J.K. Rowling’in Kaleminden “Potter Ailesi” Hakkında Her Şey

kelid-aynasi

Potter Ailesi oldukça eski bir aile ancak (Harry James Potter doğana kadar) hiçbir zaman büyücü tarihinde öne çıkan bir isim olmamışlardı. Daha çok devamlı ve rahat bir şekilde kendi içlerinde varlıklarını sürdürmüşlerdi. Gelin, serinin yaratıcısı J.K. Rowling‘in kalemiyle Potter Ailesi‘nin köklerine doğru bir yolculuğa çıkalım! 

Potter’, Muggle’lar tarafından da sık sık kullanılan bir soyadı ve aile sözde ‘Kutsal 28’ denilen safkan ailelerin arasına bu nedenle giremediler. İddia edilene göre kesin olarak belirlenmiş olan bu listeyi hazırlayan anonim büyücü, Potter Ailesi’nin kanının lekelendiğini düşünerek listeye onları dahil etmedi. Birkaç ipucunu Ölüm Yadigarları’nda gördüğüm üzere, bir büyücü ailesi olan Potter’ların şanlı bir başlangıcı vardı.

Muggle dünyasında ‘Potter’, bir meslekten gelen bir soyadıdır ve ‘çömlekçi’ anlamına gelmektedir. Bir büyücü ailesi olan Potter’lar ise, Stinchcombe kasabasından bir 12. yüzyıl büyücüsü olan Linfred’in soyundan gelmektedir. Linfred, yerli halkın çok sevdiği tuhaf bir adamdı ve takma adı olan “Potterer” zamanla bozularak “Potter” halini almıştı. Linfred anlaşılması güç ve dalgın bir insandı ve Muggle olan komşuları da sık sık tıbbi yardım almak için onu çağırırlardı. Ancak komşularından hiçbiri Linfred’in harika frengi ve sıtma tedavilerinin sihirli olduğunu anlamamıştı, hepsi Linfred’i bahçesinde acayip bitkileriyle oyalanan zararsız ve cana yakın yaşlı bir adam olarak görüyordu. İyi niyetli tuhaf bir adam olarak tanınması Linfred’in de çok işine yaramıştı çünkü kapalı kapıların arkasında Potter Ailesi’nin servetinin temelini oluşturan deneyleri devam ettirebilmekteydi. Tarihçiler Linfred’i, günümüzde hala kullanılan iksirlere dönüşen birçok tedavinin mucidi olarak görmektedir. Diğer cadı ve büyücülere bu tedavilerini satması, öldükten sonra yedi çocuğunun hepsine büyük bir miktar altın bırakabilmesini sağlamıştı.

Linfred’in en büyük oğlu olan Hardwin, Godric’s Hollow’dan gelen Iolanthe Peverell isimli güzel ve genç bir cadıyla evlenmiştir. Iolanthe, Ignotus Peverell’in torununun çocuğudur. Erkek bir mirasçı olmadığından, kendi neslinin en büyüğü olarak büyükbabasının görünmezlik pelerinini almıştır. Iolanthe’nin Hardwin’e açıkladığı gibi, görünmezlik pelerinine sahip olduklarının bir sır olması onlar için bir aile geleneğidir ve bunu açıkladığında yeni eşi Iolanthe’nin isteklerine saygı duymuştur. O zamandan itibaren pelerin her neslin en büyük olan çocuğuna verilmiştir.

harry-pottermirror-of-erised

Potter’lar, bazen Muggle’larla olmak üzere, komşularıyla evlenmeye ve İngiltere’nin kuzeyinde yaşamaya nesiller boyu devam ettiler ve her nesil çok çalışarak ailenin hazinesine daha çok ekledi. Çok çalışmaları da ataları Linfred’i karakterize eden bir özellikti.

Arada sırada Potter Ailesi’nin üyelerinden biri Londra’ya kadar gidiyordu ve ailenin üyeleri iki kez de Büyüceşura’da oturmuştu, bunlardan biri Ralston Potter idi. Ralston 1612’den 1652’ye kadar Büyüceşura’nın bir üyesiydi ve Gizlilik Yasası’nın büyük bir destekçisiydi (Muggle’lara savaş açmak isteyen bazı militan üyelerin aksine). Yakınlarının Harry diye seslendiği, direkt bir şekilde Hardwin ve Iolanthe’nin soyundan olan Henry Potter, Büyüceşura’da yer alan diğer Potter idi ve 1913’ten 1921’e kadar Büyüceşura’da görev yaptı.

Henry o zamanki Sihir Bakanı Archer Evermonde’u açık bir şekilde kınadığında ufak bir karmaşaya yol açtı. Archer Evermonde’u kınamasının nedeni ise büyücülerin Birinci Dünya Savaşı’nda mücadele eden Muggle’lara yardım etmesini yasaklamasıydı. Henry’nin Muggle camiası adına açık sözlü bir şekilde konuşması da Potter Ailesi’nin ‘Kutsal 28’den çıkarılmasında büyük bir rol oynadı.

Henry’nin oğlunun adı Fleamont Potter idi. Henry çocuğunun adını Fleamont koymuştu çünkü annesinin ölmeden önceki son isteği kızlık soyadını çocuğuna koymasıydı, eğer bunu yapmazsa annesinin kızlık soyadı onunla birlikte son bulacaktı. Fleamont adını hakkını vererek taşıdı, düello yapmaktaki yeteneğini de Hogwarts’ta ismiyle dalga geçen insanlarla düello yapmak zorunda kaldığı zamanlarda edindiğini belirtti. Sleekeazy’nin Saç İksiri (‘iki damlası en rahatsız edici saçları bile adam eder’) isimli büyülü iksiri yaratarak ailenin altınını dört katına çıkaran kişi Fleamont idi. Emekli olduğunda şirketini büyük bir kâr ile sattı ama ne kadar servetleri olursa olsun bu Fleamont ile karısı Euphemia’nın çocuğunun olmamasını telafi edemiyordu. Çocuklarının olması ihtimalinden umudu tam kestikleri zaman başlarına bir sürpriz geldi, Euphemia hamile olduğunu öğrendi. Ve sevgili oğulları James doğdu.

james-ve-lily-potter-ailesi

Fleamont ve Euphemia, oğulları James’in Muggle doğumlu bir büyücü olan Lily Evans ile evlendiğini görecek kadar uzun yaşadı ancak torunları Harry’yi görecek kadar yaşayamadılar. İleri yaşlarından ötürü ikisi de birkaç gün arayla öldü ve böylece Ignotus Peverell’in Görünmezlik Pelerini James Potter’a miras kalmış oldu.

kelid aynasi

J.K. Rowling’den “Malfoy Ailesi” Hakkında Her Şey