Peron Dokuz Üç Çeyrek Beyaz Perdeye Nasıl Taşındı?

harry_hedwig_bavul

King’s Cross İstasyonu’nun şimdilerde göze çarpmayan kurgusal kısmı filme doğru mekanda alınmış olabilir. Fakat sihirli bir perona açılan bu geçit, gerçekten de peron dokuz ve on arasında değildi. Gelin hep birlikte Peron Dokuz Üç Çeyrek‘in nasıl beyaz perdeye aktarıldığına bakalım.

Harry Potter: Filmlerden Büyülü Mekanlar kitabında bu durum nasıl anlatılmış okuyoruz.

Rubeus Hagrid, Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında Harry’nin eline Hogwarts Ekspresi biletini tutuşturduktan sonra. Harry Peron Dokuz Üç Çeyrek’e kendi başına gitmek zorunda kalmıştı. Peron 9 ve 10’u bulmasına rağmen, bir sonraki adım olarak ne yapacağından emin değildi. Neyse ki büyücü Weasley Ailesi gelmişti ve gizlenmiş bir perona tuğla bir duvardan nasıl geçeceğini gösterdi.

Film yapımcılarının, King’s Cross İstasyonu’nun gerçek 9 ve 10’uncu peronlarında bu sahneyi çektiğini varsaymak doğal olurdu. Fakat Stuart Craig, gerçeği şöyle açıklıyor:

Dokuz ve onuncu peronlar ana istasyon binasında değildi. Kenarı taraftaki ek bir binanın içindeydiler. Büyük tuğla payandaları olan bir peron seçmiştik. Büyük ve destekleyici kemerlerle başka bir perona bağlanıyordu. Diğer tarafa geçmeden önce içinden geçebilecekleri dayanıklı bir duvar sağlıyordu.

Peron Dokuz Üç Çeyrek, aslında platform dört ve beş arasına kurulmuştu.

harry_hedwig

Filmler boyunca duvardan perona geçme işlemi dijitalleşti. Yine de Felsefe Taşı yönetmeni Chris Columbus, pratik efektleri mümkün olduğunda kullanmayı tercih etmişti. Tuğla örülmüş bir geçiş yolunu Daniel Radcliffe (Harry) ilk kez geçmeyi deneyimleyebilsin diye stüdyoya kurdurmuştu. King’s Cross seti ise Pazar günü kurulmuştu; böylece istasyon en az kalabalık döneminde olmuştu. Ve gerçekten tenhaydı – ta ki yolcuların çekimleri fark etmesine dek. Columbus o günü şöyle hatırlıyor:

Gerçek Hogwarts Ekspresi’ni peronun raylarına oturtmuştuk ve peronun tabelasını dokuz üç çeyrek olarak değiştirmiştik. Böyle bir treni King’s Cross İstasyonu’nda gördüğüne inanamayan devasa bir kalabalık etrafı sarmıştı.

harry_ron_platform_9_3-4

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2’de ise, Harry’nin Hogwarts’tan mezun olmasından on dokuz yıl sonra, Harry, Ginny, Ron ve Hermione Peron Dokuz Üç Çeyrek’e dönüyor; şimdi, Hogwarts öğrencisi olarak trene binen çocuklarına eşlik eden ebeveynler olmuşlar. Ve yine peron sadece trenle değil, yanındaki memnun durumdaki izleyicilerle dolmuştu.

Sizler Peron Dokuz Üç Çeyrek’i görmek ister miydiniz? Hayallerinizdeki peron ile filmlerdeki peron uyumlu mu? Düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın!

peron-dokuz-uc-ceyrek-pottermore

Ayrıca bunlar da ilginizi çekebilir:

J.K. Rowling’in Kaleminden “Peron Dokuz Üç Çeyrek” Hakkında Her Şey

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir