Petunia Teyze’nin Yürek Burkan Hogwarts Hayalleri

petunia dursley fc
Petunia Dursley‘nin gerçekleşmeyen çocukluk hayali bir cadı olmaktı ve belki bu hayali Harry’ye karşı olan sert tavrını desteklemiş olabilir. Bir an durup sadece hayal edin acaba sihirli güçleri olsa Petunia nasıl biri olurdu?

Hogwarts‘a gitme fırsatı yakalayamamış olması mı onu tanıdığımız korkunç insana dönüştürdü yoksa Petunia her halükarda mı o kekremsi kişiliğiyle karşımıza çıkardı? Gelin bu sorulara birlikte cevap arayalım.

Privet Drive 4 Numara, Harry Potter kitaplarındaki en sihir dışı yer olsa da aynı zamanda şaşırtıcı bir sırrı da ev sahipliği yapıyor.

Petunia Teyze‘yi kocası Vernon ile birlikte, yeğeni Harry’nin büyülü yanından kurtulmaya yemin etmiş bir vasi oluşuyla tanıyoruz. Ancak, Severus Snape (nam-ı diğer Melez Prens)’in anıları sayesinde bir zamanlar Petunia’nın bambaşka arzuları olduğunu biliyoruz.

Sihirli Kardeş Rekabeti

Felsefe Taşı kitabıyla hayatımıza giren ve sevgili J.K Rowling‘in tabiriyle kemikli ve at gibi bir surata sahip olan Petunia Dursley neredeyse bir karikatüre benziyordu: Öyle bir kadın düşünün ki öksüz kalmış yeğenine ailesinde bir yer sağlamayı reddedecek kadar şeytani, onu aç bırakacak hatta bir dolapta uyumasına göz yumacak kadar adi. Ama atladığımız bir nokta var ki Petunia her zaman böyle birisi değildi.

Sonradan tanıdığımız ve hiç sevmediğimiz bulaşık eldiveni giyen Mrs. Dursley’e dönüşmeden önce Petunia Evans -ya da kız kardeşi Lily’nin deyişiyle Tuney–  aslında cadı olmak için can atıyordu. Tabii ki Evans ailesinin genç komşusu olan o korkunç çocuk- Severus Snape, Lily’nin filizlenmekte olan sihrini (o anda bahçedeki salıncağı resmen havalandırıyordu) fark edene kadar değil. İşte o zaman Petunia, kız kardeşinin gerçekten ne olduğunu ya da onun sahip olduğu şeyin ne olduğunu fark etmişti.

WB F8 Lily young hand open landscape HPDH2 08067

“Unutma Petunia”

Petunia’nın Harry’yi hor görmesinin sebebi büyük ihtimalle cadı kızkardeşi Lily’yi uzun zamandan beri kıskanıyor olmasıydı. Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabından da hatırlayacağınız gibi Dursley’ler Harry’yi Privet Drive 4 numaradan göndermek istediği sırada Dumbledore, Petunia Dursley’ye “Unutma Petunia” diyerek evin duvarlarını çınlatan bir Çığırtkan göndermişti. Şüphesiz Dumbledore, Harry bebekken onunla birlikte Dursleylerin kapısının önüne bıraktığı mektuptan bahsediyordu. Ancak Albus yazmak için bir sebep bulduğunda kalıcı sonuçlar doğuracak başka bir durum vardı.

Petunia daha bir çocukken, Hogwarts’a kabul edilmek için yalvaran bir mektup kaleme alınca Müdür’den nazik bir cevap almıştı. Dumbledore onu kibarca reddettikten sonra, Tuney kız kardeşinden ucube diye bahsetmeye başladı.

Hayal kırıklığına uğrayan Petunia, Lily ve Snape çok hızlı arkadaş olduklarında onları gözetleyerek asla bir parçası olamayacağı büyücülük dünyasından parçalar toplamış oldu.

Bir seferinde Vernon Amca, Petunia Azkaban Hapishanesi ile ilgili konuştuğunda şaşkına dönmüştü. Ama bu Harry’nin Petunia, Ruh emicilerin bir muggle için inanılamayacak kadar yetkin bir tanımını ağzından kaçırdığındaki şaşkınlığının yanında solda sıfır kalırdı. Asla sahip olmadığı sihirden nefret etmeye bu derece niyet etmiş olan Petunia bile, Voldemort’un geri döndüğünü öğrendiğinde dehşete düşmüş ve bu tavrıyla sadece bir anlığına Harry’ye gerçekten de onun annesinin kız kardeşi olduğu hissini uyandırmıştı.

Petunia Harry’ye çocukluk dönemi için gerçek bir yuva sağlayabilirdi. Ancak, Petunia’nın elinden alınan sihirli hayallerinin onu şu an olduğu insana dönüştürdüğü ortada- mutfak tezgahlarının ameliyathane temizliğinde olmasını yeğeninin saadetine tercih eden bir teyze(!).

Hatırlarsanız, Harry’le son vedalaşmaları sırasında sanki bir şey söyleyecekmiş gibi bir anlığına durmuştu. Tabii ki asla bir şey söylemedi ama bu duraksama anı, bize Petunia Dursley‘nin karakteri hakkında pek çok şey anlatıyor.

Dursley ailesi

Asla Var Olmayan Hogwarts Hayatı

Petunia bir cadı olsaydı, aksiliğinden yoksun daha hoş bir insan mı olurdu yoksa yanlış bir topluluğun içine mi düşerdi?

Belki Lily’nin aksine Draco Malfoy‘un annesi Narcissa‘yla hatta daha kötüsü Dolores Umbridge‘le birlik olurdu. Ortak zevkleri olan gösterişli çay takımları sayesinde bir bağ kurarlardı belki de. Ne yazık ki bunun cevabını asla öğrenemeyeceğiz.

Hayatı boyunca pek çok kötü şey söylemiş ve yapmış olsa da, muhtemelen Petunia’nın mutsuzluktan doğan ve kız kardeşinin sihriyle gölgelenen bir hayatı vardı. Bu sebeple de Petunia’nin büyücülük dünyasıyla bağını ortaya çıkaran bu ışıltılı anlar oldukça etkileyiciydi.

Büyüyüp bir yetişkin olduğunda Albus Dumbledore ile tanıştığı andaki yüzünün ifadesi paha biçilemezdi. Bunca şeyden sonra karşısındaki, bir zamanlar Hogwarts’a gitmeyi bu kadar çok istediğini yazdığı adamdı. Harry’yle olan o son anında yani neredeyse konuşacak gibi olup sonra tamamen sessiz kaldığı o anda aslında Petunia asla duyamayacağımız sözler söylüyordu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Petunia Teyze’nin Sonunda Gerçek Bir Cadı Rolüne Kavuştuğunu Biliyor muydunuz?
Harry Potter Teorilerinde Son Nokta: Petunia Teyze Aslında Bir Cadı mıydı?
Petunia Teyze’yi Canlandıran Fiona Shaw İle Keyifli Bir Söyleşi
Site Yorumları
8 Yorum