İmkânsızı Başarmak: Kreacher’ı Savunma Yazısı

Pottermore‘un sunduğu karakter savunma yazılarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz ay James Potter‘ı savunmuştuk. Bu ayki yazımız ev cini Kreacher hakkında! Kreacher nasıl oldu da homurdanan ve Karanlık Sanatlar seven bir düzenbaza dönüştü? Bu soruyu kendinize hiç sormuş muydunuz? Gelin Kreacher’ın karakterinin derinliklerine inen bu yazıya göz atalım!

Bir an için bir kültün uşak gibi davranan bir üyesi olduğunuzu düşünün. Alışılmadık yöntemleri olan bu kült tuhaf olabilir ama sizin kültünüz. Onu seviyorsunuz. Ayrıca son derece uzun bir yaşam sürüyorsunuz, yani bu kültün nesillerce büyüdüğüne ve olağanüstü güç kazandığına tanık oluyorsunuz.

Bir gün kültteki herkes ya Azkaban’a gönderiliyor ya da ölüyor ve siz de kimseyi görmeden veya on yıllarca size öğretilenden başka bir düşünceye maruz kalmadan kültün karargahında çürümeye terk ediliyorsunuz.

Sonra birden kültteki en büyük yetkin kişinin gözden düşmüş oğlu karargaha dönüyor ve size emirler yağdırmaya başlıyor, bir de üstüne sizin bugüne dek öğrenmiş olduğunuz her şeyin karşısında olan insanları oraya çağırıyor. En kötüsü de bu kişi sizden onlara yemek yapmanızı, arkalarını toplanmanızı ve size göre yerleri sildiğiniz toz bezinden de pis olan bu büyücülere köle olmanızı bekliyor.

Sevgisizlikten tükenmek üzeresiniz. Aileden kovulmuş yeni efendinizi bile memnun etmek için çabalamaya değer diye düşünüyorsunuz. Ama onun sizden nefret eder gibi bir hali var, size emir vermediği ve sizi yaka paça odadan atmadığı zamanlarda hiçe sayılıyorsunuz.

Öfkelisiniz, çoktan geçmiş bir vaziyete ve çoktan ölmüş insanlara karşı sağlam bir bağlılık hissi besliyorsunuz.

Kreacher’la Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda tanıştığımızda kendisini içinde bulduğu durum aşağı yukarı böyle.

Atalarının kopmuş başlarını keyifli halde görmesi şöyle dursun, Sirius Black’in atalarından kalma ev Grimmauld Meydanı 12 Numara’da Karanlık nesnelerin içinde uzunca zaman terk edilmiş Kreacher balatayı sıyırmıştır.

Ortalama bir ev cininin bahtı zaten yeterince zor. Pek çoğu, onları buyruklarını sorgusuz yerine getirmek zorunda bırakan safkan ailelere bağlı kalarak büyücülerin esareti altında kapana kısılıp kalmıştır.

Onların içinde bulundukları bu kötü vaziyetin ne kadar üzücü olduğu Kreacher’ın hikayesinde Dobby’nin, Winky’nin veya Harry Potter dünyasında karşılaştığımız herhangi bir ev cininkinden daha da çok hissediliyor.

Kreacher’ın tabiatı onu yetiştiren çevre tarafından o kadar bozulmuş ki “hayatının amacı, başının kesilip tıpkı annesi gibi bir plakaya konması”, diyor Ron.

“Eh – evet, Kreacher biraz garip ama, bu onun kabahati değil.”

-Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Karanlık büyü sever Black ailesinin artık olmaması ve bir süreliğine hayatta olan tek kişi Sirius’un ailenin eski şanını temsil eden her heykeli, gobleni alaşağı etme ve her bir aile yadigarını çöpe atmadaki kararlılığı Kreacher’ın kabul etmeye hazır olduğu bir şey değildir.

Sirius, Grimmauld Meydanı 12 Numara’nın Dumbledore’un Kim-Olduğunu-Bilirsin-Sen’le savaşmak için kurduğu örgüt Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın karargahı olarak kullanılmasına izin verir, Kreacher Weasley’ler, Harry, Hermione ve diğer Yoldaşlık üyelerini sürüler halinde oraya geldiğini görünce sarsılır.

“…Hem lağımdan farksız kokuyor, hem de bir suçlu, ama kadın da ondan matah değil, kanı bozuk iğrenç veletleriyle gelmiş hanımımın evini altüst ediyorlar, ah zavallı hanımım, bir bilse, bir bilse evine alınan alçakları, kim bilir ne derdi ihtiyar Kreacher’a, ah, ne kadar utanç verici, Bulanıklar ve kurtadamlar ve hainler ve hırsızlar, zavallı ihtiyar Kreacher’ın elinden ne gelir…”

-Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Sirius Kreacher’ı hor görmekle ölümcül bir hata yapar. Grimmauld Meydanı 12 Numara’yı onun emri dışında terk edemeyeceğini sanan Sirius öfkeyle “Dışarı!” diye kükrediği emrin Kreacher tarafından evin dışına çıkma emri olarak anlaşılabileceğini fark etmez. Böylece ev cini hizmetine daha layık olacağını düşündüğü Sirius’un kuzenleri Narcissa Malfoy ve kız kardeşi Bellatrix Lestrange’ı aramaya koyulur.

Onlar yoluyla Sirius hakkındaki can alıcı bilgiyi Voldemort’a iletebilmiş olmasının Harry’nin sevdiği vaftiz babasının Esrar Dairesi’nde ölmesinde büyük payı vardır, bu da Harry’nin Kreacher’dan daha da çok nefret etmesine yol açar.

Grimmauld Meydanı 12 Numara Sirius’un ölümünden sonra Harry’ye kalınca, Kreacher onun gönülsüz hizmetçisi olur.

“Kreacher, Efendi ne isterse yapar,” dedi Kreacher, öyle aşağı eğildi ki dudakları neredeyse kendi boğum boğum ayak parmaklarına değdi, “çünkü Kreacher’ın seçeneği yok, ama Kreacher böyle bir Efendi’ye sahip olduğu için utanıyor, evet -”

-Harry Potter ve Melez Prens

Harry’nin Kreacher’ın Efendi’si olmayı istememesi anlaşılır bir şey, ancak Hortkuluk arayışındayken Ron ve Hermione Grimmauld Meydanı’na sığındığında, Harry, ve bu ilk defa olmuyor, kendisinin (ve Sirius’un) önceden Hermione’yi dinlemesi gerektiğini anlar.

Dumbledore’un tavsiyesi üzerine E.R.İ.T. kurucusu, Sirius’u Kreacher’a saygıyla yaklaşması konusunda uyarır, Hermione bunu Kreacher anlaşılır bir şekilde öfkeli olan Harry’nin hizmeti altına girince de yapmaya devam eder.
Kötü muamele gösteren nesillerin ürünü, haliyle sevgiye o kadar muhtaç kalmıştır ki en ufak şefkat belirtisi onu minnet duygusuyla kaplar, Harry Hortkuluk Slytherin’in madalyonunu bulmasına yardım ettiği için Kreacher’a madalyonu teşekkür hediyesi olarak verdiğinde bunu anlar.

Yakın zamanda sevgisi kazanılan bir Kreacher şaşırtıcı bir sonuç verir; üstüne önlüğünü geçirir, son nefesine kadar Grimmauld Meydanı 12 Numara’yı temizler ve özveriyle taze çorba ve sıcak sandviçler hazırladığı altın üçlü için orayı bir ev haline getirir.

Geçirdiği bu bütünüyle ani değişim Sirius’un Kreacher’a karşı aldığı tavırda ne kadar yanıldığını gösterir. Sirius ona saygılı davransaydı, evcini belki de ona ihanet etmezdi ve muhtemelen Karanlık Lord’unkindense Yoldaşlık’ın fikirlerini benimseyip onlara uyardı.

“Sirius Kreacher’a korkunç davranıyordu, Harry, ve öyle bakmak da bir şey değiştirmeyecek, doğru olduğunu biliyorsun. Sirius burada oturmaya geldiğinde Kreacher çok uzun süredir yalnız kalmıştı ve herhalde biraz şefkat bulmak için can atıyordu. Eminim ki o geldiğinde ‘Miss Cissy’ ile ‘Miss Bella’ Kreacher’a çok iyi davranmışlardır, o da onlara bir yardımda bulundu ve bilmek istedikleri her şeyi söyledi. Ben hep büyücülerin ev cinlerine karşı davranışlarının bedelini ödeyeceklerini söylemiştim. Eh, Voldemort ödedi… Sirius da.”

-Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Harry ev cini için gerçekten şefkat beslemeye başlar ve Hogwarts Savaşı sona erdikten sonra Harry’nin aklından geçen düşüncelerinin başında Kreacher gelir. Tamam, belki de sadece sandviç istedi ama bu aynı zamanda Kreacher’ı biraz affetmiş olabileceğini gösteriyor. Harry affedebildiyse, biz de yapabiliriz.

… sırtını portrelere döndü, şimdi sadece Gryffindor Kulesi’nde onu bekleyen dört direkli karyolayı düşünüyor, acaba Kreacher oraya onun için bir sandviç getirir mi diye merak ediyordu.

-Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Siz Kreacher hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu yazının haklı veya haksız bulduğunuz yanları neler? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın! Gelecek ay Petunia Dursley‘i savunma yazısında görüşmek üzere!

11 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir