Şimdiden Efsaneleşen 2016 Yılında Rowling’in Büyülü Dünyasında Neler Yaşadık?

newt scamander new york

Yıllar süren bekleyiş 2016 yılında bir bitti pir bitti! Tiyatro oyunundan yeni filme, Ilvermony’den Durmstrang’e, Gellert Grindelwald’dan Queenie’ye kadar tüm bir seneyi dolu dolu geçirdik. Pottermore, bitirmek üzere olduğumuz sene için hazırladığı haber, geçtiğimiz günleri tekrar hatırlatmak isteyenleri bekliyor!

2016 yılı Harry Potter hayranları ve J.K. Rowling için gerçekten etkileyici bir sene oldu.

Merlin’in sakalı! Ne seneydi ama! J.K. Rowling’in yarattığı bu evrene gönülden bağlı olanlar için 2016 yılı inanılmaz eğlenceliydi. Yeni yılın yaklaştığı şu günlerde 2016’da büyülü evrene dair sevindirici haberler aldığımız anlara göz atalım.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk Broadway

Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Bu sene içerisinde tiyatro oyunu olarak sahne alan, uzunca bir süre Harry Potter serisine ek gelmeyeceğini düşündüğümüz anda sekizinci hikaye olarak karşımıza çıkan Harry Potter ve Lanetli Çocuk’u izledik (ya da okuduk). Ön izlemeler 7 Haziran’da, Gala 30 Temmuz’da ve senaryo metni galayı takip eden gece yarısı, Harry Potter ve Rowling’in doğum günü 31 Temmuz’da bizler ile buluşmuştu.

Sahnelenen yapım eleştirilerin yanında övgüler topluyor, beş yıldızlı değerlendirmeler alırken, oyun ayakta alkışlanıyordu ve Kasım ayı içerisinde gerçekleşen Evening Standard Tiyatro Ödülleri‘nde Rowling, oyunu dünya üzerindeki tüm Harry Potter hayranları ile buluşturmak için çalışacağını söylüyordu ki Lanetli Çocuk oyununun 2018 İlkbaharında Broadway’de sahneleneceği ve bu doğrultuda çalışmaların başladığı haberi geldi. Yılın belki de en çok beklenen ve en iyi tiyatro oyunu ile beraber yönetmen John Tiffany, senarist Jack Thorne ve tüm emeği geçenler büyük bir başarı yakalamıştı.

lanetli cocuk ust

Kasım ayında, başka bir sihirli çağın doğuşuna eşlik etmiştik. Kasım ayı içerisinde, Büyüzoolog Newt Scamander’ın 1926 senesinde New York’ta geçen maceralarına eşlik etmeye Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar ile davet edildik.

Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol, Ezra Miller ve Colin Farrell sihirli dünyaya katılırken – herkes son derece duygusaldı.

fantastic beasts movie jk rowling fc

Fantastik Canavarlar filminin muhteşem Avrupa Galasında görüştüğümüz Ezra Miller, kendisini her zaman Harry Potter ailesinden biri gibi hissettiğini söyleyip sözlerine şöyle devam ediyordu: “Bu dünya herkese kucak açıyor ve içinizdeki sihri bulmanızı sağlıyor.” Belki de bu hayranlık ve ilginin odak noktasında, söylenilen her şeyden çok, Harry Potter’ın hala insanlara kendi sihirlerini bulmada yardım etmesi yatıyor.

Newt Scamander ve Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar

Hem film hem de tiyatro oyunu, belki bir daha hiç göremeyeceğimizi düşündüğümüz, çok sevdiğimiz eski dostlarımızı ve yeni karakterler ile birlikte tekrar karşımıza çıkarmıştı. Hayalini bile düşünemediğimiz şekilde Rowling’in hayal dünyasının başka köşelerine davet ediliyorduk.

newt scamander yilbasi agaci

Yine bu sene dünya üzerindeki Sihir Akademilerini, Kuzey Amerika Büyü Tarihi‘ni öğrenirken, Patronus’larımızı keşfettik ve Ilvermony’deki binalarımıza seçildik. Tıpkı eski Potter günlerinde olduğu gibi gece yarılarında kitapçıların ve sinemaların önünde yeni hikayeye bir an önce kavuşmak için bekledik.

Jim Kay Çizimleri ile Harry Potter ve Sırlar Odası Resimli Özel Baskısı

Sanatçı Jim Kay’in çizimleri ile hayat bulan Harry Potter ve Sırlar Odası Resimli Özel Baskısı’na da bu sene içerisinde kavuştuk. Hepsinden önemlisi, dört tane daha Fantastik Canavarlar filmine kavuşacağımızın sözünü aldık. Bu sene gerçekten çok çılgın, görkemli ve dolu dolu geçti. Harry Potter tarihinde hiçbir sene bu kadar çok şey birlikte olmamıştı. Bir daha yapabilir miyiz? Tüm bunları tekrar gözden geçirmek bizim için gerçekten çok keyifli, sizlere ne kadar önemli olduğunu anlatamayız bile. Hele bir de Fantastik Canavarlar ve Lanetli Çocuk oyuncu ekibi ile tanıştığımızı düşünülürse. Ama bizi en çok heyecanlandıran ve mutlu eden şey ise, tıpkı bizim sevdiğimiz gibi bu dünyayı seven insanlar ile tanışmak, onları tekrar görmek.

sirlar odasi jim kay ust

Quidditch Kostümü Giyen Katie ve Ginny Weasley Cosplayi

Dünya üzerinde gerçekleşen birçok aktivitede, bu dünyaya bağlılıklarını Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabından bu yana kanıtlayan cesur ve harika insanlar ile tanıştım. Onları Harry, Hermione, Ron, Dumbledore, Umbridge, Hagrid ve Snape kostümleri içinde gördüm ve şimdi de Newt, Tina ve Queenie olarak görüyorum. Muggle kıyafetleri içerisindeyken bir Gryffindor atkısı takmış olarak gördüm. Hangi kıyafeti giymiş olursanız olun, her biçimde mükemmelsiniz ve sizlerle tanışmak gerçekten onur vericiydi.

Fantastik Canavarlar Londra galasında, Lucius Malfoy kılığına bürünmüş bir kadın, bana yanındaki Ölüm Yiyen ile nişanladıklarını ve Pottermore’da tanıştıklarını söylüyordu. Comic Con sırasında, Newt Scamander olarak karşıma çıkan başka bir adam ise, karşılaştığı tüm zorbalıklardan Harry Potter kitapları sayesinde kurtulduğunu çünkü kitapların ona çevresindeki iyiliklerin farkına varmasını öğrettiğini söylüyordu. Son derece trajik şekilde bu sene içerisinde kaybettiğimiz ve olağanüstü bir insan olan Alan Rickman’ın yasını tutan hayranları da çevremizde görüyorduk.

Quidditch fc pottermore

Hayranlık yaratan bu dünyanın nasıl oluştuğuna şahitlik ederken, içinde barındırdığı sevgiye, anlayışa ve cesarete de eşlik ettik. Naçizane fikrim ise; dünyada daha çok sevilebilecek başka bir hikaye, sihir, maceralar ve karakterler kesinlikle yok.


Evet, 2016 yılının özeti böyleydi. Özlemini çektiğimiz bir hikaye tiyatro oyunu olarak karşımıza çıktı. Harika bir film izledik. Müthiş karakterler tanıdık, yeni filmlerin yolda olduğunu öğrendik. Günlük hayatta sürekli boğuştuğumuz dertlerimizi, aklımızın bir köşesinden atamadığımız kaygılarımızı ve diğer tüm sıkıntılarımızı bize unutturan; bir an olsun bizi yalnız bırakmayıp, her zaman kaçıp saklanabileceğimiz, yerini sadece bizim bildiğimiz güvenli limanımız sihirli dünya bu sene tekrar yanı başımızdaydı. Peki sihrin kuşattığı 2016 yılı için neler düşünüyorsunuz? Gelecek yıldan beklentileriniz neler? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir