FantastikCanavarlar.com 1 Yaşında!

1 yıl önce tam da bugün, “Uyuyan bir ejderhayı gıdıklamaya geldik!” diyerek Potter dünyasının yeni çağını karşıladığımız projemizde, ilk yaşımızı doldurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Harry Potter ile büyümüş bir nesil olarak büyünün yeni çağına kayıtsız kalamayacağımızı söylemiş, 2000’lerin başından beri yaşattığımız internetteki Potter geleneğinin modern bir uyarlaması olarak karşınıza çıkacağımızı duyurmuştuk. Amacımız Rowling‘in büyülü evrenine dair her şeyi ilk ve kesintisiz olarak bizden duymanızdan fazlasıydı. 20052011 yılları arasında Harry Potter forumlarında yeterince zaman geçirmiş insanlar, neyi kastettiğimizi anlayacaktır.

Biz, kaybettiğimiz ailemizi yeniden bulmak istedik. Filmleri, kitapları, oyunları birlikte beklediğimiz; beraber heyecanlanıp beraber dehşete düştüğümüz o insanları yeniden bulmak istedik. Şimdi aramaya biraz ara verip etrafımıza baktığımızda görüyoruz ki bunu gerçekten de başarmışız.

Bunun bir başarı olduğunu, sosyal medyadaki 30,000‘i aşkın takipçimizden ya da sitemizin aylık tekil girişinin 200,000‘leri geçmesinden ilham alarak söylemiyoruz. Bunun bir başarı olduğunu sizlerden gelen postalardan, haksızlığa karşı birlikte koyduğumuz tepkilerden ve ihtiyacımız olduğunda orada olan sayısız insanın varlığından haberdar olmamız ile kabul ediyoruz.

Evet, yıllar önce kaybettiğimiz ailemizi bulmak matematikten daha büyük bir başarı. Bizim önceliğimiz ilk başından beri buydu.

Geçen 1 yıl boyunca neler yaptık peki? Ailemizle neleri paylaştık, ne söylemiştik de ne kadarını gerçekleştirebildik diye düşündüğümüzde; sonuç yine mutluluk verici.

Pottermore demiştik. Dipsiz bir kuyu. Sizler için Pottermore‘u neredeyse baştan aşağı Türkçeleştirmek bizler için büyük bir gururdu.

Ve sonra, Harry Potter ve Lanetli Çocuk var. İlk o geldi. Oyunun ilk ve ikinci perdesinin oynandığı geceleri hâlâ unutamıyoruz. Elimizde sadece internette konuşulan dedikodular vardı. Yine de Türkiye’de oyunda nelerin olup bittiğini okurlar ilk olarak bizden öğrendi. O günlerde derlediğimiz hikâyenin tamamı şurada bir yerlerde.

Sonra, Fantastik Canavarlar var. Burada oluş sebebimiz. Filme dair söylenmiş her sözü, yayınlanmış her posteri, videoyu, fragmanı sizlerle paylaşmaya çalıştık. Bunu içimiz oldukça rahat bir şekilde söyleyebiliyoruz. Türkiye’de hiçbir projenin detayları böylesine sıkı bir şekilde takip edilip hayranlarıyla paylaşılmamıştır. Harry Potter takipçileri, tüm bu emeğe değerdi. Filme dair her şey hemen şurada duruyor.

Jim Kay‘in resimli Sırlar Odası geldi bir de bu sene. Ona da heyecanlanmamak elde değildi. İnceledik.

Başka neler oldu?

Bir gece ansızın Bristol Çocuk Hastanesi‘nde beliriveren tabela haberinden tutun da, ev cini Dobby‘yi sergilendiği yerden kurtarmaya çalışan hayranlara kadar her türlü gelişmede sizinle olduk. Yeni keşfedilen bir örümcek türünün adı Godric Gryffindor‘a ithaf edilirken oradaydık mesela. Bonnie Wright ilk defa yönetmen koltuğuna oturduğunda da elinden tuttuk. Peki ya Rowling’in yalnızca Alan Rickman‘la paylaştığı o meşhur sırda? Deadpool Hufflepuf‘mış dediklerinde tam yanlarında duruyorduk. Newt Scamander için Şahgaga‘nın ta kendisi olduğunu iddia ettiklerinde de hemen yanlarından geçiyorduk.

Anlayacağınız elimiz de kulağımız da uzundu. Neredeyse unutuyorduk, Hayran Filmleri! Fanlar tarafından çekilen bu filmleri de sizlere Türkçe altyazılı olarak ulaştırmayı başardık. Acaba unuttuğumuz başka neler var? Hepsini sayamayız ki!

Ama siz bizi anladınız. Zaten tüm bunları birlikte yapmadık mı? Sizin verdiğiniz enerji olmasaydı hiçbiri gerçekleşemezdi.

Ve elbette J.K. Rowling. O olmasaydı çoğumuz eksik kalacaktı.

İçtenlikle teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.

Fantastik Canavarlar Ailesi

⁠⁠⁠Evapsie!
6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir