Potter Ailesi’nin İsimlerinin Feci Büyüleyici Etimolojileri

Harry’nin ailesi Potterların, oldukça eskiye dayanan bir aile olduğunu biliyoruz. Hatta taaa Ignotus Peverell’a kadar ulaştığı da Pottermore tarafından onaylanan bir gerçek. Ancak Harry’nin Dursleylerle büyümesinden dolayı Potterlar hakkında pek bir bilgiye sahip değiliz. Bu yüzden işte Pottermore bize ufak bir köken rehberi hazırlamış. Hep birlikte bir göz atmaya ne dersiniz?

Ne yazık ki kitaplarda Harry’nin ailesiyle pek tanışamadık ama Potter ailesinin isimlerinin arkasındaki kökeni incelemek gayet büyüleyici…

Harry Potter

Harry ile ilgili ilginç olan şey olağanüstü bir büyücü olup çok sıradan bir isme sahip olmasıdır. Fakat daha derinden incelersek, Harry’nin isminin liderlik ve savaş fikirlerine dayandığını görürüz. Harry’nin katlanması gereken onca şey bu duruma uygun ve isim de farklı dillerde buna benzer anlamlara geliyor.

Harry, İskandinav dilinde “savaş amiri” (war chief) demek –zaten Dumbledore’un Ordusu’nun kurucusuydu- ve İngilizcede de  “ev” (home) kelimesiyle ilişkilendirilmesinden dolayı “koruyucu” (protector) anlamında. Peki Harry, kendini sürekli neyi korurken buluyor? Hogwarts tabiii ki -en çok evi gibi gördüğü yeri.

James Potter

Harry’nin babası oldukça karmaşık bir insandı ve ismi, Latince’de “yerine geçmek” (supplant) ya da “yerine koymak” (replace) kelimesinden türemiştir. Bunu göz önüne alarak James’in, Snape’in yerine geçtiğini düşünebiliriz çünkü James, önce Lily’nin en yakın arkadaşı sonra da eşi ve çocuğunun babası oldu. Nihayetinde Snape, Hogwart’ta arkadaş olduğu kişilerle yakınlaşmasaydı belki o ve Lily birlikte olabilirdi. Ya da… belki de olamazlardı. Belki de James sadece çok yaygın bir isim: birçok kralın ve iki tane de havarinin ismi. Yine de James Potter’ın bazı liderlik özellikleri barındırdığı kesin.

“Potter”a gelince –potter, evet doğru tahmin ettiniz, çömlekçilik (pottery) yapan kişi anlamına gelir ama Harry’nin bu soyadı, lakabı “Potterer” olan yaşlı bir büyücü atasından gelmektedir. Tam ismi Stinchcombelu (İngiltere’de eskiden bulunan bir köy) Linfred’di ama takma ismi ünlü olduğu şeydi ve zamanla “Potter”a kısaldı. Potterer, Harry’nin bildiği büyücülük dünyasında sıklıkla kullanılan birçok iksirin yaratıcısı olarak kabul görür -kırılan kolunu geri iyileştirmek için İske-Büy bile kullanmıştı.

Lily Potter

Lily’nin isminin kelimesinin tam anlamı, onun zarif, hoş ve çiçek kadar saf olmasıdır -onun hikayesini bildiğimiz kadarıyla da bu tanım uyuyor. Lily, yukarıdaki sebeplerden ötürü James’in isteklerinin, Snape’in arkadaşlığının ve Petunia’nın öfkesinin yansımasıydı.

Küçük bağlantılara bayılıyoruz ve Lily ve Severus’un adında kesinlikle bir şeyler var. Zambaklar (lily) kesildiklerinde çok güzel çiçeklerdir ve Severus’un ismi “sever” (kesmek, koparmak) kelimesinden iki harf fazla. Peki hangi şu bildiğimiz ilişkiyi Severus kopardı (sever)? Lily, yeni büyülü arkadaşıyla çok ortak yanı olduğunu öğrendikten sonra Petunia ve Lily’nin ilişkisini.

Fleamont Potter

Harry’nin dedesinin, baba tarafındaki en tuhaf Potter ismi ödülünü alacağına şüphe yok. Hogwarts’taki yıllarında, onu her türlü kavgaya karıştıran bu ismi oldu ve Fleamont, onuru korumak için savaştı. Aile isminin devam etmesinde ısrarcı olan büyükannesinden dolayı ona Fleamont ismi verildi –yani Harry’nin büyük-büyük-büyükannesi-.

Fleamont’ın kazancını Sleekeazy’nin Saç İksiri’ni, çok ünlü bir büyücü güzellik ürünü, yaparak kazandı. Fleamont adına gelince, böyle alışılagelmedik bir isimde anlam bulmak zor ama “mont” Fransıcada dağ (mountain) manasında ve flea da tabi ki kökeni Latincede, kaçmak (to flee) anlamına gelip “fleon” kelimesine dayanan böcek (bug) demek. Yani… şey… “kaçan dağ”? Bunun anlamı konusunda emin değiliz. Yine de harika bir isim.

Euphemia Potter

Euphemia ismi, “eu” “iyi” anlımda ve “phemia” da “konuşmak” (to speak) anlamında olup Yunancadan türemiştir; yani “güzel konuşan” (well-spoken) manasındadır. Tarihte, Euphemia bir azizdi ama isminin “hakkında güzel konuşulmuş” (well-spoken of) anlamında yorumlanması gerekiyordu bu yüzden tarihi bir kişilik olarak Euphemia, konuşması çok hoş birisi olmak yerine öldükten sonra övülmüştü.

Potter ailesinde Euphemia, Fleamont’un karısıydı; yani Harry’nin babaannesiydi ve uzun süre boyunca Euphemia ve Fleamont çocuk sahibi olmayı denedi. Sonunda Euphemia, James Potter’ı doğurdu ve eğer doğurmasaydı, olaylar büyücü dünyası için çok farklı gelişebilirdi. Belki Voldemort’un kehaneti hala olurdu ve Harry yerine Neville tüm bunlarla başa çıkmak zorunda kalırdı.

Henry Potter

Harry’nin babasının büyükbabası Henry Potter, etrafındaki insanlarca Harry olarak bilinirdi. Evet, Harry ilk Harry Potter değildi ve Henry’nin kendi büyüleyici geçmişinden dolayı bu ikili, birçok yönden benzerdi.

Henry, torununun çocuğunun hayatının ileriki zamanlarında yapacağı gibi politikaya girdiğinden, Büyüceşûra’da yüksek mevkide bir büyücüydü ve o zamanın Sihir Bakanı Archer Evermonde’a karşı çekişmeli bir şekilde karşı çıkmasıyla iyi bilinirdi. Paralelliğe bakılırsa Harry de Cornelius Fudge iktidardayken pek onun hayranı sayılmazdı.

Henry ismi, aynı Harry gibi, kökleri Almancadan türeyerek güçle ilişkilendirilir. “Heim” ev (home) anlamındadır ve “ric” de güç (power) ya da yönetici (ruler) anlamında; yani Henry, “evi yöneten” (home ruler) manasındadır. Böyle benzer tarih ve ruhla gayet akla yatkın geliyor.

James Sirius Potter, Albus Severus Potter ve Lily Luna Potter

Tabii bu isimlerin hepsi gayet tanıdık geliyor. Harry ve Ginny’nin çocuklarının her birinin adını, onlardan önce gelen harika insanların mirasını onurlandırdığından daha önce gördük ve bu da ailelerinin hoş cömertliğinin göstergesi.

James, belli ki Harry’nin babasının adını almış ve Sirius da Harry’nin vaftiz babasının adıydı. Sonra Dumbledore ve Snape’in ilk isimlerini alan Albus var ve bu iki oğlan da adlarının gerçek sahiplerini farklı yönlerden andırıyor. James, dedesinin öz güvenini ve muzipliğini miras almışken fazlasıyla içe dönük kardeşiyle alaycı ilişkisi de James’le Severus’unkine benziyor.

Bunun yanı sıra Lily, biraz utangaçlığı ve küçüklüğünden dolayı erkek kardeşlerini göz önünde tutmasıyla annesine oldukça benziyor. Parlak, kızıl saçları ise adaşı ve babaannesi Lily ve annesi Ginny ile paylaştığı bir başka ortak nokta.

Ben, Lily Luna’daki Luna’nın, Ginny’le Luna Lovegood’un yakınlığından geldiğini düşünmüşümdür hep. Ee, bütün çocukların adını Harry koyacak değil ya. Ancak Luna, birçok yönden Harry’ye ilham olduğu için Harry’nin en küçük kızıyla adaş olduğu düşüncesi daha yaygın.

Peki sizin düşünceniz neler? Yorum bırakmayı unutmayın!


bunlar da ilginizi çekebilir:

* J.K. Rowling’in Kaleminden “Potter Ailesi” Hakkında Her Şey

Weasley Ailesi’nin İsimlerinin Pek de Şaşırtmayan Etimolojisi

Harry Potter Karakterlerinin İsimlerinin Büyüleyici Etimolojisi

Lily, Petunia ve Çiçeklerin Dili