büyücü topluluğu her zamanki hayatına döndü. Albert Tillyman homurdanarak evine döndü, temizleme ve örgü örme büyüleri öğrendi ve karısının başına gelenler yüzünden bir daha hiçbir zaman Uçuç Ağı’nı kullanmadı.

Yirmi yıldan, Albert’in ölümünden sonra, Violet Tillyman ortaya çıktı. Uçuç Ağı’na girdiğindeki tutarız şekilde konuşması yüzünden, annesinin şöminesi yerine Bury St Edmunds’ta yaşayan ve yakışıklı bir büyücü olan Myron Otherhaus’un şöminesinde belirdi. Violet’in gözleri yaşlı, külle kaplı ve kirli görüntüsüne rağmen, alevlerden tepetaklak düşerek çıktığı anda birbirlerine ilk görüşte aşık oldular. Myron, Violet ve yedi çocuğu mutlu bir şekilde yaşadılar.

ucuc tozu e1471047325609

J.K Rowling’in Düşünceleri

“‘Uçuç’ (Floo), bacanın içerisinde bulunan kurumdan(flue) geliyor ve bana kurumun ne olduğunu sormayın, çünkü bilmiyorum. Sadece var olduğunu biliyorum, fakat ne işe yaradığını bilmiyorum. Genç cadı ve büyücülerin seyahat etmesi için bir yola ihtiyacım vardı çünkü Uluslararası Gizlilik Statü’sünü yaratmıştım ve bu tutarsızdı, bu yüzden gençlerin etrafta dolaşması zorlaşmıştı, özellikle uzun mesafelerde, sihirsel anlamda. Ben de tedbirli bir yola ihtiyaçları olduğunu düşündüm ve Uçuç Ağı böylece oluştu, evden eve Muggle’lar tarafından görülmeden seyahat etmenin bir yolu oldu. Fakat kullanımının biraz zor olması eğlenceli ve komikti, çünkü varış noktanı belirlemede hata yapman çok kolaydı.”

Uçuç Ağı Muggle’lardan korunmak için tamamen güvenli bir yol olsa da kitaplarda da görebildiğimiz üzere dikkat edilmesi gereken bir seçenek. Siz de Uçuç Ağı ve hikaye hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

ucuc-tozu

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir