Pottermore’dan Bir Patronus Rehberi

Patronus-buyusu

Expecto Patronum!

Pottermore, Patronusumuzu bulmamız için hazırladığı güzel bir testin ardından ayrıntılı bir Patronus yazısını bizlere sunmuştu. Herkesin favori savunma büyüsü hakkında sizlere hazırlanan bu kullanışlı rehberi, zevkle okumanız için size sunuyoruz. (Spoiler içerir!)

Bu Olağanüstü Büyüyü Kimler Yapabilir?

En yetenekli büyücülerin bile zorluk çekebildiği Patronus, ileri düzey bir büyü çeşididir. Harry Potter cismani bir Patronus yapabilen en genç büyücülerden biridir. Profesör Lupin, Harry’ye bu büyüyü on üç yaşındayken öğretmiştir.

Tam Olarak Nedir?

Profesör Lupin’in Harry’ye Azkaban Tutsağı’nda da söylediği gibi, ‘Patronus bir tür Ruh Emici-savuşturucudur – seninle Ruh Emici arasında kalkan görevi gören bir koruyucudur.’ Ayrıca ‘bir tür pozitif güçtür, Ruh Emicinin beslendiği şeylerin – umut, mutluluk, varlığını sürdürme arzusu – bir yansımasıdır, ama gerçek insanlar gibi umutsuzluk hissetmez, bu yüzden Ruh Emicilerin ona zararı dokunmaz.’

Patronus cismani olmayan ve cismani olan şeklinde iki forma sahiptir. Patronus büyücü veya cadının becerisine göre şekillenir. Her bir Patronus onu yapan büyücü ya da cadıya eşsizdir ve bazı durumlarda bir Patronusun şekil değiştirmesi mümkündür.

Patronus yapabilmiş büyücüler ve cadıların, hikaye boyunca önemli Patronus anlarıyla birlikte bir listesi sizlerle.

Harry Potter – Çatal Boynuzlu Geyik

Harry çalılığın arkasından fırlayıp asasını çıkardı.

‘EXPECTO PATRONUM!’ diye haykırdı.

Ve asasının ucundan biçimsiz bir pus bulutu değil, kör edici, göz kamaştırıcı, gümüşi bir hayvan fırladı. Harry gözlerini kısarak ne olduğunu anlamaya çalıştı. Ata benziyordu.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry’nin Patronusu babasınınki ile aynı şekle sahiptir. İlk kez Kara Göl’de Hermione ve Sirius’a saldıran Ruh Emicilere karşı yapmıştı ve ilk bakışta bir ata benziyordu.  Tesadüf olarak, Harry’nin gelecekteki eşi Ginny Weasley’nin Patronusu bir at.

patronus_harry

James Potter – Çatal Boynuzlu Geyik

James Potter’ın Patronusu, Animagus formu ile aynıdır.

Lily Potter – Gümüş Maral

Kocasının Patronusunun dişi formudur. Sonradan öğrendiğimiz üzere, Severus Snape, neredeyse tüm hayatı boyunca Lily’ye aşık kişi, Patronus olarak Gümüş Maral’a sahipti.

Albus Dumbledore – Anka Kuşu

’Gidip birini çağırayım mı?’ dedi Harry. ‘Madam Pomfrey’yi?’

‘Hayır,’ dedi Dumbledore hemen. ‘Burada bekle.’

Asasını kaldırıp Hagrid’in kulübesine doğru tuttu. Harry asanın ucundan gümüşi bir şeyin fırlayıp ağaçların arasından bir hayalet kuş gibi süzüldüğünü gördü.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Dumbledore’un Patronusu bir anka kuşudur, hikayede ilk kez Viktor Krum Sersemledikten sonra Hagrid’i çağırmak için kullanmıştır. Dumbledore’un bu yaratıkla benzeşmesi şaşırtıcı değildir, özellikle hayvan yoldaşının esrarengiz ve sadık bir anka kuşu, Fawkes olduğu bilinirken.

Remus Lupin – Kurt

Remus Lupin kurtadam olduğu gerçeğinin açığa çıkmaması için sıklıkla Patronusunun kılığına girer.

Nymphadora Tonks – Kurt

’Tonks’un Patronusu şekil değiştirdi’ dedi Harry. ‘Zaten Snape söylemiştir. Nasıl olduğunu bilmiyorum. Niçin Patronusun değişir ki?’

Lupin’in hindisini çiğnemesi zaman aldı ve yuttuktan sonra yavaşça ‘Bazen… büyük bir şok… Duygusal bir çalkantı…’ dedi.

‘Büyük görünüyordu ve dört bacağı vardı.’, ani bir düşünceyle çarpıldı ve sesi alçaldı. ‘Hey… şey olamaz – ?’

Harry Potter ve Melez Prens

Evet, Harry, olabilir. Tonks’un Patronus’u Lupin’e aşık olduktan sonra bir kurta dönüşmüştü, eğer varsa gerçek aşkın keskin bir işaretiydi.

Minerva McGonagall – Kedi

‘Gel. Diğer bina başkanlarını uyarmalıyız. O pelerini giysen iyi olur.’

Kapıyı geçti ve geçtikten sonra asasını kaldırdı. Ucundan gözlerinin etrafında gözlük izi olan üç tane kedi fırladı. Patronuslar; Profesör McGonagall, Harry ve Luna tekrar aşağıya indiklerinde şık bir şekilde öne fırlayarak spiral merdivenleri ışıkla doldurdular.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Tabi ki Profesör McGonagall Patronus yapabilir. Çok ileri düzey bir büyü, ve bir Profesör McGonagall, aynı anda üç kez yapabilir. Burada, McGonagall Patronusları iletişim için kullanıyor – bina başkanlarını Voldemort’un yakında Hogwarts’a saldıracağı konusunda uyarmak için. Ve sonra Hogwarts Savaşı başlıyor.

Severus Snape – Gümüş Maral

‘Onu mu?’ diye bağırdı Snape. ‘Expecto Patronum!’

Ve asasının ucundan gümüş bir ceylan fırladı. Ofisin zeminine düştü, ofisi sekerek geçti ve pencereden dışarı süzüldü. Dumbledore onun uçarak uzaklaşmasını izledi, gümüşi ışıltı solup kaybolduğunda gözleri yaşlarla dolu olarak Snape’e döndü.

‘Bunca zaman sonra bile mi?’

Her zaman,’ dedi Snape.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Bunca zaman sonra bile hala etkileyici. Snape’in Patronusunu ayrıca Godric Gryffindor’un kılıcını bulması için Harry’ye rehberlik ederken Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda görmüştük.

Dolores Umbridge – Kedi

En favori profesörlerimizden birinden en kötüsüne, Dolores Umbridge’in Patronusu da bir kedi, aynı duvarlarına astığı zevksiz dekoratif tabaklarda olanlar gibi.

Aberforth Dumbledore – Keçi

Bu sırada, Aberforth’un Patronusu bir keçidir, Domuz Kafası’nda Ölüm Yiyenleri Harry’nin geyiği yerine bir keçi gördüğünde inandırmak için kullanmıştır.

Kingsley Shacklebolt – Vaşak

Zarif şekilde parlak vaşak, şaşırmış dans eden insanların arasına indi. Kafalar çevriliydi, sanki dansın ortasında birden donmuşlardı. Daha sonra Patronusun ağzı iyice açıldı ve Kingsley Shacklebolt yüksek, derin sesiyle ağır bir şekilde konuştu.

‘Bakanlık düştü. Scrimgeour öldü. Geliyorlar…’

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinin Patronuslarını iletişim aracı olarak kullanmalarının bir örneği olarak, Shacklebolt’un vaşağı Bill ve Fleur’un düğününde dans pistine iner.

fleur_bill_wedding

Arthur Weasley – Gelincik

Harry asasını çıakrdı ve etrafında dönüp, bir gümüş Patronusun misafir odasının penceresinden uçup yere, onların önüne inerken, iyice katılaşıp gelincik görünümünü aldığını ve Ron’un babasının sesiyle konuştuğunu gördü.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Bay Weasley’nin Patronusunun gelincik (weasel) olması ne kadar da zekice.

Dumbledore’un Ordusu

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında, Harry arkadaşlarına ve Dumbledore’un Ordusu üyelerine Patronuslarını nasıl yapacaklarını öğretir, diğerlerine göre daha şanslı olanlar ise:

Cho Chang – Kuğu

Seamus Finnigan – Tilki

Hermione Granger – Su Samuru

Luna Lovegood – Yabani Tavşan

Ernie Macmillan – Yaban Domuzu

Ginny Weasley – At

Ron Weasley – Jack Russell Teriyeri

Hogwarts Savaşı sırasında, çeşitli şekillerde Harry’yi desteklemek için bu büyüyü kullanmışlardır.

Ron’un gümüş teriyerinin havaya fırladığını gördü, solukça parladığını ve yok olduğunu gördü; Hermione’nin su samurunun havada döndüğünü ve solduğunu fark etti ve kendi asası elinde titredi, neredeyse gelmekte olan hiçliği, hissizliği karşılamıştı.

Ve sonra gümüş bir yabani tavşan, yaban domuzu ve tilki Harry, Ron ve Hermione’nin başlarının yanından süzüldü: Ruh Emiciler yaratıkların yaklaşmasına fırsat vermeden geri çekildi. Üç kişi daha karanlıktan çıkagelmiş ve yanlarında durmuştu, uzanmış asalarıyla Patronus yapmaya devam eden: Luna, Ernie ve Seamus.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Son Olarak, Patronus Büyüsü Nasıl Yapılır?

‘EXPECTO PATRONUM.’ büyülü sözleriyle. Bağırmanızı kastetmiyoruz, fakat gerçekten istediğinizi belirtircesine söylemelisiniz. Şimdi gidin, kendi Patronusunuzu keşfetme zamanı.

Patronusunuzu keşfetmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz: Pottermore ile Patronusunuzu Keşfedin!

Patronus Büyüsü hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

Harry Potter patronus

⁠⁠⁠Evapsie!
Site Yorumları
18 Yorum