Narcissa ve Lucius Malfoy Beyaz Perdeye Nasıl Aktarıldı?

NarcissaMalfoy

Malfoylar ailelerin en arkadaş canlısı olmayabilir fakat çok tarz bir çift olduğunu inkar edemezsiniz. Şimdi, bu ikonik görünüşün nasıl başarıldığına göz atmak için sahne arkasına gidiyoruz.

Jason Icaacs Leavesden Stüdyolarına geldiğinde, Lucius Malfoy’un Harry Potter ve Sırlar Odası’ndaki görünümü için kostüm ve makyaj danışmanı olmuştu. Karakterin çizimlerindeki iğne şeritli kıyafetleri ve kısa, siyah saçı gördüğünde oldukça şaşırmıştı.

Isaacs olanı şöyle hatırlıyor: “Biraz paniklemiştim. Çünkü tıpkı benim gibi görünüyordu!

Isaacs, Tom Felton’ın karakteriyle fiziksel bir bağlantı görememişti ve halihazırda çizimleri onaylayan yönetmen Chris Columbus ile konuştu.

Lucius’ın Muggle’ları hor gören birisi olarak, bir Muggle gibi giyinmek istemeyeceğini düşündüm. Kadife ve kürkten oluşan bir görünümü olmalıydı. Ve takıları ailesinde yüzyıllardır bulunan şeyler olmalıydı.

Isaacs kostüm departmanına Columbus’a fikirlerini göstermek için yardım etmelerini istemişti. Buna beyaz-sarı peruk da dahildi ve yönetmen değişim için ikna olmuş gibiydi.

‘Başka bir şey var mı?’ diye sormuştu ve ben onayladım. Bir baston istiyordum. Ve dedi ki ‘Niye, ayaklarında bir sorun mu var?’

Isaacs bunun ilginç bir yaklaşım olabileceğini düşündüğünü açıkladı, asası bastondan çıkmalıydı. Diğer büyücülerin aksine; onlar asalarını ceplerinde taşıyordu.

Talihliydim ki Daniel Radcliffe oradaydı ve kulağa havalı geldiğini söyledi. Ve daha da talihli olarak, Chris Columbus oldukça açık fikirli, işbirlikçi bir insandır ve orijinal konseptin değişmesine izin verdi.

LuciusMalfoy Illustration

Kostüm tasarımcısı Michael O’Connor, Lucius’ın kurumsal bir figür olmasını önerdi.

Bankacılar gibi, çok parası olan insanlar, ve çok çok uzun kan bağına ya da soy ağacına sahip biri gibi. Eski kafalı büyücülerden biriydi ve safkan olmayanlardan hoşlanmıyordu. Ve bu işe böyle giriştik.

Daha yaşlı Malfoyların kıyafetleri şıktı ve biraz Edward dönemini andırıyordu. Yüksek boyunlu cüppeler ve yılankavi-stili olan gümüş mücevherlerle birbirine tutturulan as kürklü yakaları olan pelerinler giyiyorlardı. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı için, Jany Temime kapüşonlu cüppelerinin altına Lucius – ve diğer Ölüm Yiyenler – için kapitone deri bir zırh tasarlamıştı; Isaacs onun kendisini bir ‘büyücü ninja’ gibi hissetmesini sağlamıştı.

Ve hala bastona sahip olsa da, Lucius savaş sahneleri için yılan kafası olan bir asaya sahipti. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm Bir ve İki’de, Lucius Azkaban’daki görevinden döndükten sonra, tecrübe ettiği şeyler yüzünden kıyafetleri dağılmıştı ve saçı darmadağınık olmuştu.

LuciusMalfoy

Isaacs, Lucius karakterinin değişime açık olduğunu ve kostum ve makyaj departmanlarına çok emek düştüğünü söylüyor.

Şu uzun, uçuşan cüppelerden birine sahiptim fakat ellerimi koymak için cepleri yoktu. Bu yüzden kambur duramıyordum. Ayrıca baston da bu duruşumu destekliyordu. Ve tapılası, uzun düz ve sarı saçlarımı korumak için kafamı geriye atmam gerekiyordu. Sanki sürekli burnumun üzerinden birilerine bakıyormuş gibiydim.

Lucius’un sesi hakkında ilham gelerek birkaç değişiklik yapmak istemişti.

Sesinden üstünlük ve yetki akıyordu, sanki gülünç bir sanat eleştirisi gibi. Mutsuzluğu sıkışmış, boğulmuş sesine yansıyordu. İlham mı? Eğer Alan Rickman ile aynı filmde oynuyorsanız, ‘uğursuz, tekin olmayan’ rolünün çıtasını oldukça yükseltmiş biriyle, çok olağandışı bir şey yapmak zorundasınız!

LuciusMalfoy F2

Aktris Helen McCrory, karakterinin adının, görünüşüne etki ettiğini söylüyor.

Yani, öylece dağınık bir giysiyle dolaşamazsınız, sizi Narcissa diye çağırıyorlar!

McCrory ve Jany Temime, Avrupai ‘aristokratik’ kesimleri ve şeritleri olan giysilere göz atmışlardı. 1950’lilerin giyimini yansıtan özel kıyafetler konusunda karar vermişlerdi. Temime şöyle açıklıyor:

O, hayatının çok da iyi olmayan bir döneminde olsa bile, hala mükemmel derecede zarif ve şık.

Narcissa’nın kıyafetleri, safkan statüsünü, Slytherin mirasını ve ailesine olan kendini adamışlığı yansıtıyor. “Kıyafetler çokça uğraş gerektirmişti,” diyor McCrory, “ve çok detaylıydı, bu yüzden sanki ailesinin bunlara uzun süredir sahip olduğunu hissediyordunuz.

Harry Potter ve Melez Prens’te giydiği kapüşonlu ve ışıltılı kıyafeti zeytin yeşiliydi, dalgalı gümüş çizgilerle bezenmişti ve neredeyse pul gibi görünün bir tasarımı vardı. Temime kıyafetlerin oldukça yere basan olmalarını istemişti. ‘Yapılı şekiller’ vardı, ve hatta paltosunun omuzlarında tahta çerçeveler vardı.

Draco’nun Borgin & Burkes’ü ziyareti sırasında Narcissa gri bir elbise giyiyor. A-çizgili bir etek, belden daraltılmış bir palto ve pelerine benzeyen yenler ve sırt kesimi mevcut.

Kıyafetleri bir çeşit gizem ve biraz gariplik sahibi olmalıydı.’ diyor. ‘Fakat aynı zamanda gerçekçi olmalıydı. En azından, karakterin gerçekçiliği.

NarcissaMalfoy F6

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm Bir ve İki’de, Narcissa Voldemort’a ve müritlerine ev sahipliği yapıyor. Temime, ‘Malikenin leydisi gibi’ diyor. Hatırladığı kadarıyla, siyah kadife bir cüppe ve içinde bej bir elbise giyiyor. Cüppede manşetler, cepler var ve önü yılankavi, sinirli bir karakteri yansıtan ışıltılı boncuklarla bezenmiş durumda. Gündüzleri Ölüm Yiyenlerle buluşurken, Narcissa başka bir kısa elbise giyiyor. Ön tarafı panelli ve daraltılmış göğüs kısmı bilinçli olarak pullu kumaştan yapıldı. Uzun siyah cüppesi ise dış çekimler için kopyalandı ve daha kalın bir kumaş ve boynunu sarmalayan vizonla tamamlandı. Gümüş, deri takılarla, her zamanki gibi boynunu sarmaladı.

Narcissa’nın saçı, Helen McCrory tarafından şöyle tanımlanıyor:

Bir başkaydı. Helena [Bonham Carter] siyah saçla filme alınmıştı. Onlar kardeşti, bu yüzden…

McCrory doğal sarışındı. Fakat fikir saç tasarımcısı Lisa Tomblin tarafından ortaya atılmıştı. Narcissa Malfoylarla o kadar uzun süre beraber olmuştu ki, saçı her iki büyücü ailesini de yansıtıyordu.

Farklı tiplerde sarı saç denedik. Farklı yapılandırmalar, ve sonunda bu ortaya çıktı,” diyor Tomblin, Narcissa’nın sarı ve esmer lüleleri hakkında. Fakat McCrory, bunun Narcissa’nın zarif stiliyle uyumlu olduğunu söylüyor. “Cadı ve Büyücü Dünyası’nda fark edilir derecede şık.” diyor.

Malfoy ailesinin çok da favori bir aile olmadığı aşikar. Fakat kıyafetleri, zenginliklerinin bir göstergesi. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

DracoMalfoy

Bunlar da ilginizi çekebilir:

J.K. Rowling’in Kaleminden “Draco Malfoy” Hakkında Her Şey

J.K. Rowling’den “Malfoy Ailesi” Hakkında Her Şey

Çılgın Teori: Draco Malfoy Bir Kurtadam mı?

Draco Malfoy’un Şeytani Bir Kötü Olmadığının 5 Esaslı Kanıtı

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir