Bütün Heybetiyle Gringotts Büyücü Bankası Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?

Gringotts Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı e1482093105604

Gringotts Büyücü Bankası, Harry’nin Diagon Yolu’na ilk ziyaretinden başlayarak, altın üçlünün oraya zorla girip bir ejderhanın sırtında kaçışına kadar birtakım önemli olaylara ev sahipliği yaptı. Peki serideki en büyülü mekanlardan biri olan, gizemli hazinelerle dolu Gringotts beyaz perdeye aktarılırken neler yaşandı? Pottermore‘un bize sunduğu bu yakından inceleme fırsatına elbette ki hayır demiyoruz!

Gringotts‘u ilk defa Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nda, Hagrid’in Harry’yi Hogwarts‘taki ilk yılı dolayısıyla gerekli okul malzemelerini temin etmesi ve parasını alması için Gringotts Büyücü Bankası’na götürdüğünde görmüştük. Dışarıdan bakıldığında Gringotts cincücelerin yönetiminde olan, etkileyici ve yer üstünde bulunan üç katlı bir bina olarak görünüyor. Fakat mermerle kaplı giriş salonunun altına uzanan birden fazla katta en eski ve en sıkı korunanları en diplerde  yer alan pek çok kasa bulunduğunu da biliyoruz. Bu kasalara ise oldukça kıvrımlı yollardan geçen küçük vagonlar ile ulaşılıyor.

Yapım tasarımcısı Stuart Craig, Gringotts’u beyaz perdeye aktarırken onun bir bankanın gerektirdiği en iyi özellikleri taşıyan bir örnek olmasını istemiş. Craig bu durumu ‘Bankalar geleneksel olarak stabiliteyi temsil eder.’ diye açıklıyor ve ekliyor, ‘Bu bir bankanın oluşumunun amacıdır – kişide güvenilirlik duygusu oluşturmak.’

Film yapımcıları Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nda Gringotts için gerçek bir mekan olan Australia House’u, Londra’daki en uzun süreli kullanılan yabancı elçiliği mekan olarak seçtiler. Australia House Beaux Arts’ın iç mimarı, Craig’e onun ihtiyacı olan oranları sağladı ve bu da binanın içinde bulunacak cincüceler ile harika bir tezat oluşturdu.

‘Her şey cincüceleri çok küçük ve bankayı -normalde oldukları gibi- asil, güvenilir ve saygın aktarmak için ayarlanmalıydı.’ diyor Craig. ‘Bunun için bankanın ana salonu diğer kısımlar gibi mermerden, büyük mermer sütunlar ile yapıldı.’

Gringotts Pottermore e1482093163707

Masalar, hesap defterleri, tüyler ve metal paralar: Knutlar, Sicklelar, Galleonlar,  -ki çoğunlukla setten kaybolurlardı- da holü belirli bir sıraya koymak için yapıldı. Aşağı kısımdaki kasalar ise stüdyoda üretildi; dış görünüşleri mat boyalar ve özel efektler ile büyütüldü. Felsefe Taşı‘nda 687 numaralı kasayı ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2 ‘de Lestrange kasasını açan kapının klik sesi ve açılması sırasında gördüğümüz efektler de Mark Bullimore tarafından oluşturuldular. Ayrıca Sırlar Odası‘ndaki yılanlı kapı da onun eseriydi.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları‘nda Harry Gringotts’a, Ron Weasley, Hermione Granger ve cincüce Griphook ile birlikte, kaçmaya çalışan bir ejderha tarafından yerle bir edilen bankaya Lestrange kasasından hortkuluğu bulma amacıyla geri dönmüşlerdi. Fakat bu bölümden aklımızda yerini en canlı koruyan sahneler de ejderhanın yarattığı yıkımı anlatanlardı. Bu sahnelerin gerçek bir mekanda çekilmesi elbette mümkün değildi.

‘Ejderha hapishanesinden kaçıp yüzlerce metre tepedeki mağara tavanını, holü ve cam tavanı delip çıkıyor. Tabi ki Australia House’a geri dönemezdik,’ diyor Craig gülerek, bu sebeple banka Leavesden Stüdyoları’nda yeniden yaratıldı.

Bu yeniden yaratma sürecinde mermer sütunlar ve zemin kağıt kullanılarak inşa edildi. ‘Takdire şayan bir sahte mermer yapma fabrikası oluşturduk,’ diyor, “-ki bu da tereyağından kıl çeker gibi oldu, gerçek ve mecaz anlamda.

“Kağıdı mermer olarak yapmak için yağlı boya su dolu, geniş, kare bir kabın tepesine spiral şeklinde yaydırılır, sonra üzerine özel bir kağıt koyulur. Kağıdı kaldırınca yağlı boyanın yapışan kısmı mermerimsi bir görüntüye bürünür. Sonrasında sadece gerekli olan birkaç hafif fırça darbesidir,’ diyerek açıklıyor Craig.

Gringotts Ejderha

Dizayn ekibi ayrıca mermerlenmiş kağıdı 12 feete kadar genişletecek büyük dijital yazıcılar temin etti. Her biri 12 feet çapa sahip avizelerin üzerine belli bir sırada, titizlikle binlerce ‘kristal’ tek tek yerleştirildi. Ancak şunu da itiraf ediyor Craig ‘Avizeler baştan sona 16 feet olmalıydı.  Fakat alt kısmı el yapımı, üst kısmı bilgisayar ile eklendi.’ Müşterilerle ilgilenen banka görevlilerinin masaları, terazileri ve eşyaları depodan alındı, masalar yeniden boyandı ve hafif dokunuşlarla yeniden dizayn edildi. Aynı zamanda metal paralar plastikten yapılıp yığınlar halinde birbirleriyle yapıştırıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Büyücü Dünyasının Para Birimleri “Muggle” Para Birimlerine Dönüştürüldü!

Gringotts’un Asabi Cincüceleri Beyaz Perdeye Nasıl Uyarlandı?

Büyü Dünyası Ekonomisini Temelden Sarsan Teori: Büyücüler, Mugglelara “Muhtaç” mı?

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir