Diğer Büyücülük Okulları #3: Mahoutokoro

Mahoutokoro

J.K. Rowling‘in dünyadaki diğer büyücülük okulları hakkında verdiği bilgilerde Afrika ve Brezilya‘daki okullardan sonra, sırada Asya’daki Japon büyücülük okulu var!

Mahoutokoro

Bu çok eski Japon büyücülük okulu on bir büyücülük okulu arasından en kısa öğrenci boy ortalamasına sahip olandır. Ayrıca öğrencilerini yedi yaşından itibaren kabul etmekte ancak on bir yaşına gelmeden okula yerleştirmemektedir. Büyücülük okulunun konukları her gün dev fırtına kuşları sürüsünün sırtında evlerinden okula gidip gelirler. Süslü ve zarif bir saray olan Mahoutokoro beyaz nefritten yapılmıştır ve‘ıssız’ (ya da Mugglelar’ın öyle düşündüğü) Minami Iwo Jima Volkanik Adası’nın tepe noktasında yer almaktadır.

Okula katıldıklarında öğrencilere bedenlerine göre büyüyen, giyen kişinin bilgisi büyüdükçe renk değiştiren, başlangıçta soluk pembe olup giderek altın sarısına dönüşen (tabii eğer öğrenci tüm büyü konularında üst düzey notlar aldıysa) büyülü cübbeler sunulur. Eğer cübbe beyaza dönerse, bu öğrencinin Japon büyücülerin kanunlarına ihanet ettiği ve yasa dışı öğretiler aldığı (Avrupa’da buna ‘Karanlık’ büyü diyoruz ) ya da Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü bozduğu anlamına gelir. ‘Beyaza dönmek’ berbat derecede utanç verici bir olaydır, ki öğrenci anında okuldan uzaklaştırılır ve Japon Büyü Bakanlığı’nda yargılanır.

Mahoutokoro’nun itibarı sadece etkileyici akademik hünerlerine değil, ayrıca Qudditch’teki başarılarına da dayanır. Efsaneye göre, Quidditch Japonlarla yüzyıllar önce bütünüyle yetersiz süpürgeleriyle dünyanın etrafını dolaşma girişimi sırasında rotadan sapmış deli dolu Hogwarts öğrencileri tarafından tanıştırıldı. Mahoutokoro’dan gezegenlerin hareketini inceleyen bir büyücülük ekibi tarafından kurtarılan Hogwartslı grup, Japon meslektaşlarına oyunun esaslarını öğretebilecek kadar uzun süre misafir edildiler. Bu hayatları boyunca pişman olacakları bir hareket oldu. Japon Quidditch’te gerçek bir dünya markası oldu. Japon Quidditch takımının her üyesi ve şu anki Şampiyonlar Ligi kazananı (Toyohashi Tengu) hünerlerinin sebebini Mahoutokoro’daki, fırtınalı havalarda çalkantılı denizde yaptıkları idmanlarına bağlıyor. Çünkü onlar sadece Bludgerlara karşı değil, komşu adadaki Muggle uçakları için de gözlerini açık tutmalılardı.*

*İkinci Dünya Savaşı.

Diğer büyücülük okulları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir