İngiltere ve İrlanda’nın Köklü Quidditch Takımlarını Yakından Tanıyalım!

hogwarts quidditch

Hepimizin kalbinde Ron Weasley için ayırdığı küçük, tatlı bir köşe var. 1892’den beri kupayı kazanamamış ancak yılmayan cesur oyunculardan oluşan Chudley Cannons‘a karşı olan tutkusu her zaman yüzümüzü gülümsetiyor. Ancak bazılarımız için turuncu pek de güzel bir renk olmayabilir. Şanslısınız ki İngiltere ve İrlanda liginde destekleyebileceğiniz daha bir sürü Quidditch takımı var. Neden onlardan birini denemiyorsunuz?

Gelin Pottermore ile bazı Quidditch takımlarına hep birlikte göz atalım!

The Holyhead Harpies
The Holyhead Harpies

Harpies Wales‘teki Holyhead şehrini temsil eden, ligdeki sadece kadınlardan oluşan tek takım. Kısa süre vuruculuk yapan ve kendisi hakkında “harika ancak tehlikeli” denilen Gwenog Jones takıma uzun süre kaptanlık etmiştir. Jones daha sonra Galler’in ulusal takımını yönetmek için ayrılmıştır. 2014 Quidditch Dünya Kupasında Brezilya takımının direktörüne şevkle yaptığı bir lanet sonrası kendi takımının vurucuları onu bastırmak zorunda kalmıştır(Bu yaşanmadan önce Brezilya direktörü Jones’un kovalayıcıları için ‘yeteneksiz cadalozlar’ demiştir). Ginny Potter, evlenmeden önceki soyadıyla Weasley, Jones’un büyük bir hayranıydı. Yatak odasının duvarına asılı bir posteri bile vardı ve muhtemelen Jones Harpies için profesyonel olarak oynama kararı alınca büyük bir gurur kaynağı olmuştur.

The Appleby Arrows

The Appleby Arrows

İngiltere’den kuzeyinden çıkan takım Arrows‘un üniformaları ligdeki en çekicilerden biri. Soluk maviye bürünmüş cübbelerin üstünde bir gümüş ok tutuşturulmuş. Takımın iftihar duyduğu, kendilerine özgü bir kutlama şekilleri de vardır. Ne zaman bir Appleby kovalayıcısı sayı attığında hayranlar asalarını kaldırıp hava ok yollarlar. Ancak ne yazık ki bir hakemin maçta asi bir ok yüzünden bedavaya burun piercingi almasıyla bu kutlama yasaklanmıştır.

Arrows’un en ünlü -ve de söylemeye gerek olmasa da en etkileyici- başarısı Avrupa’nın Vratsa Vultures takımını 16 gün süren maçın ardından yenmesi olabilir. Hayranı olmak için müthiş bir takım.

The Wimbourne Wasps

The Wimbourne Wasps

Yine İngiltere’den gelen The Wimbourne Wasps takımı adını Appleby Arrows ile yaptıkları bir müsabakada vurucularının onların arayıcılarının olduğu yerdeki bir eşekarısı kovanını vurmasıyla almıştır. Ki bunun iki takım arasında sonu gelmez bir rekabetle sonuçlandığını söylemeye gerek yok sanırım. Wasps’ların cübbesi tahmin edileceği gibi siyah ve sarı çizgilerden oluşuyor. Ludo Bagman‘in 1994 Düünya Kupasında Harry ile karşılaşmasını hatırlarsanız o da bu cüppeyi giyiyordu. Kendisi de Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi‘nin başına geçmeden bu takımda bir süre oynamıştır. Wasps fanlarına kendilerine Stingers (İğne) derler ve penaltılar sırasında topu atacak karşı takımın kovalayıcısına doğru dikkat dağıtmak için yüksek sesle vızıldarlar. Yani rakibinizi sinir etmek istiyorsanız bu takım tam size göre.

The Ballycastle Bats

The Ballycastle Bats

Bu Kuzey İrlanda takımı kaymak birası reklamlarında da yer alan maskotları meyve yarasası Barny ile ünlüdür. Yarasa teması elbette cübbelerine de işlemiştir; siyah cüppe üstüne kıpkırmızı bir yarasa logosu. Bu kendilerine gökyüzünden gelirlerken heybetli bir görünüm de sunuyor. Ayrıca The Ballycastle Bats yirmi yedi şampiyonlukla İngiltere ve İrlanda Ligi’ndeki ikinci en iyi takım olmakla da ünlüdürler. Bazıları bunun maskotları Barny‘den daha önemli olduğunu düşünebilir.

The Montrose Magpies

The Montrose Magpies

Bats tam ligin en iyi takımı olacakken Montrose Magpies yüzünden direkten dönmüşlerdir. Otuz iki kere şampiyonluk ve iki kere de Avrupa Şampiyonası kazanmış bir İskoçya takımı. Kovalayıcılarından biri Muggle futboluna sarıp tekniklerinden bazılarını Quidditch‘e taşımaya çalıştığından son yıllarda formdan düşmüşlerdir. Bu en nihayetinde arayıcılarından birinin önündeki Snitch’e tekme atılması ve kilit bir maçın kaybedilmesiyle sonlanmıştır. Bu kovalayıcı tabii ki kovulmuştur. Yani kendileri yine zirveyi oynamaktadır.

Puddlemere United

Puddlemere United

Puddlemere United ‘Vurun O Bludgerlara Çocuklar, Ve Atın Şu Quaffleı Buraya’ gibi heyecanlı şarkılarıyla bu süpürge sopa sallama oyunun hayranlarınca takdir edilir. Eski Gryffindor takım kaptanı Oliver Wood‘u kapmakla kalmadılar, Albus Dumbledore‘un da tercih ettiği bir takım oldular.

Not: Takım armaları temsilidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

* Yeni Başlayanlar İçin 5 Adımda Quidditch

* ODTU Hippogriffs İle Söyleşi

* Quidditch’in Harry’nin Sağlığına Hiç de İyi Gelmediğini Gösteren 6 Olay

* Dumbledore’un Ordusu Quidditch Dünya Kupası Finalleri’nde Tekrar Toplanıyor

* Quidditch Oyunları Ekrana Nasıl Taşındı?

quidditch dunya kupasi

Site Yorumları
1 Yorum