J.K. Rowling’in Kaleminden “Çapulcu Haritası” Hakkında Her Şey

hogwarts capulcu haritasi

Gelin Pottermore‘da yayınlanan J.K. Rowling’in Kaleminden yazı dizesinin bir başka parçasına hep birlikte göz atalım! Sırada Çapulcu Haritası var! Hayırlı bir şey düşünmemeye hazır olun!

Belki de hiçbir öğrenci (Harry Potter, Ron Weasley, Hermione Granger ve Tom Riddle dâhil), Çapulcu Haritası’nın dört yaratıcısı James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew kadar Hogwarts Şatosu‘nu köşe bucak etraflıca ve yasa dışı şekilde keşfetmedi.

James, Sirius ve Peter’ın ilk başta okulun içini dışını geceleyin keşfetme nedeni aslında hınzırlık yapmak değil (gerçi bunun da bir parça desteği oldu) yakın dostları Remus Lupin’e kurtadamlık safhasında yardımcı olabilmekti. Kurtboğan İksiri’nin bulunmasından önce Profesör Lupin her dolunayda işkence gibi bir değişim geçirmekteydi. Durumu üç yakın arkadaşı tarafından fark edilince bu değişimlerin daha az acısız ve daha sakin geçmesinin bir yolunu aramaya koyuldular ki böylelikle (kayıt dışı) birer Animagus olarak kendilerine zarar vermeden arkadaşlarına eşlik etmenin yolunu buldular. Sirius Black’in köpek, Peter Pettigrew’un fare ve James Potter’ın bir geyik olabilme yetileri onlara kalenin içini, dışını, her yerini geceleri fark edilmeden gezebilmelerini sağladı. Kalenin iç kısımları James Potter’ın Görünmezlik Pelerini yardımıyla da aynı zamanda harita haline getirildi.

Capulcu Haritasi hp

Çapulcu Haritası, Harry’nin babasının, vaftiz babasının ve en sevdiği öğretmeninin de aralarında bulunduğu dört arkadaşın ileri düzey sihir yeteneklerinin kalıcı bir kanıtıdır. Hogwarts’ta bulundukları dönemde oluşturdukları bu harita normalde boş bir parşömene benzemektedir ve şu sözle kullanılabilir: “Tüm ciddiyetimle yemin ederim ki, hayırlı bir şey düşünmüyorum.” Bu cümle haritanın dört yaratıcısından üçü arasında bir çeşit şaka olarak düşünülmüştür. “Hayırlı bir şey düşünmüyorum” kısmından kastedilen kesinlikle Karanlık Büyü olmamakla birlikte, okul kurallarına uymamaktır ki aynı tür bir gösterişi haritada kendi isimleri yerine, seçtikleri lakapları kullanarak yapmışlardır.

Haritanın oluşturulmasında kullanılan büyüler ileri düzeyde ve çok etkileyicidir. Harita, sahibinin şato içerisindeki herkesin hareketlerini takip edebilmesi için Homonculous Büyüsü ile ve en büyük düşmanları Severus Snape’in merakına ithafen onu reddetmesi (olabildiğince aşağılayıcı bir şekilde) için büyülenmiştir.

capulcu haritasi gifi

Haritanın yaratıcıları tarafından kaybedilişiyle alakalı Harry Potter kitaplarında bir bilgi yer almazken, bu durumun tahmin etmek çok da zor olmamalı; dörtlü en sonunda kendilerini aşmış ve muhtemelen de baş düşmanı James Potter’a hata yaptırıp ifşa etme düşüncesini takıntı haline getirmiş olan Snape’in uyarısıyla köşeye sıkışmışlardır. Bu şaheser haritaya Sirius, James, Remus ve Peter’ın son senesinde el konulmuş ve pimpirikli ve gözü açık Filch’ten geri (ç)alınamamıştır. Zaten okuldaki son aylarında bu dörtlünün öncelikleri değişmiş, Hogwarts’ın ötesine, Lord Voldemort’un gücünü artırdığı dünyaya odaklanmışlardır. Haritanın tüm yaratıcıları, dördü birden kısa süre sonra Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na, Dumbledore tarafından katılmış ve eski okullarının haritası da, her ne kadar dahice olsa da nostaljik bir nesne olmaktan öteye geçememiştir.

Çapulcu Haritası, buna rağmen genç Weasley ikizlerinin çok işine yaramıştır. Fred ile George’un haritayı elde edişleri Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda anlatılmakta. Kimsenin tam olarak anlayamadığı bir yazgıya sahip olan ve bu uğurda yardıma ihtiyaç duyan Harry Potter’a, onun yaratıcılardan birinin oğlu olduğunu bilmeden bu haritayı hediye etmeleri de ona duydukları büyük saygının bir göstergesidir.

Harita daha sonra okulda, bunu daha sonra kendi keşfi olarak görecek olan kılık değiştirmiş bir Ölüm Yiyen tarafından Harry’den alındı.

harry potter capulcu haritasi

J. K. Rowling’in Düşünceleri

Çapulcu Haritası sonralardan gerçek yaratıcısına (bana) sıkıntı yarattı, çünkü harita Harry’ye olması gerekenden birazcık fazla bilgi özgürlüğü sağlamıştı. Harry’nin (sözde) Deli-Göz Moody’nin boş ofisinden haritayı geri alışını hiç göstermedim, hatta kimi zaman bu hatamdan yararlanmayıp öylece bıraktığım için pişman oldum. Fakat Harry’nin, Ölüm Yâdigarları’nda Ginny’nin adımlarını izlediği anı seviyorum ve Harry’nin kendisine ait olanı geri almasından memnunum.

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir