Quidditch Oyununda Hayatta Kalma Rehberi

Quidditch

Bunu böyle düşünen sadece biz miyiz yoksa Quidditch gerçekten de tehlikeli mi? Galip gelmeyi bir kenara bırakalım, işte size Pottermore‘un hazırladığı, Quidditch maçlarının sonuna kadar hayatta kalma önerileri!

Dürüst olmak gerekirse, eğer Quidditch oynamışsak ve maçın sonuna kadar hayatta kalmayı başarmışsak, kimin kazandığı açıkçası umurumuzda olmaz- sevinç nidaları içinde hala nefes alıyor olmanın haklı gururunu yaşarız. Her şey bir kenara, özellikle de standart bir Quidditch maçındaki faul sayısının 700 civarı olduğunu düşünürsek- zerre acıması olmayan iki yaramaz Bludger’a değinmiyoruz bile.

Peki, cadılar ve büyücüler bir Quidditch maçının sonuna kadar hayatta kalmayı nasıl başarıyorlar? Bu yazımızda size ilham verebilecek birkaç fikri özetledik…

Suratınıza devasa demir topları savurabilecek oyuncularla aranızı iyi tutun

“Ee- hiç Bludger’ın birini öldürdüğü oldu mu?” diye sordu Harry, öylesine sormuş gibi görünmeye çalışarak. “Hogwarts’da asla. Birkaç çene kırığından daha kötü bir şey olmadı. Şimdi, takımın son oyuncusu Arayıcı’dır, yani sen. Senin Quaffle ya da Bludgerlarla ilgili endişelenmene gerek yok-” “-Benim kafamı yarmadıkları sürece.”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Muggle futbol takımlarının atak yapan orta saha oyuncuları varken, Quidditch takımlarının da size atak yapan oyuncular bulunur. Tabii ki Vurucular’dan bahsediyoruz. Size gidip onlarla can ciğer kuzu sarması olun demiyoruz tabi ama, şöyle söyleyelim; o dev sopalılarla ters düşmek istemezsiniz.

Her Quidditch duayeninin de bileceği gibi, Vurucu’nun görevi sihirli Bludgerları kendi takımından uzağa fırlatmak ve karşı tarafa gitmesini sağlamaktır- ama bazen de bu pozisyonlarını kendi kişisel intikamlarını almak için kullanmalarıyla bilinirler.

Vincent Crabbe’nin Harry’ye onun bir maçı yenecek cesarette biri olduğunu düşündüğü için Bludger’ı savurduğu zamanı örnek alalım. Fred ve George da bulundukları pozisyonun avantajını kullanmalarıyla bilinirler aslında; bir keresinde Bludger’ı geçici hakem Severus Snape’e sırf o Severus Snape olduğu için atmaları gibi.

Başka oyuncuların arkasından bakakalmayın.

“Harry, şimdi bir centilmen olmanın zamanı değil!” diye kükredi Wood, Harry’nin çarpışmadan kaçınmaya çalışırken yalpaladığını görünce. “Gerekirse süpürgesinden düşür!”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Şu eski şarkıyı bilirsiniz: “Havada Aşk Var” Aslında olmasa daha iyi. Quidditch gerçekten de tehlikeli bir spor ve eğer dikkatiniz dağılırsa, ya maçı kaybetme ya da kafanıza bir Bludger yeme riskiyle karşı karşıyasınız demektir. (Asıl problemin Bludgerlar olduğunu tartışabiliriz aslında ama hadi bu seferlik kuralları eleştirmeyelim.)

Harry’nin pek çok Quidditch maçında sadece Ravenclaw’un arayıcısı Cho Chang’e olan karşılıksız aşkından hüküm yediği için değil, aynı zamanda Gryffindor’dan yoldaşı olan Ginny Weasley için de süpürgesi üzerinde yalpalaya yalpalaya dalışa geçmek zorunda kaldığını hatırlarsınız. Ve evet, her iki durumda da bu güzel kızlarımıza dalıp gittiği için ya Oliver Wood tarafından pataklandığını ya da bir Bludger tarafından birkaç kez sersemlediğini de… Bunları aşağıya sakla istersen Harry!

Herhangi bir tehlikeli gövde gösterisini Profesör Lockhart etraftayken yapmaya kalkma!

Evet, her sporda rekabetçi olmak oldukça güzel bir şeydir, ama kazanmak bir anda kolunun yok olmasından daha mı iyi? Bize katılmayanlar olacaktır. Örneğin Harry, Quidditch maçı esnasında Snitch’i yakalamak için şekilden şekle girip kendini tehlikeye atmıştı. Hatta daha ilk maçında neredeyse boğuluyordu…

Sonralarında şiddetli yağmura veya sadece küçücük tefecik bir Bludger(!) tarafından vurulmuş olmasına rağmen sonuna kadar gittiği zamanları da oldu. Burada “son” dan kastımızın ne olduğunu biliyorsunuz: Harry kolunu kırdı ve sonrasında da Profesör Lockhart Harry’nin kolundaki tüm kemikleri yok ederek işleri maalesef biraz daha zora soktu. Bu durumda Harry’ye şüphe etmenin faydalarından bahsedebiliriz, ama Harry nereden bilebilirdi ki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin hocasının aslında bu konuda birazcık berbat olduğunu? Sadece aklınızda dursun, Quidditch oynarken geri zekalılardan uzak durmaya özen gösterin.

Belki de başka bir hobi edinmelisindir?

Bir saniye, evde geniş geniş yayılıp bu kışın en moda desenlerini kazaklarınıza nasıl çıkartacağınız konusunda dergilerden fikir almak varken neden burada durmuş sürekli Quidditch’te hayatta kalma önerilerimizi dinliyorsunuz? Üstelik örgü oldukça da güvenli bir fikir… Bludgersız hava sahası. Problem yok!

Sadece editörümüzün şiddetli isteği üzerine örgü şişleri konusunda dikkatli olmanızı uyarmak durumundayız. Olursunuz değil mi?


bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda Quidditch

Quidditch Oyunları Ekrana Nasıl Taşındı?

Ülkemizdeki Muggle Quidditch’inin Öncülerinden ODTU Hippogriffs İle Söyleşi Yaptık!

Quidditch’in Harry’nin Sağlığına Hiç de İyi Gelmediğini Gösteren 6 Olay

İngiltere ve İrlanda’nın Köklü Quidditch Takımlarını Yakından Tanıyalım!

Etiketler: