Petunia Teyze’yi Sevmek Mümkün mü?

petunia dursley fc

Bu ay gerçekten de Harry Potter hayranlarını ikileme düşürecek cinsten bir karakterin savunma yazısıyla karşı karşıyayız. Sizin görüşlerinizi merak ediyoruz ama ondan önce Pottermore, Petunia Dursley için neler demiş bir bakalım.

Dursleylerden nefret etmeyi severiz; Dursleyler dar görüşlü, materyalist ve Harry’ye karşı korkunçturlar. Ancak Petunia Teyze hakkında ne kadar çok şey okursak neden bu hâle geldiğini daha iyi anlayabiliriz.

“Lily yapma!” diye tiz bir çığlık attı büyük olanı.

Fakat kız salıncağın savrulduğu en yüksek noktada elini bıraktı ve uçtu, tam anlamıyla uçtu; büyük bir kahkahayla gökyüzüne doğru fırladı ve çocuk parkının asfalt zeminine düşmek yerine bir trapezci gibi, süzüldü de süzüldü, çok uzun süre havada kaldı ve yere çok hafifçe indi.

“Annem yapma demişti!”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Bir Muggle Çocukluğu

severus lily

Adı Petunia Evans iken Petunia Dursley’in büyüden nefret etmek ve korkmak için pek çok nedeni vardı. Çocukken küçük kız kardeşi Lily’nin pek çok tuhaf şey yaptığına şahit olmuştu. Bu da yetmezmiş gibi Lily Evans, Lily’nin hiç de tuhaf olduğunu düşünmeyen ve ona “büyü” ile ilgili şeyler anlatan Severus Snape adında pejmürde bir çocukla arkadaşlık kurmuştu.

Petunia Muggle kız kardeş olduğu için Snape gücünü bir ağaç dalını düşürüp ona çarpması için kullanarak Petunia’ya düşman olmakta gecikmedi. Fiziksel hasarın yanında canını duygusal açıdan da yakarak onu aşağılamaya devam etti.

“Gözetlesem de seni gözetlemezdim zaten,” diye ekledi kindar kindar, “sen bir Muggle‘sın.” Petunia bu kelimeyi anlamasa da, ses tonunun farkına varmaması imkânsızdı.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Başına gelen bu gibi durumlar Petunia’nın gelecek yıllarda büyüye olan tutumunu şekillendirmiş olabilir.

Snape’in Harry’e verdiği son anılarında Evans kardeşlerin eskiden yakın bir ilişkisi varmış gibi görünüyor. (Kardeşlerin hep yaptığı gibi) didişirlermiş ancak onları aynı zamanda beraber oyun oynarken, birbirlerini savunurken ve Lily’nin ablasına sevgiyle “Tuney” olarak seslenirken gördük.

Maalesef bir kızın diğerinin sahip olmadığı yeteneklere sahip olması gibi bir gerçek de ortadaydı. Bu durum Muggle kardeşler arasında bile yeterince zorken bu “yeteneğin” büyü olduğunu düşünün, sonuç ne olurdu? Bu, zavallı Petunia’yı nasıl bir hale sokmuştu?

“Müdür’e yazıp seni alsın diye yalvardığında ucube okul olduğunu düşünmüyordun ama.” Petunia kıpkırmızı kesildi.

“Yalvarmak mı? Yalvarmadım ben!”

“Müdürün cevabını gördüm. Çok kibardı.”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Ayrı Dünyaların Kardeşleri

lily james potter

Lily Hogwarts Ekspres’ine adımını attığı andan itibaren bu kızların yolları birden fazla şekilde ayrılmıştı. İki farklı dünyaya ait olduklarını anladılar ve Petunia geri planda hissetmekten kendini alamadı. Onun gözünde herhalde aileyi büyü parçalamıştı.

Petunia kız kardeşinin yeteneklerine imreniyordu ve açık konuşun hanginiz öyle olmazdı?  Herkes özel hissetmek ister ve bir noktada hepimiz sihir güçlerimizin olmasını istemişizdir. Asla bir cadı olamayacağını kabul etmeye mecbur kaldığında Petunia kendine “normal olan” şeklinde kimlik oluşturup uyumlu kişiliğiyle gurur duymuş ve Lily’nin “tuhaflığını” üstünlük taslamak amacıyla kullanmıştır.

“Onu olduğu gibi, garip bir yaratık olarak gören tek kişi bendim! Ama annemle babama sorarsanız, yere göğe koyamadıkları Lily’di o, ailede bir cadı olmasından gurur duyuyorlardı!”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Kardeşlikten İki Yabancı Olmaya Geçiş

petunia teyze vernon eniste

Petunia ve Lily’nin araları kibarca ifade edecek olursak birbirinden oldukça farklı adamlarla evlenince daha da açıldı. Vernon Dursley’nin James Potter’dan edindiği kötü ilk izlenim bu iki çiftin çok görüşmediklerine işaretti. Bu süre içerisinde Vernon Petunia’nın karakterinin en kötü taraflarını ortaya çıkartarak onu dar görüşlü, peşin hükümlü ve “farklı” olan her şeye ve herkese karşı son derece acımasız olmaya itti.

Petunia’nın Lily’nin ölüm haberine üzülmüş olabileceğine şüphe yok ancak acısı, pişmanlığı ve dinmeyen kıskançlığı gibi içinde yaşadığı karmaşık hisleri muhtemelen ev işleri, dedikodu ve oğlu Dudley’nin kaprisini çekmenin arkasında gömülü kalmıştı.

Harry’nin varlığı Petunia’yı tedirgin ediyor, sinirlerini bozuyordu çünkü Harry ona hayatı boyunca kaçmaya çalıştığı şeyleri hatırlatıyordu. Harry’nin gözleri – Lily’nin gözleri – kaybettiği kız kardeşini ve hiçbir zaman onarılamayacak bozulmuş bir ilişkiyi anımsatıyordu. Petunia kendisinin bir zamanlar umarsızca bir parçasını olmasını istediği büyücü dünyasında yeğeninin yeri olduğunu biliyor, bu onda eski kıskançlıkları ve duyduğu aşağılık hissini tekrar gün yüzüne çıkartıyordu. Kendisinin büyülü olmamasıyla başa çıkmak için Petunia büyünün kötü bir şey olduğuna karar vermiş gibi görünüyordu.

albus dumbledore privet drive

Ayrıca Harry’nin dünyasının tehlikede olduğunun ve kendi ailesini de riske attığının farkındaydı… çok değerli Tini Minicik Dudleycik’i de! Evet, hepimiz Dudley’nin kıvırcık kuyruğuna ve Dolma-Dil Şekerlemesi’yle yaşadığı talihsizliğe kahkahayı basmıştık ancak bir annenin gözünden bu olaylar dehşet vericiydi. Petunia’nın gerçek olduğunu gayet farkında olduğu Ruh Emiciler ve Lord Voldemort korkularından bahsetmiyoruz bile.

Harry’ye daha önce hiç bakmadığı gibi bakıyordu. Büyük, solgun gözleri (kız kardeşininkilerden o kadar farklıydı ki) nefret ya da kızgınlıkla kısılmamış, korkudan faltaşı gibi açılmıştı. Petunia Teyze’nin Harry kendini bildi bileli sürdürdüğü amansız kandırmaca -sihir diye bir şeyin de, Vernon Enişte’yle yaşadığı dünyadan başka bir dünyanın da olmadığı kandırmacası ansızın yerle bir olmuş gibiydi.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

 Son Anlar

Privet Drive’da birlikte son anlarında Petunia tereddüde düşüyor ama en sonunda yeğenine sevgisini gösterecek veya destek verecek söz söylemeden gidiyor. Zaten Lily ile barışmak konusunda bir şey yapmadığı ve tekrar aynı hatayı yapıyormuş gibi bir hali olduğu için bu biraz hayal kırıklığına uğratıyor insanı. Bunu yapmadığına pişman olmuş mudur? Siz Petunia’nın değişmiş olabileceğini düşünüyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Gelecek ay Narcissa Malfoy’u savunma yazısında görüşmek üzere!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

* İmkânsızı Başarmak: Kreacher’ı Savunma Yazısı

* İmkânsızı Başarmak: “Genç” James Potter’ı Sevmek Mümkün mü?

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir