Görücüler, Metamorfmaguslar ve Zihinbendarlar: En İyi Sihirli Yetenekler

Görücü, Metamorfmagus, Animagi

Metamorfmagus görünümünüzü istediğiniz şekilde değiştirme imkânı sunar. Ancak bir zihinbendar olmak, başkalarının düşüncelerini okuyabileceğiniz anlamına gelir. Ya da belki bir Görücü olmak ve öbür dünyaya göz atmak istersiniz? Birlikte, merak edilen sihirli yetenekleri incelemeye hazır olun! 

Görücü

“İç Göz” genelde oldukça nadir olduğu söylenen ve sihir dünyasında, özellikle de camiada hayatın anlamını Görücüler tarafından arayanlarla oldukça rağbet gören birlikte bir özelliktir. Yetenekli Görücüler, Kehanet’te bulunma kabiliyetine sahiptirler, bu kehanetler de birçok cadı ve büyücünün geleceğine karar verebildiği gibi, Harry Potter’ın durumunda olduğu gibi sihir dünyasının tarihini bile değiştirebilir.

Kehanet profesörü Sybill Trelawney, kendi yeteneklerini biraz abartmayı sevse de (Neville Longbottom’ın bir çay fincanı kıracağını bilmek için bilim adamı olmaya gerek yok), yine de ilk ve ikinci büyücü savaşlarını şekillendiren Lord Voldemort ve Harry Potter ile ilgili kehanette bulunan da kendisidir.

Sybil Trelawney

Sybill’in durumu için, onun öngörüleri ancak trans-benzeri bir duruma girdiğinde başarılı oluyor, ki bu koşullarda da söylediklerini hatırlamıyor. Konu çay yaprağı okuma ya da rüya analizi geldiğindeyse, bu Kehanet yetenekleri daha da hatalı sonuç veriyor.

Netice olarak bir yetenek olarak, hepimizin geleceği bilmek isteyebileceğimiz bir gerçek-ancak bu yetenek bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Örneğin, eğer Sybill Trelawney o kehanette bulunmasaydı, Lord Voldemort’un hikâyesi çok farklı şekilde gelişebilirdi. Ancak elbette, yetenekleriniz sihir dünyasında kutsanabilir de ve birkaç başarılı kitap yazmasanız bile Kehanet öğretmenliği işi yapmanız oldukça olası olur. Diğer yandan, söylediğin sözlerle tarihin yönünü değiştirdiğin düşünülünce buna değer mi? Belki de büyük bilinmeyen, bu haliyle daha iyidir.

Metamorfmagus

Bir metamorfmagus, görünümlerini istedikleri şekilde değiştirmek gibi oldukça olağan dışı ve az rastlanan bir yeteneğe sahiptir. Harry Potter serisinde, Seherbazlık kariyerinde bu şekil değiştirebilme yeteneklerini kullanan tanınan bir metamorfmagus ile tanışmıştır: Nymphadora Tonks. Saç rengini değiştirmekten yüzünü istediğin şekle sokmaya kadar Metamorfmagus yetenekleri en ileri seviye Biçim Değiştirme ile bile paralellik göstermiyor. Bu yetenek, Tonks’un bebeği Teddy Lupin’in doğumunun hemen sonrasında saç rengini değiştirmeye başladığında da gördüğümüz üzere kalıtsal olabilir.

Bu yeteneğin doğuştan geldiği ve birçok çeşitlilik ihtimali barındırması düşünüldüğünde korkunç şekilde kıskanılan bir yetenek olması oldukça anlaşılabilir. Hatta Tonks bu özelliğinin onun Seherbazlık sınavlarından geçmesine de yardımcı olduğunu söylemişti, özellikle Gizlenme ve Kılık Değiştirme’deki kaçınılmaz kusursuzluğu ile.

Metamorfmagus olmanın tek olumsuz tarafı ile bu sihrin duygulardan etkileniyor olması olarak düşünülebilir.

Nymphadora Tonks Metamorfmagus

“Eskisi gibi görünüşünü değiştiremiyor,” diye açıkladı Hermione. “Sanırım gücü şoktan etkilendi, ya da öyle bir şey.” “Böyle bir şey olabildiğini bilmiyordum,” dedi Harry. “Ben de,” dedi Hermione, “ama sanırım çok üzüntülüysen-”

Harry Potter ve Melez Prens

Tonks, Remus Lupin’e karşı hisleri nedeniyle üzgün hissettiğinde, görünüşü de doğal olarak daha karanlık hale büründü-ve Hermione’nin teorisine göre güçleri de aynı şekilde etkilendi.

Animagi

Herhangi bir anda bir hayvana dönüşebilmek kağıt üzerinde son derece havalı da dursa bunu yapabilmek ekstrem zorluğuyla ünlü.

Bir animagus olmayı başardığınızda, gidip kendinizi kayıt ettirmeniz gerekir. Ancak komik olan şu ki Harry Potter kitaplarındaki kayıtlı animaguslardan önce ilk olarak kayıtsız bir animgus ile tanışmıştık. Profesör McGonagall, kediye dönüşebilmesiyle ünlü ve kayıtlıdır. Fakat Çapulcular ve Rita Skeeter Animagus olmak için art niyetlere sahiplerdi, bu nedenle de kitaplarda kendilerini kayıt ettirmek için zahmete girmediler.

patiayak sirius black

Böylece bütün prosedürleri egale ettiklerinde, bir hayvana dönüşebilmek birçok cadı ve büyücü için oldukça işe yaramıştır. Özellikle de Azkaban’dan köpek formunda kaçmasına rağmen uzun süre gizli kalabilen Sirius Black için. Diğer tarafta da yasadan gizlenmeyi ve kendi sahte ölümünü planlamayı başaran Peter Pettigrew var. Dolayısıyla kayıtlı Animagus olmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz…

Eğer hayvanları seven biriyseniz ve doğal şekilde birine dönüşebilmek isterseniz, Animagus olmak gerçekleştirebileceğiniz en harika sihir çeşidi olacaktır.

Zihinfend ve Zihinbendar

Acemi söylemi ile, Zihinfend ile insanların zihinlerini okuyabilirsiniz-ancak aslında iş bundan çok daha karmaşık. Severus Snape’in daha önce söylediği gibi, “zihin istediğin zaman açıp keyfine inceleyebileceğin bir kitap değil.”

Hem Zihnefend hem de Zihinbend (zihnefendin karşı büyüsü) kavramlarını tanımaya Lord Voldemort’un Harry’nin zihnine nüfuz etmekte becerikli olduğunu öğrendiğimiz Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında başlamıştık. Karşılığında, Harry karşıt büyüsü Zihinbend ile mücadele etmişti ve birçok denemesinde de zihnini kapatmada başarısız olmuştu. Kendisine bu konuda ders veren Profesör Snape’in ise her iki alanda da son derece kendine güvenen bir uzman olduğunu öğrenmiştik. Profesör Dumbledore da bu alanda yeteneklerini göstermişti. Harry Potter ve Melez Prens’teki gizli görevinde Draco Malfoy’un da Zihinbend konusunda uzmanlaştığını bile öğrenmiştik.

Snape zihinbend

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar?’da, Zihnefend konusunda son derece yetenekli Queenie Goldstein ile tanışıyoruz. Ancak kendisi bu yeteneklerini Jacob ve Newt gibi başkalarıyla bağ kurmak için nazikçe kullanıyor, hatta Newt bundan pek hoşlanmıyor. Bu sihirsel becerideki durum da bu zaten-oldukça istilacı bir sihir ve her ne kadar No-Maj Jacob, Queenie’den oldukça etkilenmiş ve ona hayran olmuşsa da, Newt bunun belalı bir gariplik olduğunu düşünmüştü.

Gerçekten de, bu yetenek insanlarla ilişkilerinizi zorlaştırabilme riski taşıyor. İnsanlar bir Zihnefendarın yanında olduklarını bildiklerinde ne düşündükleri hakkında sık sık savunmacı hissedebiliyorlar. Ancak yine de bunun son derece yararlı bir yetenek olduğunu da söylemeliyiz tabi.

Bahsedilmeye değer diğer yetenekler

Sihir dünyasının içinde olağan dışı pek çok sihir parçası da sergilenmektedir. En göze çarpanları bir süpürgenin üzerinde uçmak, Patronus büyüsü yapmak, asasız büyü, sözsüz büyü, Cisimlenme, Hortkuluk yaratma. Dumbledore bir seferinde “görünmez olmak için pelerine ihtiyaç duymadığını” söylemişti ve biz de buna benzer başka ne gibi yetenekler olabileceğini merak ediyoruz.

Bir de kendisi de yarı Veela olan Fleur’dan öğrendiğimiz kendi sihirli auraları ve imkansız güzellikleri olan Veelalar var. Veela saçları asaların kor teli olarak da kullanılabiliyor.

Aynı zamanda sihirli rahatsızlıklar da var. Örneğin Obscuriallar, vampirler ve kurt adamlar, bunların hepsi de pek istenmeyen özelliklerle geliyor. Obscuriallar, genellikle kısa ömürleriyle biliniyor, diğer taraftan kurt adam olmanın zorlukları da Harry Potter serisinde çokça bahsedilen konulardan biri.

veela

Voldemort ile bağlantısı nedeniyle Harry’nin de Çataldili konuşabildiğini biliyoruz-ancak genellikle bu özelliğin Salazar Slytherin soyundan gelenlerde görüldüğü bilinir.

Kazanılmış bazı özellikler, yanlış kişi tarafından ya da yanlış şekilde sunulduğunda korkunç şekilde ters gidebilir. Örneğin, Raczidian adlı eski bir karanlık büyücü bir zamanlar savunma büyüsü olan Patronus büyüsünü kullanmak istediğinde büyünün ters teptiği söylenir, bu nedenle de yaşamı larvalarla dolu olarak sona ermiştir!

Diğer ustalık gerektiren yeteneklerden Cisimlenme de Septirme ile sonlanabilir. Bunu Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda Ron’un korkunç şekilde tecrübe ettiğini görmüştük.

Gördüğünüz üzere, bu sihirli yetenekler kendi komplikasyonlarını beraberinde getirebiliyo. Yine de bazı beceri gerektiren sihirli fenomenler sahip olan cadı ve büyücüyü diğerlerinden bir adım öne taşıyabilir.

Eğer siz de sihir dünyasında yaşıyor olsaydınız bu yeteneklerden hangisine sahip olmak isterdiniz? İlk duyduğunuz andan itibaren sizi en çok heyecanlandıran yetenek hangisi oldu? Yorumlarda buluşalım!

Kaynak: Wizarding World

16 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir