J.K. Rowling’in Kaleminden “Ateşoku” Hakkında Her Şey

Firebolt

J.K.Rowling, pek çoğumuzun keşke sahip olsak dediği, oldukça havalı, kaliteli ve Harry Potter’ın da göz bebeği olan Ateşoku‘nu Pottermore’da anlattı. Hadi gelin J.K. Rowling’in kaleminden bu harika süpürgeye bir göz atalım.

Yirminci yüzyılın sonlarında, Nimbus Yarış Süpürgesi Şirketi kendi yarışmasını domine etti. Nimbus 2000 ve Nimbus 2001 modelleri diğer yüksek kalite süpürgelerin yanında yok sattı.

Nimbus tasarımcıları, yarış süpürgelerinin gelişmekte olduğunu ve satışa sürülmesinden sonraki on iki ay içerisinde diğer tüm bir numaralı süpürgelerini ezip geçeceğini fark etmemişlerdi. Bu süpürge, Randolph Spudmore (Ellerby ve Spudmore’dan Able Spudmore’un oğlu, Able Spudmore 1940’ta Kavkavur ve 1952’de Çabukçubuk’ u üretti, ikisi de kullanışlı ama asla büyük bir popülerliğe ulaşamayan süpürgelerdi) tarafından yürütülen ve çok gizli bir proje olan Ateşoku’ydu.

Yetenekli ve yenilikçi bir süpürge tasarımcısı olan Randolph, cincüce yapımı demir işçiliği (ayaklık, oturma yeri ve kavrama kayışı da dahil) kullanan ilk kişiydi, sırları tam olarak anlaşılmayan ancak Ateşoku’na hava koşullarına karşı fazladan denge veren ve özellikle Quidditch oyuncularına oldukça avantaj sağlayan özel kaymaz-ayak tutuşu özelliklerine sahipti. Kişisel tercihlere göre el tutma yeri cilalanmış abanozdan ve kavrama yeri ise tuş ya da fındık ağacından (tuş yüksek uçuşlarda daha ‘enerjik’ olmasıyla ünlüyken fındık ise kontrollü yönlendirmeyi isteyenler tarafından tercih ediliyor) yapılır.

atesoku

Ateşoku oldukça tuzlu bir süpürgedir ve Harry Potter da ona ilk sahip olanlar arasındadır. Nispeten az miktarda üretimi yapılmaktadır çünkü tescilli demir işçiliğinde çalışan cincüceler en küçük kışkırtmada eylem yapıp ayaklanmaya oldukça meyillilerdir.

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir