Harry Potter Dizisinde İşlenmesi Olası 5 Konu

Harry Potter Dizisi Konu

Harry Potter dizi oluyor. HBO Max ve Warner Bros., Büyücülük Dünyası için yeni bir dizi hazırlamak için kolları sıvadı. Peki yeni dizi hangi dönemi işleyecek? Yapımda tanıdık karakterleri görebilecek miyiz? İşte bazı teoriler!

7 kitaplık Harry Potter macerası sona erdikten sonra gözler J.K. Rowling’e çevrildi. Görünüşe göre herkes kendisinden Wizarding World’e dair yeni işler bekliyordu. Ancak o Çağlar Boyu Quidditch, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? ve Ozan Beedle’ın Hikâyeleri gibi yan kitaplar dışında Potter dünyasından uzak kalmayı tercih etti.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları kitabı 2007 yılında yayımlandı. Herkes 8. bir Potter kitabı beklerken ise J.K. Rowling bir tiyatro oyunu ile karşımıza çıktı: Harry Potter ve Lanetli Çocuk. Oyun, belki sahnede gerçekten de ses getirecek bir performansı taşısa da formatı gereği kitap dünyasında pek de hoş karşılanmadı. Aynı zamanda işlediği konu ve hikâyeyi ele alış biçimi de birçok açıdan tartışmalıydı.

Ardından Fantastik Canavarlar film serisi başladı. Newt Scamander ve arkadaşlarının maceralarını konu alan yapım, Harry Potter’ın çağından öncesinde geçiyordu. Gellert Grindelwald ve Albus Dumbledore düellosunu da içerecek olan seri 5 filmden oluşacak. Şu sıralar ise 3. filmin çekimleri devam ediyor.

Peki söz konusu yeni Harry Potter dizisinde karşımıza hangi hikâyeler çıkabilir? Yıllardır beklenen, çılgınlar gibi istenen Potter dizisinin konusu ne olabilir?

Dizi hakkında elimizde henüz çok az bilgi var. Dizinin Warner Media’ya ait olan dijital yayın platformu HBO Max’te yayınlanmak üzere geliştirildiğini biliyoruz. Yapım henüz ön geliştirme aşamasında. Yazarları bile belli değil. Bu noktada elbette asıl soru J.K. Rowling’in projeye ne ölçüde dahil olacağı… Bunun da yanıtını alabilmiş değiliz.

Yine de, gelin Harry Potter dizisinde karşımıza çıkması olası konulara birlikte göz atalım!

İşte Harry Potter Dizisi Hakkında Konu Odaklı 5 Teori

1. Çapulcular Dönemi

Çapulcular nereden baksanız Büyücülük Dünyası’nın en ilgi çekici arkadaş grubu! Ne Ölüm Yiyenler, ne Zümrüdüanka Yoldaşlığı, ne Dumbledore’un Ordusu ne de Teftiş Mangası… Çapulcular hakkında anlatılacak gerçekten de çok hikâye var.

Harry potter dizi çapulcular

James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew’ın Hogwarts maceraları; seriyi özleyen hayranlara kesinlikle aradıkları her şeyi vadediyor! Hogwarts, animaguslar, kurtadamlar, Yasak Orman, Şamarcı Söğüt… Hikâye hem mizah dozu hem de dram ve macera açısından kesinlikle tatmin edici bir şekilde geliştirilebilir.

2. Hogwarts’ın Kurucuları

Büyücülük Dünyası kesinlikle geniş bir zaman çizelgesine sahip. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nun kuruluş hikâyesi de bizleri macerada hayli geri götürse de, hikâye gerçekten de görülmeye değer! Godric Gryffindor, Salazar Slytherin, Rowena Ravenclaw ve Helga Hufflepuff’ın maceraları; Hogwarts’ın ilk günleri, Sırlar Odası’nın kuruluşu, gizli geçitler Seçmen Şapka, büyücülüğün erken dönemleri…

hogwarts'ın kurucuları dizi

Hem tarihi hem de dramatik bir hikâye izleyiciye sunulabilir. Seyirci özlediği Hogwarts’ın ilk günlerini anlatan, daha önce hiç işlenmemiş bir öyküye mutlaka reaksiyon gösterecektir. Safkan büyücüler, Muggle doğumlular, melezler arasındaki çatışma kurucular döneminde öne çıkan bir başka alt metin olabilir.

3. Lord Voldemort’un Yükselişi

Tom Riddle ya da bilinen adıyla Lord Voldemort, Büyücülük Dünyası’nın en karanlık isimlerinden birisi. Potter serisinde onun yaşam öyküsünden kesitleri parça parça da olsa görme fırsatımız oldu. Ancak karakterin macerasına bütün olarak göz atma fikri hâlâ çok cazip!

lord voldemort dizi

Tom Riddle’ın karanlık tarafı seçmesi ve Büyücülük Dünyası’nı İlk Savaş’a sürükleyişi kesinlikle sezonlarca işlenebilecek zengin bir derya. Harry’yi öldürüp Kehanet’i sonlandırmaya kalktığı “o an”a kadar gidebilecek bir zaman çizelgesi bizleri şimdiden heyecanlandırıyor.

4. Diğer Büyücülük Okulları

Büyücülük Dünyası’nın tek büyücülük okulu Hogwarts değil. Bunu zaten Ateş Kadehi kitabında biraz biraz öğrenmiştik. Beauxbatons Sihir Akademisi ve Dumrstrang Enstitüsü’nü az da olsa biliyoruz.

büyücülük okulları

Fantastik Canavarlar film serisi ise bizleri ABD’deki büyücülük okulu Ilvermorny ile tanıştırmıştı. Ardından Pottermore’da Afrika’daki Uagadou, Güney Amerika’daki Castelobruxo ve Brezilya’daki Mahoutokoro hakkında bilgiler ortaya çıktı. Bu okulların özel olarak Fantastik Canavarlar film serisi için yaratıldığı tahmin ediliyor. Hatta üçüncü filmdeki Brezilya detayı bizleri Mahoutokoro’da bir maceraya sürükleyebilir.

Sonuçta bu okullar artık resmi olarak Wizarding World’ün bir parçası. Buralarda geçecek yeni maceralar, yeni Harry Potter dizisinin konusunu oluşturabilir.

5. Ana Serinin Yeniden Yorumlanması

Bu ihtimal, diğerlerinin yanında oldukça zayıf olsa da; söz konusu dev yapım şirketleri olduğunda temkinli yaklaşmakta fayda var. 7 kitap için 8 film çekilmesi, kitaplardan filmlere uyarlanırken birçok detayın atlanması ya da değiştirilmesine neden oldu.

Yepyeni oyuncularla “Harry Potter’ın Hogwarts’taki 7 yılı, 7 sezonluk bir dizi ile karşımıza çıksa nasıl olurdu?” diye sormadan kendimizi alamıyoruz. Kuşkusuz anlatılacak onca yeni hikâye varken aynı maceranın yeniden çevrilmesi birçok hayranı mutsuz eder. Yine de “yeni nesil için yeni bir Harry Potter” yaklaşımı az da olsa bir ihtimal.

harry potter oyuncuları

Dijital yayın platformlarının giderek yükseldiği şu günlerde, her platform kendi yıldızını arıyor. Amazon Prime Video cevabı Yüzüklerin Efendisi dizi uyarlamasında buldu. Bakalım HBO Max yeni bir Harry Potter yapımı ile güçlü bir reaksiyon gösterebilecek mi?

Peki siz yeni Harry Potter dizisinde hangi konuları görmek istiyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
19 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir