Gellert Grindelwald’ın Bilinen Hikayesine Kısa Bir Bakış

Yeni Fantastik Canavarlar filminin adı Grindelwald’ın Suçları olarak açıklandı. Bu da demek oluyor ki filmde Gellert Grindelwald’ın hayatına daha çok odaklanılacak, bu nedenle doğumundan birinci filmin sonundaki tutuklanma anına kadar hayatında neler olup bitmiş, neler yapmış bir hatırlamakta fayda var. Pottermore da böyle düşünmüş olsa gerek ki bizler için ufak bir özet çıkarmış.
Lord Voldemort büyücülük dünyası üzerinde terör estirmeden çok önce Grindelwald vardı: Çoğunluğun İyiliği kisvesi altında büyücülük dünyasının hakimiyeti peşinde olan biri. Bu onun hikayesi.

1. Grindelwald’ın Çocukluğu

Grindelwald 1883 dolaylarında doğdu ancak doğum yeri gizemini hâlâ koruyor.

Genç bir büyücüyken Avrupa’da, Karanlık Sanatlar’la ünlü bir okul olan Durmstrang‘a gitti. Grindelwald, tuhaf deneyleri ve diğer öğrencilere yaptığı ölüme yakın saldırılardan dolayı okuldan atıldı. Yaşı sadece on altıydı.

2. Ölüm Yadigarları

Daha öğrenciyken bile Grindelwald’ın güce, özellikle de Ölüm Yadigarları‘na karşı ciddi bir takıntısı vardı. Ölüm yadigarlarının sembolü, bir üçgen içindeki daire ve çubuktan oluşup içeriden dışarıya doğru Mürver Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini’ni simgeliyor.
Söylenene göre bu üç yadigara da sahip olan kişi Ölüm’ün Efendisi oluyor. Grindelwald bu sembolü Durmstrang’taki duvarlardan birine oymuştu ve sonradan bu, onun bir tür simgesi haline gelmişti.

3. Godric’s Hollow

Durmstrang’dan kovulmasının ardından daha da hırslanan Grindelwald, İngiltere’deki Godric’s Hollow‘a gitti ve büyük teyzesi, aynı zamanda da Sihir Tarihi kitabının yazarı olan Bathilda Bagshot‘ın evinde kaldı. Godric’s Hollow, Ölüm Yadigarları’nın ilk sahipleri olan üç kardeşten Ignotus Peverell‘ın ve aynı zamanda Dumbledore ailesinin de eviydi.
Dumbledore Hogwarts’tan o yaz mezun olmuştu, hırsla dolu ama aynı zamanda ailevi trajedilerden dolayı acı içindeydi. Annesi öldükten sonra ailenin reisi olmuştu ancak kendisini tuzağa düşürülmüş gibi hissediyordu.

4. Dumbledore ve Grindelwald

Dumbledore, Grindelwald’ın içinde kendi dengini görmüştü ve ikisi, Ölüm Yadigarları için paylaştıkları ortak tutkuyla ayrılmaz hale gelmişlerdi. Grindelwald, Muggle’lar üzerindeki büyücülük hakimiyetiyle ilgili –çoğunluğun iyiliği için olduğunu iddia ettiği- düşüncelerini anlatınca Grindelwald’ın düşünce şeklinden biraz fazla etkilenmişti Albus.
Bu arkadaşlık Albus’un ailesinde gerginliğe sebep olmuştu. İki ebeveyninin de gitmesinden sonra Albus sorunlu kız kardeşi Ariana ve erkek kardeşi Aberforth’dan sorumlu olmuştu. Albus’un Grindelwald’la olan derin arkadaşlığı ve Ölüm Yadigarları’na olan düşkünlüğü Aberforth’u harekete geçmeye itti.
Üçlü arasındaki dramatik düello, Ariana’nın çapraz ateşte kalıp ölmesiyle trajik bir şekilde sona ermişti. Albus’la Grindelwald’ın arkadaşlığı sona ermişti. Grindelwald gitmiş, Aberforth ise kız kardeşinin cenazesinde Albus’un burnunu kırmıştı.

5. Mürver Asa

Avrupa’daki seyahatleri boyunca Grindelwald müritlerini topladı ve Mürver Asa’nın peşine düştü. Grindelwald Asa’yı Gregorovitch’ten çaldıktan sonra “çoğunluğun iyiliği için” güce kavuşmak amacıyla hayallerini takip etmeye devam etti. İlginçtir, belki de Dumbledore’dan  korktuğu için, bu süreçte Britanya’yı atlamıştı,

6. Grindelwald ve Credence

Grindelwald yıllar sonra MACUSA seherbazlarından Percival Graves‘in kimliğini çaldı. Bu kimliğin içindeyken etkilemesi çok kolay başka bir genç adamla tanıştı: Credence Barebone. Credence’ın obscurial olduğunu keşfeden Grindelwald, onu Kuzey Amerika büyücü toplumunu ortaya çıkarmak ve Dumbledore’a karşı silah yaratmak için kullanmaya çalıştı.
Büyüzoolog Newt Scamender‘ın  yardımıyla Grindelwald, MACUSA tarafından yakalandı. Yine de Gizlilik Nizamnamesi‘ni bertaraf etmek niyetinde olan Grindelwald, çarpık düşüncelerinin de hapse atılmasına izin vermedi.

Filmden son fragmanı hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:


* “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” Hakkında Şimdilik Bildiğimiz Her Şey

Gellert Grindelwald’un Obscurial Arayışı Ne Zaman Başladı?

Gellert Grindelwald Hakkında Konuşmamız Gereken 7 Konu